Snad každé město i většina obcí si připomínají své padlé v 1. světové válce nějakým pomníkem či památníkem. U některých zajímavých se zastavíme s kamerou i my

Strání

Svatební průvod prochází vesničkou na moravsko-slovenském pomezí jménem Strání. Hudba vyhrává, kostelní zvon vyzvání – svatební průvod míří do místního kostela. Vdává se nevěsta, jejíž předek Antonín Žajgla padl ve Velké válce a jehož jméno je uvedeno na pomníku věnovaným obětem tohoto krveprolití. Starosta obce Ondřej Benešík připomíná, že je to symbolické, právě 100 let od první světové války začíná tímto sňatkem další etapa života.

Padlým vojínům v první světové válce byl postaven za zdejším kostelem pomník na způsob kapličky a to v roce 1922. Je zděn z kamene a má tři goticky lomená nezasklená okna. Uvnitř je sousoší Piety s nápisem: „Matko bolestná, oroduj za nás.“ Na kamenné stříšce stojí rovněž kamenný kříž s datem 1914–1918. Vepředu je zavěšena železná tabulka, kterou je nutno čas od času obnovovat. Nápis na ní hlásá, že pomník byl postaven vojínům ze Strání padlým v 1. světové válce. Badatel Josef Kubela, který je zároveň pravnukem jednoho z padlých vojáků, upozorňuje na to, že po dlouhá desetiletí chyběla na pomníku konkrétní jména padlých. Jeho babička tu vždy rozsvěcovala svíčku, ale o osudu svého otce nevěděla nic. Proto pan Kubela podnikl a pátrání a byl úspěšný: jeho pradědeček zemřel 1. května 1915 a je pohřben v hromadném hrobu na dvoře vojenské nemocnice v Užhorodu. Při svém pátrání narazil i na další jména lidí ze Strání, jejichž osudy byly často velmi pohnuté.

Na své předky tu vzpomíná i Ondřej Vintr. Jeho dědeček narukovat sice nemusel, protože mu bylo teprve 15 let, ale jeho dva sourozenci položili ve válce své životy. Josef Novák padl jako legionář 4. pluku Prokopa Velikého. A osud jeho bratra Antonína je ještě pohnutější. Jeho jednotka odmítla jít na smrt do útoku proti obrovské přesile a velitelé se rozhodli jako trest zastřelit každého desátého muže jednotky. Na Antonína Nováka sice los nevyšel, ale dobrovolně nahradil svého kamaráda – otce deseti dětí.

Pomník nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí, při které na něj uvedli jména všech padlých z obce. Pan starosta věří, že tato vzpomínka bude v obci žít ještě mnoho let.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2014
 ST
ŽánrDokument