Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků

Mozaika ze světa

Bude teplota -93,2 °C, kterou satelity zaznamenaly v puklinách ledu v Antarktidě, uznána jako absolutní minimum na zemi? To je jedno z témat pro Mozaiku ze světa. Větrné bouře doprovázené přívalovými dešti zasáhly Madeiru i Kanárské ostrovy. A nabídneme i obrázky z Blízkého východu – v Jordánsku a Sýrii je nezvykle chladno a napadlo až 10 cm nového sněhu.

přehrát video

Téma

V létě vysoká vlhkost vzduchu, v zimě silný vítr – to jsou důvody, proč se naše vnímání tepla či chladu může zásadně lišit od hodnoty, kterou vidíme na teploměru. Jak se počítá pocitová teplota a jak přežít extrémní chlad? Točil Antonín Šimůnek.

přehrát video

Týden ve světě

Zatímco ve střední Evropě sněhovou nadílku, která by navodila vánoční atmosféru, marně vyhlížíme, východně od nás vydatně sněží třeba i v Turecku. Ve Spojených státech pak zasáhly sněhové bouře i Texas a v Kanadě panují silné mrazy. Souvisí to spolu nějak? Odpoví reportáž Pavla Borovičky.

přehrát video

Klima pod lupou

Xaver, Joachim nebo třeba Kyrill – to jsou jména zimních bouří, které vážně zasáhly do evropského počasí – včetně toho českého. Proč jsou právě v zimě tyto tlakové níže tak silné a budou v dalších letech častější? V reportáži Michala Žáka.

přehrát video

Váš námět

Na závěr tradičně nejlíp hodnocené fotografie týdne z Facebooku Turbulence. Třetí místo – halo kolem měsíce od Martina Popka. Druhé místo unikátní „bílá“ duha z Krkonoš od Pavla Taclíka. A jednoznačně nejvíc se vám líbilo parhelium, které ze šumavského Churáňova vyfotil Roman Szpuk.

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 517 hl. jaro 30 % 626 hl. léto 22 % 436 hl. podzim 22 % 440 hl. zima

Celkem 2019 hlasů

Další zdroje