Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Sníh v jižní Evropě a ve Francii; Záplavy na Rhodosu; Vliv počasí na lidské osudy a dějiny; Velká voda na jihu Thajska; Monarcha stěhovavý se opozdil; Koráli a oteplování mořské vody

Nebe nad Evropou

Vydatné sněžení v jižní Evropě předběhlo i daleko severnější místa kontinentu včetně Česka. Začalo v úterý na Balkánském poloostrově. Místy napadlo 10 až 20 cm sněhu. Noční teploty v Bosně a Makedonii klesly pod -10 °C a vločky se objevily i na pobřeží Jadranu. Sněhová nadílka v kombinaci se silným větrem působily problémy v dopravě Provoz se zastavil na chorvatské dálnici A1 a sníh zpozdil nebo zrušil desítky letů. Den na to nasněžilo i v Itálii. Tam se ale s nadílkou vyrovnali lépe.

Ve středu sníh začal padat i ve Francii a zdaleka nešlo jen o chladné severní regiony. Camarque na jihu země se s listopadovým sněžením moc často nesetkává. Místní ale dobře vědí, jak postavit sněhuláka. A ve čtvrtek se studený vzduch protlačil až do Španělska. Ve 30 provinciích vyhlásili výstrahu kvůli větru, sněhu a mrazivým minimálním teplotám ve střední a východní části země. Husté sněžení zablokovalo ulice Avily, města 90 km západně od Madridu. I ve španělském hlavním městě se lidé klouzali na několika centimetrech čerstvého sněhu.

Na ostrovech v jižní části Středozemního moře sice sníh nepadal, zato se tam prohnaly prudké bouře. Na Rhodosu přívalový déšť způsobil bleskové záplavy. Během tří hodin meteorologové naměřili přes 150 mm srážek. Dva lidé zemřeli, další se pohřešují. Hasiči zaznamenali 290 výjezdů. Mimo čerpání vody ze zatopených domů pomáhali i lidem uvězněným v autech. S likvidací škod v nepostiženějších oblastech pomáhal i armáda.

přehrát video

Téma

Nebezpečné povětrnostní jevy a vůbec počasí může leckdy zásadně proměnit lidské osudy. V Anketě jsme se vás ptali, jaké přírodní jevy ve vás vzbuzují největší respekt. Sopky a zemětřesení těsně zvítězily před hurikány, tajfuny a cyklóny.

Jak moc ovlivnily přírodní procesy lidské dějiny od počátků života až po současnost? Mnohdy zásadní okamžiky historie rozhodlo právě počasí. A nemusely to být zdaleka jen jeho nejobávanější projevy. Točila Edita Valentová.

přehrát video

Týden ve světě

Na jihu Thajska velká voda tvrdě zasáhla do života deseti tisíc obyvatel. Správa silnic musela nechat hloubit umělá koryta, aby z komunikací mohla rychleji odtékat povodňová voda. Ulice a historické chrámy zaplavila do výšky 80 centimetrů. Úřady se navíc obávají sesuvů půdy.

Monarcha stěhovavý – to je motýl z čeledi babočkovitých. Jeho pouť do středního Mexika místní každoročně sledují tak jako u nás čápy. Letos se ale opozdili. A důvod? Špatné počasí.

přehrát video

Klima pod lupou

Korálové útesy patří mezi jedny z nejkrásnějších ale taky nejohroženějších ekosystémů na světě. Příčin je hodně a ty hlavní souvisejí se změnou klimatu. Existují ale i korály, které jsou překvapivě odolné proti oteplení vody.

přehrát video

Váš námět

Po dlouhém podzimu se už asi docela těšíte na zimu, protože tentokrát vyhrála fotka Lysé hory po letošním prvním pořádném sněžení na začátku týdne. Fotil Petr Jančík. Jako druhý jste vyhodnotili snímek Aleše Moronga. Jihočeská Kleť na něm vystupuje z peřin nízké oblačnosti v okolních nižších polohách. Astronomická observatoř na něm není umístěna náhodou. A třetí pozice pro Tomáše Chlíbce. Fotil při soumraku v Krušných horách – a zachytil větrné elektrárny v Rusové ve chvíli, kdy vypadají spíš jako rakety chystající se opustit zemi.

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 446 hl. jaro 32 % 555 hl. léto 21 % 366 hl. podzim 21 % 371 hl. zima

Celkem 1738 hlasů

Další zdroje