Jiří Macháček

herec, zpěvák

narozen 6. července 1966

Český herec a zpěvák Jiří Macháček se narodil v Litoměřicích, vystudoval Právnickou fakultu UK a zároveň Ježkovu konzervatoř, studium DAMU nedokončil. Vystupoval v několika divadlech (Na Zábradlí, Sklep aj.), ale proslavil se především jako filmový herec. Mezi jeho první větší role patří postava Roberta v Gedeonově filmu Návrat idiota. Už o rok později zazářil coby Jakub, marihuanou omámený smolař v Samotářích. Ta tuto roli dostal ocenění Český lev za nejlepší mužskou vedlejší roli.

Mezi jeho další úspěšné film patří např. Mazaný Filip, Horem pádem, Medvídek, Nestyda nebo Ženy v pokušení. Hrál také ve filmu Jedna ruka netleská, ke kterému napsal společně s Davidem Ondříčkem scénář.

Kromě herectví Jiří Macháček účinkuje se svou hudební skupinou MIG 21, ve které působí jako zpěvák a textař. Na svém kontě mají kromě několika alb např. i filmovou hudbu ke grotesce Tomáše Vorla Skřítek. Byl také spoluzakladatelem a prvním z moderátorů mystifikační, dnes již neexistujiciho Radia Limonadový Joe.

Odkazy

Fotografie