27 minut

Pryč s nachlazením

Obsah dílu

Předvedeme, jak nachlazení předcházet jablkem a bylinnými bonbony. Pokud se už rozjede, ukážeme silné bojovníky ve formě bylinných čajů, směsí na inhalaci a silného vývaru s bylinkami.

Části dílu

00:18
Úvod
  Jak rychle a účinně bojovat s nachlazením, abychom nemuseli k doktorovi a zároveň využít staleté znalosti našich předků? O tom je čtvrtý díl Herbáře, na který se nesmíte vykašlat. Hlavní bylinné role budou hrát šalvěj, jabloň, brusinka a jitrocel, sekundovat budou i další byliny.
  01:11
  Šalvějové bonbóny
   Kateřina a Linda se nejdříve vrhnou do domácích šalvějových bonbónů pro děti. Protože s výsledkem není spokojená především Kateřina, vydá se do Švýcarska podívat, jak to vypadá, když se bonbony profesionálně vyrábějí z bylin z horských svahů a podle 70 let staré receptury.
   09:18
   Jablka a Brusnice brusinka
    Že jablko je jedna z nejdostupnějších plodin u nás, díky které do těla dostaneme vitaminy a vlákninu, je asi každému jasné. Ukážeme si pár tipů, jak jablka zpracovat tak, aby nás to celou zimu bavilo.
    17:12
    Rady Dědka kořenáře
     Že si lidi vzpomenou na byliny až když jsou nachlazení také není žádná novinka. Dědek kořenář nám předvede cenné tipy, jaké směsi ze sušených bylin nám pomohou zacvičit s nachlazením a kašlem.
     21:31
     Poctivý a zdravý kuřecí vývar
      24:19
      Jitrocelový sirup
       Jitrocelový sirup je starý babičkovský recept, který vždy nejvíce ocenily děti. Je tak jednoduchý, že se vyplatí, abyste si už teď do kalendáře poznačili, kdy máte jít v příštím roce jitrocel nasbírat.
       25:41
       Švédské kapky IV.
        A nebyla by to správná tečka, kdybychom vybrané byliny slavnostně neponořili na našich českých švédských kapek.
        Přehrát celé video

        Recepty

        Stopáž27 minut
        Další díl
        Doživotní imunita

        Přehled dílů

        121 dostupných
        Stopáž27 minut

        Vánoční

        Vánoce s bylinkami. To tu ještě nebylo.

        29. 12. 2013 na ČT1
        Stopáž26 minut

        Nervy z oceli

        Těsně před Vánocemi přijdou vhod tipy na zklidnění pomocí mrkve, čekanky, kopretiny řimbaby a máku. A taky nějaké ty uklidňující čaje.

        22. 12. 2013 na ČT1
        Stopáž26 minut

        Něco pro babičku a dědu

        Našim prarodičům připomeneme, že dříve do každé slušné domácnosti patřily preparáty z dubu a kaštanu. Zároveň poradíme, jak ve stáří kontrolovat vysoký tlak s pohankou a také dojde na remix svíčkové s bylinkami do lehčího jídla.

        15. 12. 2013 na ČT1
        Stopáž27 minut

        Pohyb, pohyb

        Recepty na pohyb jako takový necháme jiným pořadům. My se zaměříme na to, jak udržet pohybový aparát v kondici s omega 3 kyselinami a domácí jogurtem a jak kostival, třezalka a bezový plod mohou pomoci rozhýbat jeho zatuhlé části.

        8. 12. 2013 na ČT1
        Stopáž27 minut

        Spokojená domácnost

        Tajemství spokojené domácnosti podle Herbáře: uklízecí prostředky na čistě přírodní bázi, upečený chléb na stole, sušenky pro děti a ořechovice pro manžílka.

        1. 12. 2013 na ČT1
        Stopáž27 minut

        Sejde z očí, sejde z müsli

        Zaměříme se na ostřiče zraku, v nichž je lutein a na borůvky. A pomůžeme i své pokožce s měsíčkem, vlaštovičníkem a müsli.

        24. 11. 2013 na ČT1
        Stopáž27 minut

        Doživotní imunita

        V tomto díle budeme na posílení imunity často používat „super“. Na posílení imunity oprášíme staré tajemství, které se dnes nazývá superjídla. Také budeme vařit se superhoubou hlívou ústřičnou, o níž si povíme ještě něco víc. A několik superčísel nakonec předvede řepa.

        17. 11. 2013 na ČT1
        Stopáž27 minut

        Pryč s nachlazením

        Předvedeme, jak nachlazení předcházet jablkem a bylinnými bonbony. Pokud se už rozjede, ukážeme silné bojovníky ve formě bylinných čajů, směsí na inhalaci a silného vývaru s bylinkami.

        10. 11. 2013 na ČT1
        Stopáž26 minut

        Štíhlý díl

        Hubnutí není jen dieta, ale také dobré trávení. Zkusíme očistu organismu jahodami na několik způsobů, uvaříme si bylinné čaje, zdravě a chutně zakonzervujeme zeleninu na zimu a dáme si krůtu na bylinkách s fenyklem.

        3. 11. 2013 na ČT1
        Stopáž26 minut

        Kouzlo domácí kosmetiky

        Ukážeme si základní postupy výroby domácí kosmetiky. Budeme pracovat s měsíčkem, šalvějí, včelím voskem, mydlicí, levandulí nebo kopřivou. Uvaříme si 100% jídlo pouze z květů.

        27. 10. 2013 na ČT1

        Herbář na sociálních sítích

        Napište nám