Snad každé město i většina obcí si připomínají své padlé v 1. světové válce nějakým pomníkem či památníkem. U některých zajímavých se zastavíme s kamerou i my

Košariská - příběh pomníku z rodné obce M. R. Štefánika

V sedmém dílu putování za pomníky Velké války nazvaném Hlad, ženy a jiné slasti se vydáme za hranice našeho státu – na území Slovenska. Navštívíme obec Košariská, kde postavili hrdinům, kteří položili své životy v první světové válce, vskutku impozantní pomník. Sousoší zobrazuje ženu, na jejíchž kolenou spočinul padlý voják. Je to symbol matky, která oplakává svého syna, nebo ženy, která ztratila manžela, vysvětluje zdejší historik Ferdinand Vrábel.

Památník je zřejmě impozantní i proto, že stojí v rodné obci slovenského hrdiny Milana Rastislava Štefánka, který sice zahynul až po válce – 4. května 1919 – ale přesto je na pomníku uveden pod dlouhým výčtem obětí Velké války. Pan Vrábel správně připomíná, že je to paradox: zdejší vojáci bojovali za Rakousko-Uhersko, zatímco slovenský generál jako legionář proti němu.

Ředitel zdejší jednotřídní základní školy Martin Janšto přivedl k pomníku své žáky a oni se ve jménech vytesaných do kamene docela dobře orientují. Chlapec ukazuje na jméno Martin Plačko, který padl v roce 1915 a dodává: „A ja sa volám Tomáš Plačko.“ Další z žáků nachází na pomníku jméno svého prapradědečka a dokonce ví, za jakých okolností zahynul. A Patrik Marko napočítá na pomníku hned pět jmen s příjmením, jako má on.

Budeme moci taky využít „historických“ nahrávek místního ředitele jednotřídky s již zesnulými pamětníky, kteří zpívají dobové písničky o válce a co víc – konfrontujeme je s dnešním provedením místních žáků, kteří takto vzpomínají na své předky.

Stopáž6 minut
Rok výroby 2014
 ST
ŽánrDokument