iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 12. 2011
17:30 na ČT24

1 2 3 4 5

2 hlasy
2888
zhlédnutí

Turbulence

Povodně v Keni — Smog v Číně — Rekonstrukce klimatu — Václav Cílek — Klimatické problémy v Africe — Tání ledovce Jorge Montt — Sucho v povodí Dunaje — Pobaltí — Váš námět

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mozaika

  0:40 do playlistu

  Mozaika
  V africké Keni po velkém suchu rovnou povodně a v Číně už zase začíná sezóna mlžných smogových situací. Silný vítr komplikoval život obyvatelů Skotska a po očekávaném ochlazení se na lyžařskou sezónu začala připravovat i alpská střediska – první krátké zprávy se objeví v úvodní Mozaice.

 • Téma

  2:28 do playlistu

  Téma
  Přemýšleli jste někdy o tom, jak můžou klimatologové mluvit o středověkém klimatickém optimu, tedy teplém období ve střední Evropě v době, když v té době neexistovala žádná meteorologická stanice, a dokonce lidé neměli ani teploměr? Petr Albrecht natáčel s experty z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně o tom, jak se dá klima zrekonstruovat.

 • Rozhovor

  7:15 do playlistu

  Rozhovor
  Otázka na zvláštní slovo antropocén napovídá, že se budeme bavit o poměru energie přírodních sil a energie, kterou umí vytvořit člověk. Pozvání studia Turbulence přijal geolog Václav Cílek a povídat si budeme o tom, jestli má lidstvo dost energie, aby mohlo přírodním silám konkurovat, a tak třeba ovlivnit klima.

 • Týden ve světě

  15:05 do playlistu

  Týden ve světě
  Zatímco úředníci a politici z celého světa se sešli na jednání OSN o změně klimatu v jihoafrickém Durbanu, řada Afričanů žijících jinde na kontinentu, se už musí prakticky vyrovnávat s důsledky klimatických změn. Dále se podíváme i na časosběrné video patagonského ledovce, který vydala tento týden agentura AP. Podle čilských vědců ledovec Jorge Montt ustoupil od února 2010 do ledna 2011 o celý kilometr.

 • Nebe nad Evropou

  17:18 do playlistu

  Nebe nad Evropou
  Letošní listopad byl ve střední Evropě mimořádně suchý. Důsledkem je výrazný pokles vodních hladin, a to i u velkých toků. Na rekordně nízkých hodnotách se drží i hladina druhé největší řeky v Evropě, tedy Dunaje.

 • Na cestách

  18:24 do playlistu

  Na cestách
  Široké pásy nedotčené krajiny plné jezer a lesů, rázovité vesničky, ale i pulsující města, kde se historie snoubí s moderní architekturou. Takové jsou Litva, Lotyšsko a Estonsko. Země na pobřeží Baltského moře mají turistům rozhodně co nabídnout. Možná o návštěvě uvažujete i vy – pak dobře poslouchejte, v následujících minutách vám prozradíme, jaké počasí tam můžete zažít.

 • Váš námět

  22:30 do playlistu

  Váš námět
  V rubrice, kterou plní divácké fotografie se podíváme na zatmění Měsíce i na nejlépe hodnocené fotografie týdne. Tentokrát mezi ně patří kumulonimby Zdeňka Černocha, oblak Arkus od Radka Bachtíka Českolipského nebo pohled na Bezděz za jasné noci od Zdeny Rysové. První místo obsadil snímek Marka Dvořáčka – kumulonimbus u Červeného Kostelce.

Přehrát vše

Související