Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Supertajfun Hayian; Tropická bouře Sonia; Přípravy na zimu v Japonsku; Jak fotit fenomény počasí?; Sklizeň pro Tokajské víno; Sesuvy půdy v Mexiku; Předpověď písečných bouří v Dubaji; Požáry v Austrálii

Mozaika

V Mozaice tentokrát supertajfun Hayian – zřejmě vůbec nejsilnější tajfun, který kdy zasáhl pevninu. A taky tropická bouře Sonia na západě Mexika, přípravy na zimu v Japonsku, meteorický roj v USA i na listopad vskutku vyjímečná zpráva – tornádo, které zasáhlo Nizozemsko.

přehrát video

Téma

Jak fotit fenomény počasí? To je téma pro Antonína Šimůnka. Vyrazil točit na výstavu Pavla Taclíka do Vrchlabí, o optických jevech bude mluvit s Tomášem Tržickým a zabývat se bude i intervalovým snímkováním oblačnosti – to spolu s Martinem Setvákem.

přehrát video

Týden ve světě

Každý rok sužují kopcovité oblasti Mexika katastrofální sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti. Teď ale vědci přišli s jednoduše proveditelnou metodou, která má chránit životy a majetek lidí ve zranitelných oblastech. Podrobnosti chystá taky Michal Žák.

Stovky let stará tradice – maďarská sklizeň infikovaných hroznů pro jedno z nejvzácnějších vín, Tokajské, teď získává nový rozměr – pomocí chytrých technologií by totiž sklizeň měla být mnohem lepší a hrozny kvalitnější. Víc Michal Žák.

A ještě jedno téma pro Michala Žáka: předpověď písečných bouří v Dubaji. Tamní meteorologové mají k dispozici nový model, který umí právě písečné bouře předpovídat.

přehrát video

Klima pod lupou

A těšit se můžete i na Klima po lupou. Tentokrát se Michal Žák zaměří na požáry v Austrálii. Nejhorší za posledních 40 let – takové byly ty, které v posledních týdnech zasáhly Nový Jižní Wales. Letošní sezóna lesních požárů v Austrálii začala poměrně brzy – to je další důvod, proč se teď na tento jev podíváme podrobněji.

přehrát video

Váš námět

Na závěr tradičně nejlíp hodnocené fotografie týdne z Facebooku Turbulence. Tentokrát jste vybírali ve čtyřech kategoriích. Mezi bouřemi se nejvíc líbil shelf cloud Marka Salajky. Mezi optickými jevy nejvíc zaujalo Brockenské strašidlo od Radka Bachtíka a v kategorii sněhové vločky a ledové krystalky se nejvíc líbila vločka od Jardy Fouse. A jeho byla i barevně nasvícená oblačnost, která uspěla v kategorii „ostatní“. Gratulujeme!

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 445 hl. jaro 32 % 555 hl. léto 21 % 366 hl. podzim 21 % 371 hl. zima

Celkem 1737 hlasů

Další zdroje