Tajemství pražských dvorků

1. 4. 2017 — Dvorek a Kino 64 U hradeb

Historie i budoucnost výjimečného malostranského kina včetně zajímavostí v obou přilehlých dvorcích.

MapaDvorek a Kino 64 U hradeb
videoDvorek a Kino 64 U hradeb
...
video video

Dvorek a Kino 64 U hradeb

4. 3. 2017 — Dvorek Hollar

Studenti Fakulty sociálních věd přestavěli staré garáže na kavárnu a oživili celý dvůr paláce Hollar. Ve vnitrobloku pořádají spoustu kulturních akcí pro sebe i své hosty.

MapaDvorek Hollar
videoDvorek Hollar
...
video video

Dvorek Hollar

4. 2. 2017 — Dům U Zlatého prstenu

V jednom z nejstarších domů Starého Města sídlí městské muzeum a nově tu vytvořilo výjimečnou expozici věnovanou Karlu IV. Reportáž v závěru pořadu odhalí taky původ tajemného názvu.

MapaDům U Zlatého prstenu
videoDům U Zlatého prstenu
...
video video

Dům U Zlatého prstenu

7. 1. 2017 — Dvorek Stejskalova

Návrat do předminulého století umožní další díl dvorkového seriálu, který se tentokrát staví v Libni. Starý činžák ukrývá vnitroblok s nevšední atmosférou.

MapaDvorek Stejskalova
videoDvorek Stejskalova
...
video video

Dvorek Stejskalova

17. 12. 2016 — Dvorky v Týnské uličce č. 10

Hned dva výjimečné dvorky ukrývá ve svém vnitrobloku dům číslo 10 v Týnské uličce. Pojednává o něm také kniha místního obyvatele Radoslava Nenadála Rakvářova dcera.

MapaDvorky v Týnské uličce č. 10
videoDvorky v Týnské uličce č. 10
...
video video

Dvorky v Týnské uličce č. 10

3. 12. 2016 — Anežský klášter

Národní galerie otevřela lidem Anežský klášter. I se zahradami a dvory.

MapaAnežský klášter
videoAnežský klášter
...
video video

Anežský klášter

5. 11. 2016 — Dvorek v Kozí ulici

Dvorek domu číslo 10 v Kozí ulici se stal ústředním prostorem akce s názvem Den otevřených dvorů. Je plný zajímavých věcí i lidí.

MapaDvorek v Kozí ulici
videoDvorek v Kozí ulici
...
video video

Dvorek v Kozí ulici

8. 10. 2016 — Veselý domeček v Hlubočepích

Veselý domeček na konci Hlubočep má mimořádný dvorek a zahradu s impozantní skálou. Jeho obyvatelé rozhýbali sousedy k mnoha aktivitám.

MapaVeselý domeček v Hlubočepích
videoVeselý domeček v Hlubočepích
...
video video

Veselý domeček v Hlubočepích

3. 9. 2016 — Dvorek Sochůrek

Malebný a útulný dvorek ve starých Střešovicích ukrývá spoustu nezbytných věcí s vlastním příběhem. Pozval nás na něj obyvatel přilehlého domku pan Jaroslav Sochůrek.

videoDvorek Sochůrek
...
video video

Dvorek Sochůrek

20. 8. 2016 — Dvorky ve Wuchterlově ulici

Hned dva prostorné dvory ukrývá v sobě vnitroblok za zdí impozantního objektu centra Československé církve husitské ve Wuchterlově ulici. Zatímco vpravo od vstupu do Husova sboru vládne poklidná atmosféra nabádající spíš k rozjímání v tichu uprostřed města, dvorek vlevo slouží velmi často k nejrůznějším akcím. Jednu z nich zachytila naše kamera.

MapaDvorky ve Wuchterlově ulici
videoDvorky ve Wuchterlově ulici
...
video video

Dvorky ve Wuchterlově ulici

6. 8. 2016 — Dvorek v Železné ulici

Mimořádný dvorek v samotném centru města. Neuvěříte, že pokojná idyla může panovat hned vedle pulzujícího Staroměstského náměstí.

MapaDvorek v Železné ulici
videoDvorek v Železné ulici
...
video video

Dvorek v Železné ulici

16. 7. 2016 — Jídlo v dobách Karla IV.

Bohnická Vysoká škola hotelová uspořádala gastrofestival s ochutnávkou jídel z doby Karla IV. Svůj dvorek tak pedagogové a studenti otevřeli všem zájemcům.

MapaJídlo v dobách Karla IV.
videoJídlo v dobách Karla IV.
...
video video

Jídlo v dobách Karla IV.

4. 6. 2016 — Dvorek Podskalí

Hned několik zajímavých příběhů rozehrává rozlehlý vnitroblok v Podskalí. Nejen unikátní původně gotický kostel, nejen bývalé zázemí pražských taxikářů a nejen luxusní prvorepublikový dům.

MapaDvorek Podskalí
videoDvorek Podskalí
...
video video

Dvorek Podskalí

7. 5. 2016 — Dvorek Konviktu

Konvikt, bývalá jezuitská kolej, teď slouží kultuře. Už dvacet let tu funguje bio Ponrepo a pořádá zajímavé víkendové akce.

MapaDvorek Konviktu
videoDvorek Konviktu
...
video video

Dvorek Konviktu

2. 4. 2016 — Dům pánů z Kunštátu

Výjimečný Dům pánů z Kunštátu ukrývá ve svých zdech zajímavý dvorek a také raritní románské podzemí. To pamatuje samotného Jiřího z Poděbrad.

MapaDům pánů z Kunštátu
videoDům pánů z Kunštátu
...
video video

Dům pánů z Kunštátu

5. 3. 2016 — Dvorek Stará rychta

Vedou odtud katakomby pod Staroměstské náměstí a stávala tu kdysi městská brána? Stará rychta na Havelském městě má zajímavou historii. Ve zdejší mučírně ukončil svůj život i Jan Nepomucký.

MapaDvorek Stará rychta
videoDvorek Stará rychta
...
video video

Dvorek Stará rychta

2. 1. 2016 — Malostranské dvorky

Parta převážně mladých umělců uspořádala v roce 1981 výjimečnou výstavu soch a plastik ve dvorcích Malé Strany. Z napůl ilegální akce vznikl i film, promítaný v kinech. Jak zúčastněné dvorky vypadají teď?

MapaMalostranské dvorky
videoMalostranské dvorky
...
video video

Malostranské dvorky

5. 12. 2015 — Příběh Octárny

Kdysi cihelna, pak octárna a ještě později uzavřený dvůr se spoustou živností a rodinami živnostníků. Býval tu i jízdní oddíl policie. Veselé dětství pamětníků a teď rozlehlý park.

MapaPříběh Octárny
videoPříběh Octárny
...
video video

Příběh Octárny

7. 11. 2015 — Vnitroblok Vybíralka

Do nejjižnější části Černého mostu se lidé stěhovali před pětadvaceti lety. Teď ve vnitrobloku Vybíralka probíhá průzkum, který by měl naznačit, co si obyvatelé přejí, a stát se vzorem ostatním sídlištím.

MapaVnitroblok Vybíralka
videoVnitroblok Vybíralka
...
video video

Vnitroblok Vybíralka

10. 10. 2015 — Dvorky pražských pivovarů

Navštívili jsme hned tři pivovary, které sídlí v historických kulisách klášterů. A přidali jsme nejnovější pražský minipivovar, který si své sídlo našel ve staré kunratické koželužně.

MapaDvorky pražských pivovarů
videoDvorky pražských pivovarů
...
video video

Dvorky pražských pivovarů

5. 9. 2015 — Školní dvůr Kubelíkova

Kdysi tu bývalo gymnázium, které studoval a nedostudoval i pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert. Inspiraci pro své knížky tady čerpal i Jaroslav Žák. Oba chodili i na výjimečnou zahradu ve vnitrobloku.

MapaŠkolní dvůr Kubelíkova
videoDvorek Kubelíkova
...
video video

Dvorek Kubelíkova

15. 8. 2015 — Pivovarský dvůr U Fleků

Staletá historie prosycená vůní piva dýchá z každého koutku členitého dvoru historického pivovaru. Stará technologie a originální receptura láká do dvora tisíce lidí. Je tu i muzeum piva. Právě tady se scházeli Němci z obou rozdělených zemí.

MapaPivovarský dvůr U Fleků
videoPivovarský dvůr U Fleků
...
video video

Pivovarský dvůr U Fleků

1. 8. 2015 — Dvorek Jana Zajíce

Botanická zahrada uprostřed Letné se rozšiřuje. Majitelka dvorku Kateřina Ebelová si pronajala další sousední dvůr, kde chce pořádat třeba i promítání letního kina.

MapaDvorek Jana Zajíce
videoDvorek Jana Zajíce
...
video video

Dvorek Jana Zajíce

18. 7. 2015 — Dvorek Josefa Dufka

Jedním z center akce Žižkovské mezidvorky se stal dvorek zapřísáhlého husity Josefa Dufka, který na Žižkov přišel kdysi přes Vysočinu z Belgie. Klasický žižkovský pavlačák s dvanáct metrů hlubokou studnou čeká rekonstrukce vnitrobloku.

MapaDvorek Josefa Dufka
videoDvorek Josefa Dufka
...
video video

Dvorek Josefa Dufka

18. 7. 2015 — Dvorková kultura

Na dolním Žižkově i na Jánském vršku pod Pražským hradem se o nedávné sobotě zalidnily dvorky místních domů. Na obou místech se konaly kulturně sousedské akce. Cílem bylo ukázat lidem jindy nepřístupná místa.

videoDvorková kultura
...
video video

Dvorková kultura

4. 7. 2015 — Vnitroblok domu na Evropské ulici

Rozsáhlý vnitroblok domů na začátku Evropské ulice skrývá velkou zahradu. V jednom z tamních domů sídlí internát konzervatoře, v dalším domě by Nadace Charty 77 ráda vybudovala domov pro vysloužilé umělce. Dvůr je pozůstatkem velké Engelovy urbanistické koncepce, která zahrnovala obrovské území se středem na Vítězném náměstí.

MapaVnitroblok domu na Evropské ulici
videoVnitroblok domu na Evropské ulici
...
video video

Vnitroblok domu na Evropské ulici

6. 6. 2015 — Usedlost Ladronka

Usedlost Ladronka pamatuje už Karla IV. Osvícený císař tam nechal zbudovat jeden z mnoha viničních lisů. Všude okolo se ve 14. století rozprostíraly jím založené vinice. Později Ladronka fungovala jako populární zájezdní hostinec - ten ale začal postupně upadat v 19. století, kdy byla říšská silnice přeložena a většina lidí začala jezdit z města jinudy. Ladronka pak chátrala, což pokračovalo i ve 20. století. Tehdy tam byly byty a zázemí podniku Sady, lesy, zahradnictví. Na podzim roku 1993 pak přišli squateři a usedlost začala znovu žít. Pořádali tam koncerty, výstavy, přednášky nebo třeba dětské dny. V roce 2000 se úředníci rozhodli dosud legální obyvatele vystěhovat. Později prošla Ladronka rekonstrukcí a vznikla tam restaurace plus zázemí pro rekreační areál v okolí.

MapaUsedlost Ladronka
videoUsedlost Ladronka
...
video video

Usedlost Ladronka

2. 5. 2015 — Dvorek U Řečických

První majitel domu U jelena, později U Řečických, je připomínán už v roce 1377. O 180 let později koupil mohutný dům řezník Václav Vodička, po němž nese známá ulice jméno dosud. Na začátku 17. století kupuje dům pražský konšel Jiří Řečický, kterého stihne v roce 1621 krutý osud. Je jedním z 27 českých pánů, popravených 21. června na Staroměstském náměstí. Po konfiskaci jeho majetku získávají dům jezuiti. Dvorek domu U Řečických je ve skutečnosti spíš nádvořím. A to zabydleným a zalidněným. Sevřené pavlače poskytují příznivé podmínky pro sousedskou pospolitost.

MapaDvorek U Řečických
videoDvorek U Řečických
...
video video

Dvorek U Řečických

4. 4. 2015 — Dvorky pražských věznic

Pankrácká věznice má dvorků hned několik - tři z nich slouží vězňům, k vycházkám i k práci. Za 126 let od vzniku věznice se výrazně zmenšily. Ještě předtím, než existovala Pankrácká věznice odsouzence v Praze umísťovali do Svatováclavské trestnice. To jediné, co po ní zbylo, je kostel svatého Václava Na Zderaze, který byl dříve součástí rozsáhlejšího klášterního komplexu. O tom, že bude sloužit jiným účelům, rozhodl Josef II. Prostory nejdřív získala armáda a později se cely mnichů proměnily v cely pro trestance.

MapaDvorky pražských věznic
videoDvorky pražských věznic
...
video video

Dvorky pražských věznic

7. 3. 2015 — Dvorek Jindřišská a další školní dvorky a zahrady

Reportáž nabízí pohled do několika zahrad nebo dvorů škol a školek v Praze 1. vnitrobloková zahrada je například u nejstarší pražské školy v Jindřišské ulici - původně to byla farní škola při kostele svatého Jindřicha. Zajímavý dvorek mají k dispozici děti z mateřské školy v Masné ulici. A školka v Řásnovce má zahrady dokonce dvě. Kamera pořadu Z metropole točila i na zahradě mateřské školy v Revoluční ulici.

MapaDvorek Jindřišská a další školní dvorky a zahrady
videoDvorek Jindřišská a další školní dvorky a zahrady
...
video video

Dvorek Jindřišská a další školní dvorky a zahrady

7. 2. 2015 — Dvorek ČVUT na Karlově náměstí

Areál Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí se rozprostírá na místě, kde jen historie vzdělávání čítá 800 let. Zvenku je viditelná jen průčelní budova od architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Za ní se ale skrývá největší dvůr, na který jsme zatím v našem seriálu narazili. V místě stál původně klášter augustiánů, pak tam vyrostl kostel svatého Petra a Pavla, proboštství a kaple Božího hrobu. Po josefínských reformách byl kostel odsvěcen a zdejší řád zrušen. Velmi brzy se do uprázdněného areálu nastěhovali vojáci, kteří tady v Karlových kasárnách byli až do poloviny 19. století. Během druhé světové války prostor zabrala německá armáda. Zajímavostí je i to, že v areálu - na místě současné menzy - Vojtěch Hynais vytvořil slavnou oponu Národního divadla.

MapaDvorek ČVUT na Karlově náměstí
videoDvorek ČVUT na Karlově náměstí
...
video video

Dvorek ČVUT na Karlově náměstí

3. 1. 2015 — Dvorek Stupkova 8

Ještě před pár lety vnitroblok mezi holešovickými ulicemi Stupkova a Osadní pro společně trávené chvíle sousedů vůbec nelákal. Byl zarostlý plevelem a křovím. Pak ale prošel revitalizací, kterou nastartoval Karel Veselý. Původní myšlenka inspirovaná berlínským příkladem byla velkolepá. Propojit a zkultivovat dvory všech deseti domů bloku. Tomu ale zabránila neochota některých obyvatel, a tak zelená oáza nakonec vznikla spojením čtyř největších dvorků.

MapaDvorek Stupkova 8
videoDvorek Stupkova 8
...
video video

Dvorek Stupkova 8

20. 12. 2014 — Dvorky seniorských domů

V Týnské ulici číslo 17 je prostorný vnitroblok, obklíčený starými barokními domy. Ještě před pár lety to tu bylo hodně zchátralé, ale na poslední chvíli se podařilo dům zachránit. Od roku 1998 tu sídlí jedno z pěti středisek sociálních služeb Prahy 1. A velmi zajímavý je dvůr budovy. Další adresa Střediska sociálních služeb Prahy 1 je v ulici Pštrossova. Velmi zajímavý pohled se nabízí z terasy v posledním patře. Terasu nad střechami mají v seniorském domě na rohu Dlouhé a Benediktské ulice. A další seniorský domov, který kamera pořadu Z metropole navštívila, je v ulici U Zlaté studně na Malé Straně.

MapaDvorky seniorských domů
videoDvorky seniorských domů
...
video video

Dvorky seniorských domů

6. 12. 2014 — Příběh dvorů hlavní pošty v Jindřišké ulici

Budova hlavní pošty v Jindřišské ulici ukrývá dva dvory, o kterých málokdo ví. Přitom jedním denně projdou tisíce lidí. Ale to, že jsou na dvoře, si asi dnes těžko uvědomí. Druhý a větší dvůr slouží dnes pro parkování aut a nakládání zásilek. Místem, kde dnes pošta stojí, ale procházela už od středověku historie Prahy a samozřejmě i historie poštovních služeb.

MapaPříběh dvorů hlavní pošty v Jindřišké ulici
videoPříběh dvorů hlavní pošty v Jindřišké ulici
...
video video

Příběh dvorů hlavní pošty v Jindřišké ulici

1. 11. 2014 — Dvorek Petrská 21

Není po Praze mnoho rohových domů se zajímavými dvorky. Většinou jsou to stísněné vnitrobloky, které neumožňují rozehrát společenský sousedský život. Tak tomu bylo donedávna i v domě číslo 21 v Petrské ulici. Rekonstrukce ale dvorek i dům změnila k nepoznání. O zeleň na dvorku a na terásce se stará paní Marie Chylíková. Dříve to byla jen střecha garáže, dnes místo setkávání obyvatel i návštěv.

MapaDvorek Petrská 21
videoDvorek Petrská 21
...
video video

Dvorek Petrská 21

4. 10. 2014 — Dvorek Kamenická 35

Dům číslo 35 v Kamenické ulici je sám o sobě raritní skvost. Jeho autorem je známý pražský architekt Otakar Novotný. Před rokem se místní společenství vlastníků pustilo do nákladné opravy - přitom jim výrazně pomohl grant magistrátu. Na co už žádný grant vlastníci domu nežádali, je úprava zahrádky. O tu tady pečují tři dámy a neváhají věnovat celé hodiny volného času týdně, aby to tu vypadalo pěkně.

MapaDvorek Kamenická 35
videoDvorek Kamenická 35
...
video video

Dvorek Kamenická 35

6. 9. 2014 — Dvorek Betlémská kaple

Betlémská kaple uprostřed Žižkova. Ani mnozí obyvatelé této čtvrti o její existenci nevědí. Betlémská kaple v Prokopově ulici právě slaví 100 let existence. Slavnostně ji otevřeli v roce 1914. Její fasáda je celopražským unikátem. Autorem je architekt Emil Králíček. Stavba v sobě mixuje kubismus a secesi.

MapaDvorek Betlémská kaple
videoDvorek Betlémská kaple
...
video video

Dvorek Betlémská kaple

16. 8. 2014 — Dvorky pražské záchranné služby

Dvorky plné sanitek - tak lze shrnout další díl našeho seriálu. Do Holešovic, na třídu Dukelských hrdinů se pražská záchranka přestěhovala přes Václavské a Staroměstské náměstí z Růžové ulice v roce 1945. V polovině šedesátých let získala výjezdové pracoviště na Žižkově na křižovatce Ohrada. Sanitky dále vyjíždějí ze Smíchova z Nádražní ulice. Záchranka má teď devatenáct výjezdových stanovišť.

MapaDvorky pražské záchranné služby
videoDvorky pražské záchranné služby
...
video video

Dvorky pražské záchranné služby

2. 8. 2014 — Dvorek Vodičkova 35

Co mají společného barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, autor Barrandovských teras Max Urban a muž, který dal po náletu v roce 45 výslednou podobu Emauzskému klášteru František Maria Černý? Všechny tři osobnosti spojuje nenápadný dům číslo 35 ve Vodičkově ulici. Kilián Ignác Dientzenhofer ho velmi pravděpodobně postavil, oba další architekti tu žili a měli své ateliéry. Teď tento dlouhá léta nepřístupný dům ožívá. Noví nájemci otevřeli barokní dřevěná vrata a pustili lidi do neuvěřitelně dlouhé zahrady.

MapaDvorek Vodičkova 35
videoDvorek Vodičkova 35
...
video video

Dvorek Vodičkova 35

19. 7. 2014 — Žižkovské mezidvorky

V dnešním prázdninovém speciálu porušíme naše seriálové dvorkové pravidlo co reportáž, to jeden dvorek a navštívíme hned čtyři najednou. Vůbec poprvé taky Dvorky nevysíláme v pravidelném termínu první soboty v měsíci. Pojďte se podívat, jak to žilo na dvorcích dolního Žižkova při akci Žižkovské mezidvorky. V této části města totiž najdete lidi, kteří se snaží rozhýbat a oživit zašlou slávu žižkovské dvorkové až pavlačové pospolitosti.

MapaŽižkovské mezidvorky
videoŽižkovské mezidvorky
...
video video

Žižkovské mezidvorky

5. 7. 2014 — Dvorek Komenského náměstí

Další díl seriálu o pražských dvorcích je o vnitrobloku Hudebního gymnázia a Základní umělecké školy na Komenského náměstí na Žižkově. Zúčastnili jsme se tady slavnostního předávání vysvědčení. Dvorek, jak ho vidíme dnes, je teprve dvacet let starý. Výjimečnou dělá tuto školní budovu centrální věžička se zvonem. Ten tady utichl v polovině sedmdesátých let minulého století, kdy úředníci rozhodli o plošné asanaci Žižkova a školu vystěhovali. A zatímco vzhlednou budovu obklíčily paneláky ze všech stran a buldozery už svými lžícemi olizovaly i ji, přišel rok 1989 a s ním jiné starosti. Školu zachránily dějinné události a naopak pomohly jejímu dalšímu rozvoji.

MapaDvorek Komenského náměstí
videoDvorek Komenského náměstí
...
video video

Dvorek Komenského náměstí

7. 6. 2014 — Dvorek Dlouhá 37

Dlouhá třída, jedno z nejfrekventovanějších míst staré Prahy. Tady byl čilý ruch už v době, kdy stavěli dům U zlatého stromu. Na jeho místě stávaly původně dva gotické domy. A zatímco uliční fasáda je z přestavby v letech 1927-1928 a dvůr má podobu barokních úprav s renesančními prvky, které objevíme i na vstupním portálu, gotiku tady najdeme už jen v podzemí. Sklepy jsou tady nebývale hluboké. Jedinečnost domu ale tkví především v arkádovém dvorku s historickou růžovou dlažbou ze sliveneckých bloků.

MapaDvorek Dlouhá 37
videoDvorek Dlouhá 37
...
video video

Dvorek Dlouhá 37

3. 5. 2014 — Dvorek Petrská fara

Lukáš Lipenský je farářem od svatého Petra. Už pět let. Celý rok mu trvalo, než původně zarostlou a neudržovanou plochu, která kdysi byla i nevzhledným veřejným parkem, vypiplal do současné podoby farní zahrady. Teď tam pro farníky uspořádal zabíjačku.

MapaDvorek Petrská fara
videoDvorek Petrská fara
...
video video

Dvorek Petrská fara

5. 4. 2014 — Dvůr Seifertova 3

Dvorek na samém okraji Žižkova, v Seifertově ulici č. 3, má románovou minulost. Právě tady zapřahali koně kočí Martina Nedobyla ze slavné pentalogie Vladimíra Neffa, známé pod souhrnným názvem Sňatky z rozumu. Právě tady kdysi stávaly stáje, než je o mnoho let později nahradily garáže pro nákladní auta. Dětství na tomhle dvorku strávil spisovatel a publicista Ondřej Neff, syn autora zmíněného románu. A díky unikátnímu terénu a výjimečné skále, vyrůstající uprostřed vnitrobloku to bylo dětství vskutku dobrodružné.

MapaDvůr Seifertova 3
videoDvůr Seifertova 3
...
video video

Dvůr Seifertova 3

1. 3. 2014 — Dvorek Ruzyňský statek

Tentokrát se seriál o pražských dvorcích věnuje jedné raritě. Jde o dvůr v Ruzyni, na starém statku, v tamní rezervaci lidové architektury. Zajímavostí je, že tento zemědělský dvůr má hned tři velké brány. Ta třetí vede ze zahrady do bývalých polí, které ke statku kdysi patřily.

MapaDvorek Ruzyňský statek
videoDvorek Ruzyňský statek
...
video video

Dvorek Ruzyňský statek

1. 2. 2014 — Dvorek Bartolomějská

Kamera pořadu Z metropole navštívila dvorky, kam se obyčejní smrtelníci podívají opravdu jen výjimečně! První dvorek je ve vnitrobloku domu číslo 4 v Bartolomějské ulici. A tam stojí jedna ze dvou dochovaných obranných věží hradebního systému z pradávné historie. Druhá dochovaná věž ze 13. století je taky v Bartolomějské ulici, jen o kousek dál - na dvoře domu číslo 10.

MapaDvorek Bartolomějská
videoDvorek Bartolomějská
...
video video

Dvorek Bartolomějská

11. 1. 2014 — Dvůr Bělehradská 53

Na svůj útulný dvůr jsou nájemníci domu v Bělehradské číslo 53 právem hrdí. Jako domovní "tmeliště" fungoval už před čtyřiceti lety. Když ale pak početná generace zdejších dětí ze sedmdesátých let odrostla, dvorek na dlouhá léta osiřel. Až v roce 2000 se několik nájemnic dohodlo a vrhly se do tvrdé dřiny, vysekaly křoví a dvůr zkultivovaly.

videoDvůr Bělehradská 53
...
video video

Dvůr Bělehradská 53

7. 12. 2013 — Dvůr Vinohradského pivovaru

Ve Vinohradském pivovaru, a tedy i na jeho dvoře prožila dětství Jitka Molavcová. Její otec František tam kdysi býval správcem. Ve zdech tohoto pivovaru taky promítal Dismas Šlambor neboli slavný Viktor Ponrepo od roku 1906 první němé filmy. A sídlily tam později i filmové ateliéry AB. V létě roku 2000 byl ve Vinohradském pivovaru obrovský požár, po kterém musely být zničené budovy strženy. Dnes stojí na místě bývalého pivovaru bytový komplex.

videoDvůr Vinohradského pivovaru
...
video video

Dvůr Vinohradského pivovaru

2. 11. 2013 — Dvorek Kubelíkova 48

Dvorek v Kubelíkově ulici č. 48 sice není velký, ale zažil velké věci. Už ve 30. letech byl zvěčněn kamerou. Dům a dvorek totiž patřily a patří známé filmařské rodině Čvančarových. Tatínek a strýc bratrů Miroslava a Jaroslava Čvančarových měli už za 1. republiky půjčovnu filmů a v ní na 1500 titulů. Na konci 2. světové války zřídili Čvančarovi soukromý promítací sálek, kde mnohdy i rok před oficiální pražskou premiérou pouštěli slavné americké filmy. Chodili sem lidi z okolí i známé osobnosti.

MapaDvorek Kubelíkova 48
videoDvorek Kubelíkova 48
...
video video

Dvorek Kubelíkova 48

5. 10. 2013 — Dvorek Heřmanova 51

Z obyčejné lomozící letenské ulice docela obyčejný činžák. Ale pak stačí projít úzkým průjezdem a otevřít staré dveře a ocitáte se v jiném světě. Dvorek domu číslo 51 v Heřmanově ulici. Lidé, kteří v tomto domě bydlí, utvořili před časem družstvo a o dvorek se starají společně s okolními sousedy.

MapaDvorek Heřmanova 51

7. 9. 2013 — Dvorek v Ruské ulici

"Kde domov můj" - tento nápis zdobí vchod do domu číslo 6 v Ruské ulici. Uvnitř se skrývá výjimečný prostor k žití. 9. díl seriálu Tajemství pražských dvorků.

MapaDvorek v Ruské ulici
videoDvorek v Ruské ulici
...
video video

Dvorek v Ruské ulici

3. 8. 2013 — Dvorek U Věžníků v Hybernské

Dvůr domu v Hybernské ulici č. 12 má za sebou opravdu bohatou historii. Psát se začala v polovině 17. století. Na místě dnešního hotelu stály dva měšťanské domy spojené do jednoho barokního paláce. Dvorek za domem vznikl až díky tehdejšímu majiteli - Felix Vršovec Sekerka ze Sedlčic totiž k domu přikoupil ještě dvě protilehlé budovy.

MapaDvorek U Věžníků v Hybernské
videoDvorek U Věžníků v Hybernské
...
video video

Dvorek U Věžníků v Hybernské

6. 7. 2013 — Dvorek Hagibor

Nejstřeženější dvorek ve městě. Unikátní zároveň tím, že je to nejnovější uzavřený vnitroblok v Praze. Vznikl teprve před pěti lety. Jde o domov židovských seniorů na Hagiboru.

MapaDvorek Hagibor
videoDvorek Hagibor
...
video video

Dvorek Hagibor

1. 6. 2013 — Dvorek Holečkova 61

Nenápadnou fasádu má dům číslo 61 U Kašpara ve frekventované Holečkově ulici. Málokdo by čekal jakoukoliv poetiku vnitrobloku. A přece! Na tomhle dvorečku se jako mávnutím kouzelného proutku dostáváte z rachotící a uspěchané Prahy do oázy klidu a pohody ospalého maloměsta.

MapaDvorek Holečkova 61
videoDvorek Holečkova 61
...
video video

Dvorek Holečkova 61

4. 5. 2013 — Dvorek na Floře

Další díl seriálu se věnuje dvorku na Floře. Je zajímavý hlavně tím, že je nedělený, tvoří kompaktní plochu pro všechny nájemníky celého bloku. Vymysleli ho architekti Bohumil Sláma, Václav Vejrych a architekt a stavitel Pelc. Zajímavostí taky je, že už 42 let se ve vinohradských hospodách schází parta mužů, kteří jako kluci právě na dvorku na Floře vyrostli.

videoDvorek na Floře
...
video video

Dvorek na Floře

6. 4. 2013 — Dvůr v ulici Karoliny Světlé

Další díl seriálu představuje dvůr v ulici Karolíny Světlé. V domech jsou byty a kanceláře, praxi tu mají lékaři i právníci, ve dvoře si nebytový prostor pronajalo kadeřnictví.

MapaDvůr v ulici Karoliny Světlé
videoDvůr v ulici Karoliny Světlé
...
video video

Dvůr v ulici Karoliny Světlé

2. 3. 2013 — Dvorek na Jánském vršku

Až staropražská pospolitost uzavřené komunity na pár metrech čtverečních. To je dvoreček sevřený pavlačovými domy na Jánském vršku přímo pod Hradčany. Dnes už tu žije jen několik statečných. Sedmdesát let pak taky paní Jana Běhounková.

MapaDvorek na Jánském vršku
videoDvorek na Jánském vršku
...
video video

Dvorek na Jánském vršku

2. 2. 2013 — Vítkova ulice

Velká vnitrobloková zahrada v karlínské Vítkově ulici vznikla zároveň se stavbou tří domů rodiny Nekvasilových na konci 19. století. Václav Nekvasil vytvořil kombinaci okrasné a užitkové zahrady. Vedle romantického altánku byly upravené záhony, kde místní zahradník, pěstoval zeleninu.

MapaVítkova ulice
videoPražské dvorky - Vítkova ulice
...
video video

Pražské dvorky - Vítkova ulice

5. 1. 2013 — Dvorek v ulici Jana Zajíce č. 7 na Letné

Tajemství pražských dvorků - první díl nového seriálu, ve kterém budeme spolu s vámi odhalovat rub města, tedy místa ukrytá za zdmi domů. Zahajujeme ho ve vnitrobloku domu číslo 7 v ulici Jana Zajíce na Letné.

MapaDvorek v ulici Jana Zajíce č. 7 na Letné
videoDvorek v ulici Jana Zajíce č. 7 na Letné
...
video video

Dvorek v ulici Jana Zajíce č. 7 na Letné

10. 11. 2012 — Tajemství pražských dvorků

Tajemství pražských dvorků - tak se jmenuje nový seriál, který už brzy začneme v magazínu Z metropole vysílat. Město nemá jen svů líc - jeho rub je ukrytý za zdmi domů. Pokud znáte zajímavý vnitroblok s poutavou historií nebo atraktivní součastností, dejte nám o tom vědět. Buď mailem na adresu zmetropole@ceskatelevize.cz, nebo klasickým dopisem.

videoTajemství pražských dvorků
...
video video

Tajemství pražských dvorků

12. 11. 2011 — Nejhezčí dvorky Prahy 10

Praha 10 je zase o pár dvorků hezčí. Celkem 12 společenství nájemníků z obecních i soukromých domů si upravilo dvůr ve vnitrobloku a přihlásilo se do soutěže o nejhezčí dvorek, kterou letos už podruhé vyhlásila vršovická radnice. Například zahrada soukromého činžáku v Kozácké ulici, který v soutěži o nejhezčí dvorek letos zvítězil, ještě před pár lety připomínala džungli. Investice do její úpravy byla sice náročná a nákladná, určitě se ale vyplatila, shodují se nájemníci. Vítězové musí odměnu použít na další rekultivaci dvorku a příští rok se můžou do soutěže o nejhezčí dvorek znovu přihlásit.

MapaNejhezčí dvorky Prahy 10
videoNejhezčí dvorky Prahy 10
...
video video

Nejhezčí dvorky Prahy 10