Snad každé město i většina obcí si připomínají své padlé v 1. světové válce nějakým pomníkem či památníkem. U některých zajímavých se zastavíme s kamerou i my

Kopanice

V jedenáctém dílu putování za pomníky Velké války zavítáme do míst na moravsko-slovenském pomezí. Nejprve navštívíme obec Bukovec. Průvodcem je nám ředitel základní školy Košariská Martin Janšto a jeho přátelé, kteří zpívají písničky, které si zdejší chlapci přiváželi z války a které tu potom zdomácněly.

Historik Peter Uhlík nás zavede ke zdejšímu evangelickému kostelu, u kterého v roce 1925 postavili památník padlým v první světové válce. Je na něm uvedeno 28 jmen a podle historika se také někdy nazývá „zeměpisem války“. U každého padlého je totiž přesně uvedeno, kde položil život, což na podobných pomnících nebývá úplně obvyklé. Například Štefan Danko zemřel až v dalekém Vladivostoku, z čehož lze usuzovat, že patřil k legionářům. Naproti tomu Ján Kubica padl u Zborova, ale nikoliv jako legionář, ale při ruské ofenzívě v roce 1915 jako voják rakousko-uherské armády. A Martina Krúpana zavál vichr válečných události na Piavu, kde položil svůj život.

V další části reportáže navštívíme blízké Vrbovce. Na zdejším hřbitově také najdeme zvláštní pojetí projevu úcty k padlým. Oběti válečné vřavy tu
mají společný pomník, ale rodiny nechaly postavit i jednotlivé pomníky svým členům – přesto, že těla některých padlých sem nedorazila a nejsou tu tedy pochována. Děti se svým učitelem procházejí hřbitovem a odhalují, které z pomníků patří právě obětem Velké války a připomínají si, co vše znamenala a přinesla.

Stopáž5 minut
Rok výroby 2014
 ST
ŽánrDokument