Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pravidelný magazín o počasí – smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.

Mozaika

V africké Keni po velkém suchu rovnou povodně a v Číně už zase začíná sezóna mlžných smogových situací. Silný vítr komplikoval život obyvatelů Skotska a po očekávaném ochlazení se na lyžařskou sezónu začala připravovat i alpská střediska – první krátké zprávy se objeví v úvodní Mozaice.

přehrát video

Téma

Přemýšleli jste někdy o tom, jak můžou klimatologové mluvit o středověkém klimatickém optimu, tedy teplém období ve střední Evropě v době, když v té době neexistovala žádná meteorologická stanice, a dokonce lidé neměli ani teploměr? Petr Albrecht natáčel s experty z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně o tom, jak se dá klima zrekonstruovat.

přehrát video

Rozhovor

Otázka na zvláštní slovo antropocén napovídá, že se budeme bavit o poměru energie přírodních sil a energie, kterou umí vytvořit člověk. Pozvání studia Turbulence přijal geolog Václav Cílek a povídat si budeme o tom, jestli má lidstvo dost energie, aby mohlo přírodním silám konkurovat, a tak třeba ovlivnit klima.

přehrát video

Týden ve světě

Zatímco úředníci a politici z celého světa se sešli na jednání OSN o změně klimatu v jihoafrickém Durbanu, řada Afričanů žijících jinde na kontinentu, se už musí prakticky vyrovnávat s důsledky klimatických změn. Dále se podíváme i na časosběrné video patagonského ledovce, který vydala tento týden agentura AP. Podle čilských vědců ledovec Jorge Montt ustoupil od února 2010 do ledna 2011 o celý kilometr.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Letošní listopad byl ve střední Evropě mimořádně suchý. Důsledkem je výrazný pokles vodních hladin, a to i u velkých toků. Na rekordně nízkých hodnotách se drží i hladina druhé největší řeky v Evropě, tedy Dunaje.

přehrát video

Na cestách

Široké pásy nedotčené krajiny plné jezer a lesů, rázovité vesničky, ale i pulsující města, kde se historie snoubí s moderní architekturou. Takové jsou Litva, Lotyšsko a Estonsko. Země na pobřeží Baltského moře mají turistům rozhodně co nabídnout. Možná o návštěvě uvažujete i vy – pak dobře poslouchejte, v následujících minutách vám prozradíme, jaké počasí tam můžete zažít.

přehrát video

Váš námět

V rubrice, kterou plní divácké fotografie se podíváme na zatmění Měsíce i na nejlépe hodnocené fotografie týdne. Tentokrát mezi ně patří kumulonimby Zdeňka Černocha, oblak Arkus od Radka Bachtíka Českolipského nebo pohled na Bezděz za jasné noci od Zdeny Rysové. První místo obsadil snímek Marka Dvořáčka – kumulonimbus u Červeného Kostelce.

přehrát video

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 412 hl. jaro 33 % 530 hl. léto 21 % 346 hl. podzim 21 % 342 hl. zima

Celkem 1630 hlasů

Další zdroje