Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Slunečné a teplé počasí v Evropě; Jaká bude letošní zima?; Záplavy v jihoamerickém Peru; Dvojice tajfunů v Japonsku

Mozaika

Slunečné a velmi teplé počasí prodlužuje turistickou sezónu na jihu Evropy. V Chorvatsku jako by bylo léto v plném proudu. Pláže jsou plné lidí – moře je křišťálově čisté.Velmi teplo bylo tento týden taky ve Vysokých Tatrách. Na konci minulého týdne ale ještě v polohách nad 2000 m ležel sníh. Hurikán Raymond na začátku týdne zesílil na stupeň číslo 3. Přiblížil se k tichomořskému pobřeží Mexika. Místní televize pak nabídla záběry neustávajícího deště, palem kymácejících se v silném větru a lidí plujících na lodích zaplavenými ulicemi. Silný déšť a prudký vítr zasáhly v pondělí a v noci na úterý severozápad Portugalska. Na studené frontě během dvanácti hodin napršelo místy víc než 100 litrů vody na metr čtvereční.

přehrát video

Téma

Už od léta se můžeme dočíst v novinách o tom, jaká bude letoší zima. Podobné články se objevují každý rok – stejně jako předpovědi podle chování mravenců nebo srsti zvířat. Dokážeme ale vůbec předpovědět charakter počasí na několik měsíců dopředu? Co je už teď možné říct o nadcházející zimně. Zjišťoval to Antonín Šimůnek.

přehrát video

Týden ve světě

Záplavy a sesuvy půdy postihly jihoamerické Peru. V její centrální části se vyskytly silné bouřkové lijáky. Během několika hodin zvedly hladiny tří řek, které se rozlily a zaplavily stovky domů. Opačný problém, nedostatek vody, jsme letos museli řešit i u nás. Na jihozápadě Číny je situace horší. Tady už přemýšlí, jak zásoby pitné vody zvětšit.

přehrát video

Klima pod lupou

Francisco a Lekima – dvojice tajfunů, kterou tento týden s obavami sledovali obyvatelé Japonska – a to po tragických zkušenostech s tajfunem Wipha z minulého týdne. Jak časté jsou v zemi vycházejícího slunce tajfuny a liší se letošní sezóna oproti jiným zjišťoval Michal Žák. Na řadě míst slunce a teploty na jihu Čech přes 20 stupňů Celsia – tak to vypadalo minulou neděli v Česku. Jenže odpoledne přišla změna – od západu začala přecházet studená fronta a přinesla bouřky. Jev na druhou polovinu října poměrně netypický.

přehrát video

Váš námět

1. Meteo Tomík – duha
2. Martin Popek – stratosférické blesky
3. Ladislav Šimíček

přehrát video

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 445 hl. jaro 32 % 555 hl. léto 21 % 366 hl. podzim 21 % 371 hl. zima

Celkem 1737 hlasů

Další zdroje