Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tropická cyklóna v Somálsku; Teplo v Rusku; Sopka Mount Sinabung; Poměr vody a ledu v mracích; Vlna bouří kolem Jadranu; Tajfun Haiyan

Mozaika

Tropická cyklóna pustošila tento týden nejen na Filipínách, ale také v Somálsku. Vznikla v Arabském moři a zamířila k pobřeží Afriky. Nechala za sebou rozsáhlé škody a podle somálské vlády připravila o život nejméně 100 lidí. Prudký déšť a vichr bičovaly zemi po celý víkend, lokálně napršelo i přes 300 mm.

Nadprůměrně teplý je letos začátek listopadu v centrálních částech Ruska. Obvykle se tu teploty pohybují kolem nuly, a teď jsou například v Moskvě 8 až 11 stupňů nad dlouhodobým průměrem.

Indonéská sopka Mount Sinabung už od pondělí chrlí popel. Ve čtvrtek sahal sloup vulkanického prachu až 7 kilometrů vysoko.

přehrát video

Téma

Když z mraku prší, můžete se v našich zeměpisných šířkách spolehnout, že jsou v něm ledové částice. Z čistě vodního oblaku totiž u nás může nejvýš mrholit. Jaký je ale v pořádných dešťových nebo sněhových mracích poměr vody a ledu? Řada z vás si asi při odpovědi na naší anketní otázku řekla, že nad našimi hlavami obvykle od určité výšky mrzne, tak musí být ledu víc. Jenže voda v oblacích obvykle mrzne až při teplotách -10 až -12 stupňů. Takže správná odpověď je zhruba stejně vody i ledu.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Vlna bouří spojených s hlubokou tlakovou níží se prohnala tento týden státy kolem Jaderského moře. Jako první se objevily bouře v Chorvatsku. Doprovázel je i ledový severovýchodní vítr, takzvaná bóra. Nárazy větru se blížily 220 kilometrům za hodinu. Pro dopravu byly uzavřeny některé úseky dálnice a mosty spojující ostrovy Krk a Pag s pevninou. Na moře nevypluly ani trajekty k ostrovům.

Taky ve Slovinsku vítr vyvracel stromy, lámal větve, strhával střechy a elektrická vedení. Bóra tam dokonce v tak silných případech, jako byl letos, dostává jméno, podobně jako hurikány. Říkají jí Teodor.

A deštivé počasí dorazilo i na pobřeží střední části Itálie. Tam nejvíc ničily přívalové deště.

přehrát video

Klima pod lupou

Nejsilnější v dějinách pozorování – tak hodnotí tajfun Haiyan meteorologové. Ale srovnávat rychlosti větru v tropických cyklónách můžeme opravdu přesně až od dob, kdy je sledujeme z meteorologických družic.

přehrát video

Váš námět

Jako první jste tento týden vyhodnotili snímek Tomáše Novosada. Kumulonimbus vyfotil 10. června.
Druhá příčka patří Jarmile Pobořilové. Zářivě nasvícený Altocumulus lenticularis fotila ve čtvrtek 7. listopadu.
A pomyslné třetí místo pro Jiřího Straška. Je to spíš obraz než fotografie a autor mu říká malovaná obloha.

Dnes jsme do soutěže zařadili i snímek, který se nejvíc líbil nám v redakci. Fotil Milan Slavíček a podařilo se mu zachytit poměrně vzácnou bílou duhu. Vznikla lomem slunečního světla na docela drobných kapičkách mlhy. Jejich maličký poloměr totiž způsobuje, že i po průchodu kapičkami dopadají všechny barvy spektra zhruba do stejné oblasti, a barvy se tak nerozdělí.

přehrát video

Více na portálu ČT24

  • Haiyan zasáhl přes devět milionů lidí, zabíjel i v Číně a Vietnamu

    11. 11. 2013

    Hanoj/Peking – Obří tajfun Haiyan, který v pátek zpustošil Filipíny, zasáhl do života více než devíti milonů lidí, uvedl zpravodajský server BBC. Mnozí z nich se potýkají s naprostým nedostatkem pitné vody, jídla a základních potřeb. Haiyan v noci zasáhl i sever Vietnamu a jižní Čínu, kde zabil desítky lidí. Na pevninu nicméně dorazil již jen jako tropická bouře a podle meteorologů by měl rychle slábnout a postupně zaniknout. Na Filipíny už dorazila první zahraniční pomoc. Byly zde nasazeny stovky vojáků, aby zabránily rabování. Pomoc organizují i české charitativní a humanitární organizace.

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 445 hl. jaro 32 % 555 hl. léto 21 % 366 hl. podzim 21 % 371 hl. zima

Celkem 1737 hlasů

Další zdroje