Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Záplavy v Itálii; Silný vítr v Argentině; Polární záře; Proměny počasí na horách; Letošní podzim; Čínský výzkum Měsíce; Tlaková níže Xaver

Mozaika

Vydatný déšť a silné bouře zasáhly v pondělí střední a jižní Itálii a způsobily rozsáhlé záplavy. O život přišli dva lidé, včetně jednoho rybáře. Pod vodou skončily silnice, zahrady, osobní auta i železniční tratě. Znečištěny byly taky i pláže podél Tarentského zálivu v Jónském moři. Objevily se i bouřky doprovázené tornádem.

Přes provincii Buenos Aires v Argentině se v pondělí přehnal silný vítr. V nárazech dosahoval rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu. Vyvrácené stromy přetrhaly elektrické vedení, stovky lidí zůstaly bez elektřiny. Vítr taky strhával střechy domů, vyvrátil asi tři tisíce stromů. V samotném hlavním městě skončilo pod stromy mnoho zaparkovaných aut. Poškozen byl i fotbalový stadion.

Nádherné barvy na noční obloze lze v těchto dnech sledovat v severních polárních oblastech. Důvod? Úplné přepólování magnetického pole Slunce. Děje se tak každých 11 let a pro nás na Zemi to znamená nejlepší šanci na sledování polární záře. A to třeba na Aljašce, odkud jsou tyto záběry.

přehrát video

Téma

Rychlé proměny počasí na horách dokáží lidi zaskočit v každém ročním období. A hlavně v zimě můžou znamenat i smrtelné nebezpečí. Proč je ale vlastně počasí na horách tak proměnlivé? Zjišťoval Antonín Šimůnek.

přehrát video

Klima pod lupou

Srážkově normální, teplotně slabě nadnormální, taková je velmi stručná charakteristika letošního podzimu v České republice. Průběh počasí byl ale mnohem pestřejší. Dále jsme zmapovali hurikánovou sezónu v Atlantiku - měla být nadprůměrně aktivní, nakonec se ale zapíše po bok sezón neobvykle klidných. Skončila minulý víkend, řekli jsme i důvody, proč byla hurikánů tak málo.

přehrát video

Týden ve světě

Přesně před týdnem zahájila Čínská národní vesmírná agentura výzkum Měsíce. Jaké počasí panovalo v době startu rakety a jak důležitá byla práce meteorologů?

přehrát video

Nebe nad Evropou

Xaver - jméno hluboké tlakové níže, která v týdnu tvrdě zasáhla severní polovinu Evropy. V Turbulenci jsme podrobně zmapovali její postup nad Evropou.

přehrát video

Váš námět

Západ slunce nad Klínovcem, noční mlžná duha a horní dotykový oblouk ve tvaru písmene V - to zachytily fotky, které se vám tento týden líbily nejvíc.

přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Počet obětí Xavera roste. Smršť se řítí na Balkán

  6. 12. 2013

  Berlín - Řádění orkánu Xaver ochromilo dopravu v celé severní a severovýchodní Evropě. Jen v Polsku zůstalo bez proudu 400 000 domácností. Živel si napříč Evropou vyžádal několik obětí - Polsko hlásí pět mrtvých, Británie dva a jeden člověk zahynul v Dánsku a Rakousku. Jeden mrtvý je i ve Švédsku, kde se navíc pohřešují dva námořníci. Řada škol v Polsku, v Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku dnes zůstala zavřena. Pražské letiště dnes dopoledne kvůli špatnému počasí zrušilo několik spojů s Británií a Ruskem. O problémech, které způsobil Xaver v Česku, čtěte ZDE.

 • Xaver v Česku nenaplnil nejhorší obavy, nejvíce práce mají energetici

  6. 12. 2013

  Praha – Česko v noci zažilo silný vítr a husté sněžení. Okraj orkánu Xaver zasáhl hlavně horské oblasti na severu země, kde větru neodolaly stromy. Spadaly na silnice, koleje, ale i elektrické vedení. Právě pro energetiky je situace nejhorší, bez elektřiny je i navečer mnoho domácností, ČEZ v Královéhradeckém kraji a na Semilsku vyhlásil kalamitní stav. V dopravě je Xaverův vliv znát například na silnici do Harrachova, kde uvázly kamiony a další tam už policie nepouští, na železnici byly potíže především na hlavním tahu z Prahy na Plzeň a Cheb. Přesto není situace tak špatná, jak se správci silnic i kolejí obávali, o dopravní kalamitě nelze hovořit. Nadále však v Česku hrozí silný vítr, na severu Čech závěje a s výjimkou jižní Moravy se může tvořit i náledí. Výstraha platí do sobotního odpoledne, u náledí až do nedělního rána.

 • Orkán Xaver udeřil na Evropu, zabil už čtyři lidi

  5. 12. 2013

  Severní Evropa - Mohutná bouře Xaver dorazila do Evropy. Vichr o síle orkánu už způsobil smrt nejméně čtyř lidí. Desítky tisíc skotských domácností jsou bez elektřiny, ve velké části severní a severozápadní Evropy byla přerušena vlaková, letecká a trajektová doprava, uzavřeny byly také školy. Úřady v rizikových regionech se obávají sněhové kalamity a záplav, v pobřežních oblastech se vztyčují protipovodňové bariéry. Aktuálně je situace nejdramatičtější v Nizozemsku, v severním Německu a v Polsku, kde orkán dosahuje rychlosti kolem 140 km/h. Bouře by měla večer dorazit i do Česka, zejména na horách se očekává silný vítr a sněžení.

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 517 hl. jaro 30 % 626 hl. léto 22 % 436 hl. podzim 22 % 440 hl. zima

Celkem 2019 hlasů

Další zdroje