Bydliště Praha

22. 4. 2017 — Bohumil Hrabal

Poslední 24 let svého života strávil slavný spisovatel v panelovém domě v Kobylisích. Při instalaci pamětní desky na něj zavzpomínali sousedi.

MapaBohumil Hrabal
videoBohumil Hrabal
...
video video

Bohumil Hrabal

15. 4. 2017 — Libeňská kronika

Pan Tomáš Kejř, hostinský a taky bubeník kapely Led Zeppelin Revival. Ale hlavně libeňský rodák a patriot. Před několika lety založil velmi úspěšnou facebookovou veřejnou skupinu Libeňská kronika.

videoLibeňská kronika
...
video video

Libeňská kronika

1. 4. 2017 — Princezny letuškami

Dvě princezny z rodu Thurn-Taxisů se staly jedněmi z prvních letušek v Česku. Jejich osudy se později rozešly. Jedna zůstala v komunistickém Československu, druhá emigrovala do Rakouska.

videoPrincezny letuškami
...
video video

Princezny letuškami

18. 2. 2017 — Lidé bydlí v přístavech

V pražských přístavech kotví stovky lodí. Na některých jejich majitelé celoročně bydlí.

videoLidé bydlí v přístavech
...
video video

Lidé bydlí v přístavech

4. 2. 2017 — Chátrající památky

S iniciativou Prázdné domy jsme se vydali na vycházku po trochu jiných památkách, skupina nadšenců totiž mapuje chátrající nemovitosti nejen v centru metropole a snaží se upozornit na jejich neutěšený stav. Navštívili jsme zaniklé prvorepublikové Lázně Albertov a bývalé Nádraží Vyšehrad.

videoChátrající památky
...
video video

Chátrající památky

14. 1. 2017 — Stáňa Stuchlá

Oční lékařka, ale také výtvarnice a loutkářka Stáňa Stuchlá v seriálu o lidech z Prahy.

videoStáňa Stuchlá
...
video video

Stáňa Stuchlá

10. 12. 2016 — Mozartova Bertramka

V roce dvojího skladatelova kulatého výročí chátrá na Smíchově vila, kde Mozart přebýval při svých pražských pobytech. Ani program neodpovídá významu místa.

MapaMozartova Bertramka
videoMozartova Bertramka
...
video video

Mozartova Bertramka

12. 11. 2016 — Eliška Junková

Profil nejslavnější automobilové závodnice historie, která letos obdržela čestné občanství Prahy 1. Ukážeme i její oblíbenou trasu pražským centrem, kde zkoušela nejen svou řidičskou zručnost.

videoEliška Junková
...
video video

Eliška Junková

1. 10. 2016 — Václav Havel

Škola, hospůdky ale i cela předběžného zadržení v Bartolomějské ulici. U příležitosti nedožitých narozenin prezidenta Václava Havla jsme vyrazili po jeho pražských stopách.

videoVáclav Havel
...
video video

Václav Havel

10. 9. 2016 — Jiří Anderle

Čerstvý osmdesátník, známý český malíř a grafik oslavuje své jubileum další prací a zároveň výstavou v Obecním domě.

videoJiří Anderle
...
video video

Jiří Anderle

30. 7. 2016 — Příběh ptačích mláďat

Invaze ptačích mláďat teď zcela zahltila záchrannou stanici v Jinonicích. Přibývají hlavně kachny nebo třeba zraněný kos Kuky. Z hnízd v Praze mizí za podivných okolností mláďata labutí.

videoPříběh ptačích mláďat
...
video video

Příběh ptačích mláďat

28. 5. 2016 — Houslařova dílna

Houslař Jan Slípka se stará nejen o nástroje muzikantů České filharmonie. Svou dílnu má přímo v útrobách Rudolfina.

videoHouslařova dílna
...
video video

Houslařova dílna

21. 5. 2016 — Bezdomovci v buňkách

Praha 9 pořídila několik starých stavebních buněk a poskytla je bezdomovcům. Ti za střechu nad hlavou uklízejí okolí. Navíc pomáhají soukromým zemědělcům s péčí o zvířata.

videoBezdomovci v buňkách
...
video video

Bezdomovci v buňkách

14. 5. 2016 — Křesadlo pro Taša

Dobrovolný učitel a rádce Tašo Andjelkovsky získal cenu Křesadlo pro obětavé lidi, kteří nezištně pomáhají druhým. Už dříve oceněný básník ukazuje místa, která má v Praze rád.

videoKřesadlo pro Taša
...
video video

Křesadlo pro Taša

9. 1. 2016 — Ladislav Likler

Ladislav Likler je jediným Čechem, který se může pochlubit speciálním francouzským vyznamenáním – Řádem rytíře Camambertu. Dlouholetý předseda Klubu sběratelů kuriozit se celoživotně věnuje sýrům a mlékárenství.

videoLadislav Likler
...
video video

Ladislav Likler

2. 1. 2016 — Bedřiška Znojemská

Malířka, která se nikdy neohnula režimním podmínkám. Za komunistů nemohla ani dostudovat. V malířství se mnoho desetiletí věnuje křesťanským tématům.

videoBedřiška Znojemská
...
video video

Bedřiška Znojemská

19. 12. 2015 — Jan Holiš

Jedním z letos oceněných pečovatelů se stal i mladý muž Jan Holiš, který se věnuje terénní práci. Je zaměstnancem sdružení Pohoda, které sídlí na Zeleném pruhu a stará se tam v denním stacionáři o 12 lidí s postižením.

videoJan Holiš
...
video video

Jan Holiš

12. 12. 2015 — Režisér František Filip

Jedna z největších osobností české televizní tvorby oslaví za několik dní významné jubileum. Cesta Františka Filipa z Písku do Prahy. Obsáhlé dílo. Pracoval s desítkami vynikajících herců.

videoRežisér František Filip
...
video video

Režisér František Filip

5. 12. 2015 — Jarmila Novotná

Nevšední příběh pěvkyně slavnější ve světě než v Čechách. Stala se hvězdou newyorské Metropolitní opery a zahrála si i ve filmu. Teď kolekce jejích šatů na výstavě v Obecním domě.

videoJarmila Novotná
...
video video

Jarmila Novotná

14. 11. 2015 — Vladimír Mišík

Muzikantská legenda vzpomíná na kiosek na Letenské pláni, ale nejen na něj. Provází nás dalšími kultovními místy své generace.

videoVladimír Mišík
...
video video

Vladimír Mišík

7. 11. 2015 — Jan Kubelík a jeho dům

Rodný dům houslového virtuosa Jana Kubelíka, kterého dobová kritika označovala za nového Paganiniho, už mnoho let chátrá v Michli. Teď se o jeho záchranu pokusí pravnuk Jana René Kubelík.

MapaJan Kubelík a jeho dům
videoJan Kubelík a jeho dům
...
video video

Jan Kubelík a jeho dům

31. 10. 2015 — Nouzová kolonie Hájek

Bohumil Hrabal nazval Hájek libeňským Montmartrem. Prvorepubliková nouzová kolonie uprostřed města stále stojí a její obyvatelé bojují o legalizaci svých domků.

MapaNouzová kolonie Hájek
videoNouzová kolonie Hájek
...
video video

Nouzová kolonie Hájek

12. 9. 2015 — Petr Kalandra

videoBydliště: Petr Kalandra
...
video video

Bydliště: Petr Kalandra

22. 8. 2015 — Psi v Praze jen na vodítku

Skoro 80 tisíc psů se od listopadu nebude smět pohybovat bez vodítka. V Praze má začít platit vyhláška zakazující volné pobíhání. Metropole se tak přidá k dalším velkým městům v Česku, která přísnější pravidla zavedla už dřív.

videoPsi v Praze jen na vodítku
...
video video

Psi v Praze jen na vodítku

22. 8. 2015 — Dopravní omezení a uzavírky

Rozkopané silnice, dlouhé kolony a uzavírky – tak vypadá letošní léto v Praze. Ve srovnání s předloňským rokem se počet oprav zvýšil skoro dvojnásobně.

videoDopravní omezení a uzavírky
...
video video

Dopravní omezení a uzavírky

18. 7. 2015 — Sokoli vyvedli mladé

Hned dva páry sokolů stěhovavých letos v Praze vyvedly novou generaci. Sokoli z komína malešické spalovny hned čtyři mláďata. Radost ornitologů, pohroma pro holuby.

MapaSokoli vyvedli mladé
videoSokoli vyvedli mladé
...
video video

Sokoli vyvedli mladé

11. 7. 2015 — Dobrovolnice Jana Kotsopulosová

Ze světa byznysu do Jedličkova ústavu. Dobrovolnice Jana Kotsopulosová pomáhá handicapovaným jako asistentka pedagoga. Za svou dlouholetou dobrovolnickou práci získala ocenění Křesadlo.

videoDobrovolnice Jana Kotsopulosová
...
video video

Dobrovolnice Jana Kotsopulosová

27. 6. 2015 — Předobraz Igora Hnízda Václav Mejstřík

Před časem jsme odvysílali reportáže ze Slatin, místa, kde se odehrával skutečný děj filmu Obecná škola. Důležitou postavou filmu byl učitel Igor Hnízdo. Jeho předobrazem se stal pan učitel Václav Mejstřík. Pamětníci potvrzují, že Václav Mejstřík do obecné školy na Slatinách skutečně přešel z Vršovic z trestu. Všichni pamětníci pedagogických praktik Václava Mejstříka se ale shodují, že byl výborným a oblíbeným učitelem. Přestože filmový Igor Hnízdo i jeho předobraz Václav Mejstřík žákům často vyprávěl o válečné odbojové činnosti, badatelé z Vojenského historického ústavu nic takového nepotvrdili.

MapaPředobraz Igora Hnízda Václav Mejstřík
videoPředobraz Igora Hnízda Václav Mejstřík
...
video video

Předobraz Igora Hnízda Václav Mejstřík

13. 6. 2015 — Karel Poláček

Karel Poláček, výrazná osobnost meziválečné literatury, je neodmyslitelně spjatý s Prahou. Narodil se v Rychnově nad Kněžnou, ale většinu života prožil v Praze. Poprvé se tu objevil v roce 1912. Později v Praze studoval práva a po první světové válce už tu zůstal. Po válce začal psát do satirického časopisu Nebojsa a také spolupracoval s deníkem Tribuna a s Lidovými novinami. Do jeho osudu ale tragicky zasáhla druhá světová válka. Jako Žid nesměl pracovat v novinách, proto se živil jako knihovník v Židovské náboženské obci. Před transportem do vyhlazovacích táborů se mu podařilo zachránit dceru Jiřinu. Poslal ji do Anglie do bezpečí. Přesné datum jeho smrti je obestřeno tajemstvím. Dlouhá léta si badatelé mysleli, že zemřel v říjnu roku 1944 v Osvětimi. V 90. letech se podařilo najít svědka, který viděl Poláčka ještě v lednu 1945 v táboře Hindenburg. Kdy přesně Karel Poláček zemřel, se již asi nikdy nepodaří zjistit, možná to bylo v lednu, možná až v dubnu 1945. Letos od jeho smrti uplynulo 70 let.

videoBydliště: Karel Poláček
...
video video

Bydliště: Karel Poláček

25. 10. 2014 — Karel Hašler

Staropražské písničky Karla Hašlera, který se narodil před 135 lety na Zlíchově, jsou známé i dnes. Televizní a rozhlasový scenárista Gustav Oplustil dokonce říká, že v Praze snad není místo, o kterém by Karel Hašler písničku nenapsal. Jeho skladby zlidověly a lidé si je zpívají a mnohdy ani netuší, že jsou od Hašlera.

MapaKarel Hašler
videoKarel Hašler
...
video video

Karel Hašler

11. 10. 2014 — Legenda mezi pražskými kronikáři - Miroslav Kuranda

Miroslav Kuranda je živoucí legenda mezi pražskými kronikáři. Narodil se před 88 lety. Původně se živil řemeslem, ale nakonec od něj sběhl k historii. Na začátku šedesátých let přijal místo kronikáře na vysočanské radnici. Tam se spřátelil s místními pamětníky a koncem roku 1962 spolu založili Vlastivědný klub Prahy 9. Začali shánět historické materiály, místní pověsti i paměti zdejších seniorů. Své poznatky sepisovali do brožovaných knížek a vydávali je pod hlavičkou radnice. A taky fotografovali. Zaměřovali se přitom víc na odvrácenou tvář Vysočan a okolí. Miroslav Kuranda má ve svém bytě i pečlivě vedenou kartotéku archivních záznamů.

videoLegenda mezi pražskými kronikáři - Miroslav Kuranda
...
video video

Legenda mezi pražskými kronikáři - Miroslav Kuranda

26. 7. 2014 — Gustav Oplustil

Kabaret U dobré pohody s Karlem Štědrým nebo třeba populární seriál Úsměvy, uváděný Jaromírem Hanzlíkem se známými herci a režiséry. To jsou jen dva příklady z nepřeberného seznamu televizních pořadů Redakce zábavy, pod nimiž je jako autor podepsán Gustav Oplustil. Jeho spolupráce s Československou a později Českou televizí trvala přes padesát let.

MapaGustav Oplustil
videoBydliště Praha: Gustav Oplustil
...
video video

Bydliště Praha: Gustav Oplustil

28. 6. 2014 — Jaroslav Hořánek

V Galerii Hollar na Smetanově nábřeží je do 20. července výstava tvorby Jaroslava Hořánka s důrazem na méně známé období šedesátých let. J. Hořánek vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, byl členem sdružení výtvarných umělců Mánes a taky sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Je povážován za průkopníka sítotisku ve výtvarném umění. Vedle svého výtvarného umění se Jaroslav Hořánek prosadil i v kapele Grafičanka.

MapaJaroslav Hořánek
videoJaroslav Hořánek
...
video video

Jaroslav Hořánek

17. 5. 2014 — Karel Hynek Mácha

Karla Hynka Máchu přibližuje výstava v Letenském Montmartru v ulici Jana Zajíce. Vydali jsme se při této příležitosti po Máchových pražských stopách. Autor kultovního Máje se narodil v domě, který stával na místě tohoto současného, hned vedle újezdských kasáren. V Petrské čtvrti chodil malý Mácha do místního kostela a taky do zdejší věže. Později se Karel Hynek Mácha přestěhoval do Benediktské ulice a posléze s rodiči na delší čas zakotvil na tehdejším Dobytčím trhu, dnešním Karlově náměstí. Právě tady, opět v předchůdci současného domu, napsal svůj nesmrtelný Máj.

MapaKarel Hynek Mácha
videoKarel Hynek Mácha
...
video video

Karel Hynek Mácha

10. 5. 2014 — Bedřich Smetana

Praha a skladatel Bedřich Smetana k sobě neodmyslitelně patří. Prožil zde většinu svého tvůrčího období. Poprvé přišel do Prahy jako mladičký student na podzim roku 1839.

MapaBedřich Smetana
videoBedřich Smetana
...
video video

Bedřich Smetana

29. 3. 2014 — Bohumil Hrabal

Výjimečný spisovatel, milovník umění, filozofie, literatury i složitá osobnost – to byl Bohumil Hrabal. Jeho život se výrazně spojuje s několika místy: Brnem, Nymburkem, Kerskem, Kladnem a Prahou. Poprvé se v hlavním městě Bohumil Hrabal ocitá v roce 1935, studuje práva a bydlí v podnájmech. Později našel byt v Libni v ulici Na Hrázi číslo 24 a tam začalo jeho šťastné tvůrčí období - v Libni žil přes dvacet let. Z Libně se manželé Hrabalovi odstěhovali na sídliště Sokolníky v Kobylisích. Později byl dům Na Hrázi zbourán, aby udělal místo nové stanici metra.

MapaBohumil Hrabal
videoBohumil Hrabal
...
video video

Bohumil Hrabal

15. 3. 2014 — Kat Mydlář

Nejproslulejší pražský kat Jan Mydlář se narodil snad v roce 1572 a nebo taky o deset let později. Jisté je ale, že zemřel přesně před 350 lety - 14. března 1664. Katovské řemeslo měl převzít ve dvaceti letech a vykonávat bezmála třicet let. Podle odhadů odborníků mohl být u poprav víc než tisíce lidí a rozhodně se nesmazatelně zapsal do českých dějin. Mydlářovou nejslavnější popravou bylo potrestání vůdců stavovského povstání - 21. června 1621 sťal na Staroměstském náměstí hlavy 27 českých pánů.

videoKat Mydlář
...
video video

Kat Mydlář

25. 1. 2014 — Jiří Bouda

Idylická atmosféra časů zalidněné a přece poklidné železnice. To jsou obrázky pana Jiřího Boudy, které teď vystavuje Muzeum hl. města Prahy na Florenci. Lásku k tomuto druhu dopravy si Jiří Bouda nese od dětství a stejně dlouho i chuť malovat. Za své železničářské kariéry prošel spoustu nádraží a stanic, ale jeho domovskou scénou bylo malebné nádraží v Bubenči.

videoJiří Bouda
...
video video

Jiří Bouda

7. 12. 2013 — Antonín Švehla

12. prosince uběhne 80 let od smrti významného politika, Antonína Švehly. Statku, kde v Hostivaři tento muž vyrostl, nikdo z místní neřekne jinak než Švehlův. Hrob rodiny Švehlových nalezneme dosud na malém hostivařském hřbitůvku, přestože potomci se dávno odstěhovali do ciziny. V Hostivaři je i Švehlova ulice.

videoAntonín Švehla
...
video video

Antonín Švehla

3. 8. 2013 — Zdeněk Míka

Doktor Zdeněk Míka se v Praze sice narodil, ale pak žil ve Veselí nad Lužnicí. Do prahy se pak znovu dostal až coby student vysoké školy. A přestože je jen velmi málo lidí, kteří toho o Praze vědí tolik co on, ve stověžatém městě dlouhá léta nežije. Jeho domovem jsou nedaleké Říčany. Po vojně, v roce 1961 nastoupil pan Míka do Muzea hlavního města Prahy. A pracuje tam dosud, celých 52 let. Zdeněk Míka je autorem nebo spoluautorem několika velmi zajímavých a obsáhlých publikací o Praze.

MapaZdeněk Míka
videoZdeněk Míka
...
video video

Zdeněk Míka

29. 6. 2013 — Zdenko Feyfar

Zdenko Feyfar neznámý i známý, tak se jmenuje rozsáhlá výstava, kterou teď prezentuje Muzeum hlavního města Prahy. Výjimečnou kolekci si v budově na Florenci můžete prohlédnout až do konce srpna. Zdenko Feyfar se narodil před sto lety v Krkonoších. A právě obrázky z malebných hor jsou jednou z dominant jeho práce. Nejen krajina ale i obyčejní lidé z konce světa. Tento renomovaný fotograf pracoval přes 40 let v ateliéru na dvoře Pachtova paláce v Praze. Jak říká znalec díla Zdenko Feyfara, Praha byla fotografovou milenkou.

MapaZdenko Feyfar
videoZdenko Feyfar
...
video video

Zdenko Feyfar

25. 5. 2013 — Jan Kotěra

Od úmrtí slavného architekta Jana Kotěry uplynulo 90 let. Vystudoval vídeňskou Akademii u Otto Wagnera, už jako sedmadvacetiletý se stal profesorem na pražské Uměleckoprůmyslové škole a později vyučoval na speciální škole architektury při Akademii výtvarných umění. Vychoval velké množství nástupců, včetně Josefa Gočára a Otakara Novotného. Jan Kotěra významněji než Prahu ovlivnil vzhled jiných měst, zejména Hradce Králové a Prostějova. A svou univerzálnost potvrdil i na pražských tramvajích.

videoJan Kotěra
...
video video

Jan Kotěra

23. 2. 2013 — Georg Hojer

Pravidelným účastníkem muzikantských posezení v jedené vinohradské hospodě je i Georg Hojer. Ten už jako kluk rád zpíval a odtud vyplynul jeho velký koníček. Od dětství sbírá písničky a notové záznamy. Georg Hojer je vyučeným zámečníkem a tak se jako pravověrný sběratel vrhl i na tento artikl. Zámků a zvlášť klíčů má tisíce.

videoGeorg Hojer
...
video video

Georg Hojer

6. 10. 2012 — Zpěvačka Jitka Vrbová

Hlas od pánaboha - to je zpěvačka hned několika hudebních žánrů Jitka Vrbová. Málokdo se umí tak suverénně a precizně pohybovat ve dvou zdánlivě nesourodých hudebních odvětvích - jazzu a trampské muzice.

videoZpěvačka Jitka Vrbová
...
video video

Zpěvačka Jitka Vrbová

29. 9. 2012 — Sběratel sirek a zápalek

Jiří Kajzner sbírá sirky a zápalky. K největším pokladům jeho sbírky patří sirky staré až 150 let, které obsahují smrtonosný bílý fosfor a síru – oblíbené látky travičů. Sirky a zápalky má v panelákovém bytě i na chalupě. Jiří Kajzner je jedním z deseti největších sběratelů zápalek, tedy kumixafistů v Česku. Koníčku se věnuje od svých 12 ti let.

videoSběratel sirek a zápalek
...
video video

Sběratel sirek a zápalek

18. 8. 2012 — Tramp Jarka Mottl

Trampské hnutí objevili obyčejní kluci z fabrik nebo třeba chudí studenti, kteří už před první světovou válkou začali vyrážet proti proudu řek do divokých zákoutí jižním a západním směrem od Prahy. V roce 1918 vznikla u Svatojánských proudů první trampská osada - Ztracená neděje. A jedním z jejích prvních členů byl i Jarka Mottl, muž vpravdě renesančního rozsahu. Kromě jiného taky praotec trampské písničky. Trampové si před několika dny připomněli Jarku Mottla ve strašnické Barče. Vystoupilo tu osm kapel a na repertoáru byly hlavně jeho písničky.

videoTramp Jarka Mottl
...
video video

Tramp Jarka Mottl

16. 6. 2012 — Chionantus virginicus

V zahradě řecké ambasády roste vzácný keř Chionantus virginicus. Nepočítáme–li exempláře v botanických zahradách, v Česku jich je jako prstů jedné ruky. Ten v zahradě řeckého velvyslancovi zde roste už dobrých 90 let. Květy bělase jsou sněhově bílé, vypadají jako rozstříhaná krajka a omamně voní, trochu jako jasmín.

MapaChionantus virginicus
videoChionantus virginicus
...
video video

Chionantus virginicus

2. 6. 2012 — Ochrana netopýrů na sídlištích

Zateplování panelových sídlišť - ekologicky chvályhodná činnost - paradoxně škodí přírodě. S úpravou fasády mizí štěrbiny a otvory, které po celá desetiletí využívali ke svému hnízdění rorýsi a hlavně netopýři. Pražský magistrát už před časem vypracoval nařízení, podle něhož musí stavební firmy i jednotlivé městské části při zateplování domů postupovat, aby k těmto drastickým případům nedocházelo.

videoOchrana netopýrů na sídlištích
...
video video

Ochrana netopýrů na sídlištích

5. 5. 2012 — Papoušek Bertík

V rubrice bydliště Praha vám představujeme zajímavé osobnosti a tentokrát tomu nebude jinak. Bertík je skutečně nevídaná osobnost, i když je to pták. Tenhle modrý krasavec, který patří k druhu Alexandrů, uletěl neznámému chovateli a teď raději spí v korunách stromů u Vltavy a dává přednost svobodě před pobytem za mřížemi voliéry. Zabydlel se v Troji, kde mají rezidence diplomaté a vily mediálně známí i neznámí lidé.

MapaPapoušek Bertík
videoPapoušek Bertík
...
video video

Papoušek Bertík

28. 4. 2012 — Platan z Karlova náměstí

Reportáž Petra Sojky představuje Pražana, kterému je přes 170 let. Je to současník například skladatele Antonína Dvořáka nebo spisovatele Jakuba Arbese. A zatímco oba zmínění velikáni jsou už 100 let po smrti, platan javorolistý z Karlova náměstí žije dál.

MapaPlatan z Karlova náměstí
videoPlatan z Karlova náměstí
...
video video

Platan z Karlova náměstí

31. 3. 2012 — Hudebník Radek Tomášek

Radek Tomášek se narodil v létě 1946 v tehdejší Grégrově ulici. V životě sice vystřídal spoustu adres, Vinohrady se mu ale staly osudem. Radek Tomášek hrál šest let s populární skupinou Rangers. V roce 1973 se rozhodl z kapely odejít a založil vlastní kapelu.
V současnosti už si trhač dívčích srdcí z přelomu šedesátých a sedmdesátých let užívá dědečkovskou roli. Dál hraje a plní sály, třebaže komornějších rozměrů než v časech velké slávy.

MapaHudebník Radek Tomášek
videoHudebník Radek Tomášek
...
video video

Hudebník Radek Tomášek

24. 3. 2012 — Zvoník Vladimír Molík

Dnes, kdy většinu zvonů v kostelních věžích obsluhuje elektrický motorek, se práce zvoníků zdá být nepotřebná. Pan Vladimír Molík ale tvrdí, že zvoníci jsou a stále budou nenahraditelní. Se zvoněním začínal ještě jako student před 37 lety v katedrále svatého Víta.

videoZvoník Vladimír Molík
...
video video

Zvoník Vladimír Molík

17. 3. 2012 — Po stopách Jaroslava Ježka

Letos uplynulo 70 let od smrti skladatele Jaroslava Ježka. Reportáž Petra Sojky mapuje místa, kde tento fenomenální umělec v Praze pobýval a působil.

MapaPo stopách Jaroslava Ježka
videoPo stopách Jaroslava Ježka
...
video video

Po stopách Jaroslava Ježka

10. 3. 2012 — Emil Holub

Slavný cestovatel Emil Holub vyrazil poprvé z Prahy do Afriky před 140 lety. Tento cestovatel přitom do rubriky o zajímavých lidech z Prahy skoro ani nepatří. Strávil ve svém krátkém životě víc času v Africe a dost možná i ve Vídni a ve východočeských Holicích, kde se 7. října 1847 narodil.
Emil Holub na své africké cestě prozkoumal dnešní Jihoafrickou republiku, Botswanu a částečně i Zimbabwe a Zambii. Doktor Holub chtěl především objevovat neznámé končiny, ale nakonec se spokojil se sbíráním etnografického materiálu a také nejrůznějších přírodnin. Jimi pak zásobil muzea po celé Evropě.

videoEmil Holub
...
video video

Emil Holub

25. 2. 2012 — Fotograf Jiří Všetečka

Praha je mimořádné město, kde Vltava vytváří malý kaňon, a proto lze město fotografovat vždy z nadhledu, říká světoznámý fotograf Jiří Všetečka. Fotografovat začal ve svých jedenadvaceti letech. Okamžitě se jeho hlavními tématy stali lidé a Praha. Jiří Všetečka většinu svého profesního života fotografoval černobíle.

videoFotograf Jiří Všetečka
...
video video

Fotograf Jiří Všetečka

11. 2. 2012 — Cvičitelé Sokola pražského

Ještě jednou novoměstská sokolovna. Stejně jako kdysi Jindřich Fügner, bydlí přímo tady dvě zdejší cvičitelské legendy – Věra Bicanová a Jiří Kopecký.

MapaCvičitelé Sokola pražského
videoCvičitelé Sokola pražského
...
video video

Cvičitelé Sokola pražského

4. 2. 2012 — Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek

Miroslava Bobka nasměrovali k zájmu o přírodu už maminka a dědeček, později zvolil studia na Přírodovědecké fakultě. Už za studií si přivydělával jako redaktor v Českém rozhlase, kde později prošel mnoha pozicemi. Tam také začala jeho spolupráce se zoologickou zahradou. Když pak před dvěma lety po různých sporech váhal, jestli má v rozhlase zůstat, přišla výzva, které nedokázal odolat. Zúčastnil se konkurzu na ředitele trojské Zoo a vyhrál.

MapaŘeditel Zoo Praha Miroslav Bobek
videoŘeditel Zoo Praha Miroslav Bobek
...
video video

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek

28. 1. 2012 — Emmerich Rath

Emmerich Rath byl všestranný sportovec - najít v české sportovní historii muže, který by se na vrcholné úrovni věnoval tolika sportovním odvětvím, je zhola nemožné. Za svůj aktivní život získal přes 500 vítězství v nejrůznějších sportovních odvětvích. Kromě boxu a běhu na dlouhých tratí dominoval také v lyžařských disciplínách, konkrétně v mnohakilometrových závodech. Emmerich Rath se narodil roku 1883 německým rodičům v Praze, kde také s přestávkami prožil největší část života. Působi jako vedoucí sportovních obchodů a nakonec si zřídil vlastní prodejnu v pasáži spojující Příkopy s Ovocným trhem, a ta se stala doslova legendou.

MapaEmmerich Rath
videoEmmerich Rath
...
video video

Emmerich Rath

21. 1. 2012 — 400 let od smrti Rudolfa II.

Český král a Císař římský Rudolf II. výrazně ovlivnil podobu Prahy. Z tohoto města panoval a v tomto městě před 400 lety zemřel. K Praze měl velmi silný vztah. Reportáž Petra Sojky přibližuje rudolfinskou dobu, stavby, které za jeho éry v Praze vznikly, i osudy rozsáhlých sbírek, které nashromáždil. Ostatky Rudolfa II. jsou uloženy v kryptě Svatovítského chrámu. Oděvy, v nichž byl pohřben, teď celý týden vystavuje Pražský hrad v běžně nepřístupné Rudolfově galerii. Rudolfinské oslavy doplní i Obrazárna Pražského hradu, která vystaví 4 díla císařových dvorních malířů.

Mapa400 let od smrti Rudolfa II.
video400 let od smrti Rudolfa II.
...
video video

400 let od smrti Rudolfa II.

14. 1. 2012 — Sběratel pragensií Josef Hrubeš

Největší soukromá sbírka pragensií na světě je uložena v nenápadném bytě nenápadného domu ve Vršovicích. Už 45 let ji kompletuje pan Josef Hrubeš. Za tu dobu nashromáždil více než milion novinových výstřižků, tisíce fotografií, pohledů, map a dalších písemností o Praze. Kromě toho i obrovské množství knih.

videoSběratel pragensií Josef Hrubeš
...
video video

Sběratel pragensií Josef Hrubeš

24. 12. 2011 — Otec Anastázio

Když přišel v roce 1993 otec Anastázio z Itálie do Prahy, byl kostel Pražského Jezulátka v Karmelitské ulici šedivý a ponurý. Teď patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším nejen v Praze. A protože Otec Anastázio před pražskou misí sloužil v kostele Pražského Jezulátka v Arensanu, dá se říct, že se vlastně ani nepřestěhoval. V Praze je ale každopádně velmi spokojený.

MapaOtec Anastázio
videoOtec Anastázio
...
video video

Otec Anastázio

17. 12. 2011 — Výročí smrti profesora Píče

Za dva dny to bude přesně 100 let, kdy zemřel zakladatel moderní české archeologie, profesor Josef Ladislav Píč. Byl to právě on, kdo vytvořil archeologické sbírky Národního muzea, ve své době nesmírně ceněné. Založil také časopis Památky archeologické, který dosud vychází. Dá se říct, že z archeologie vytvořil vědní obor s přesným řádem a smyslem.

MapaVýročí smrti profesora Píče
videoVýročí smrti profesora Píče
...
video video

Výročí smrti profesora Píče

3. 12. 2011 — Zdeněk Mahler

Zdeněk Mahler se v pěti letech spolu s rodiči přestěhoval z Úval do Vysočan. Právě ve zdejší radnici dostal letos v září čestné občanství. Jeho tatínek dostal práci v Typtopce a maminka byla krejčová. Zdeněk Mahler vzpomíná na zdejší pouliční harmonikáře, sebevraždu služky z nešťastné lásky a atmosféru místních proletářských periferních hospod. Poté, co vychodil obecnou školu, přihlásili Zdeňka Mahlera rodiče místo gymnázia do měšťanky. Ve studiích pak pokračoval na učitelském ústavu v Panské ulici a později na Filozofické fakultě Karlovy univerzity.

videoZdeněk Mahler
...
video video

Zdeněk Mahler

5. 11. 2011 — Vojta Náprstek

Vojta Náprstek, nebo v původní německé variantě jména Adalbert Fingerhut, byl mimořádně osvícený muž. Díky své matce Anně Fingerhutové měl výborné ekonomické zázemí - vlastnili známou vinopalnu. Se svým bohatstvím ale naložil opravdu noblesně. Stal se propagátorem technického pokroku, zakladatelem muzea a mecenášem cestovatelů. Náprstkovo muzeum je mimořádným unikátem, proslaveným po celém světě.

MapaVojta Náprstek
videoVojta Náprstek
...
video video

Vojta Náprstek

8. 10. 2011 — Komorník z vodního díla Smíchov

Tomáš Bárta má na starosti vodní dílo Smíchov s jeho plavební komorou. Odtud tedy název jeho profese - komorník. Dědeček Tomáše Bárty přišel do Prahy na začátku druhé světové války z Kamýka a jako truhlář začal vyrábět dřevěná hradla pražských jezů. Později se stal komorníkem na Smíchově a štafetu předával svému synovi, tedy tatínkovi Tomáše Bárty. Pan Bárta chodil za tatínkem každou volnou chvíli a když se pak neuskutečnil jeho dávný sen stát se strojvůdcem, vystřídal tátu tady u vody.

MapaKomorník z vodního díla Smíchov
videoKomorník z vodního díla Smíchov
...
video video

Komorník z vodního díla Smíchov

24. 9. 2011 — Eva Frantinová

Eva Frantinová píše poezii a taky básnickou prózu. Ve své tvorbě je výrazně ovlivněna tragickým osudem své rodiny. Většina předků skončila své životy v nacistických koncentračních táborech. Eva Frantinová se ale živí hudbou - v řepském kulturním centru Blatiny učí hře na housle i na klavír.

videoEva Frantinová
...
video video

Eva Frantinová

27. 8. 2011 — Hyperaktivní "kluci" ze starých Střešovic

Jaroslav Sochůrek a Václav Jágr - dva více než osmdesátiletí "kluci" ze starých Střešovic. Mohli by sloužit jako důkaz, že duševní aktivita nedovoluje zestárnout. Jaroslav Sochůrek si nedávnou koupil elektrickou koloběžku a objíždí na ní Střešovice a okolí. Václav Jágr si pořídil nejmodernější střihové vvbavení a točí digitální technologií amatérské filmy. Oba se taky snaží udržet ráz starých Střešovic, před deseti lety se zasloužili o rekonstrukci zdejší zvoničky.

MapaHyperaktivní "kluci" ze starých Střešovic
videoHyperaktivní "kluci" ze starých Střešovic
...
video video

Hyperaktivní "kluci" ze starých Střešovic

13. 8. 2011 — Jan Šurovský - manažer DP a příležitostný tramvaják

Jednou za čtrnáct dní se převlékne do tramvajácké uniformy a vozí cestující na lince, kterou mu dispečer zrovna přidělí. Jan Šurovský dělá řidiče tramvaje brigádně. Jinak je totiž jedním z nejvýše postavených manažerů Dopravního podniku. Šéfuje jednotce Dopravní cesta Tramvaje. Vystudoval stavební fakultu a v současné funkci dokázal, že se tratě opravují levněji a v kratších termínech než dřív.

videoJan Šurovský - manažer DP a příležitostný tramvaják
...
video video

Jan Šurovský - manažer DP a příležitostný tramvaják

30. 7. 2011 — Radotínský skalničkář Stanislav Čepička

Akantolimony, arenárie, minuarcie, primule nebo tařice. Že vám tyhle termíny nic neříkají? Třeba odteď začnou. Pan Stanislav Čepička z Radotína právě v těchto dnech oslavuje třicet let se svým velkým koníčkem. Tím se mu po skončení fotbalové kariéry stala skalka. Jeho unikátní skalku jezdí do Radotína obdivovat skalničkáři z celé republiky i ze světa.

videoRadotínský skalničkář Stanislav Čepička
...
video video

Radotínský skalničkář Stanislav Čepička

23. 7. 2011 — Český teriér

Před šedesáti lety bylo v Klánovicích zásluhou kynologa Františka Horáka vyšlechtěno jedno z mála českých psích plemen – český teriér. Ve světě slavný a žádaný, u nás na okraji zájmu.

videoČeský teriér
...
video video

Český teriér

18. 6. 2011 — Život a dílo Bedřicha Freye

Reportáž mapuje život významného vysočanského podnikatele Bedřicha Freye. Od úmrtí B. Freye seniora si letos připomínáme 110 let. Bedřich Frey starší byl zemědělec, vinař a mlékař. Ale především cukrovarník. Ve spojení se svým zaměstnancem Jelínkem vytvořil doslova cukrovarnické impérium.

videoŽivot a dílo Bedřicha Freye
...
video video

Život a dílo Bedřicha Freye

14. 5. 2011 — Ivan Oskar Kuptík - profesně nejstarší novinářský specialista na Prahu

Ivan Kuptík, známý ve svém okolí jako Oskar, je legendou mezi novináři, kteří píší o Praze. Život ve městě mapuje už rovných třicet let. Začínal v roce 1981 ve Večerní Praze. Svého času byly tyto noviny opravdovým pražským fenoménem. Zprávy z ulice přicházely ke čtenářům přes širokou síť kamelotů doslova za pár minut.

videoIvan Oskar Kuptík - profesně nejstarší novinářský specialista na Prahu
...
video video

Ivan Oskar Kuptík - profesně nejstarší novinářský specialista na Prahu

16. 4. 2011 — Sága rodu Lannů

Kromě rodinné vily jsou po celé Praze další nepřehlédnutelné památky na rodinu Lannů, zejména na Vojtěcha Lannu prostředního. Byl to on, kdo na začátku 20. století proměnil Prahu k nepoznání, a to po celé délce tehdejšího městského vltavského toku. Zbudoval totiž nábřežní navigační zdi. Už jeho otec Vojtěch Lanna, ck loďmistr, založil v polovině 19. století slavnou stavební a rejdařskou společnost. Právě Vojtěch Lanna senior nechal na rohu Havlíčkovy a Hybernské ulice v letech 1857 až 59 postavit Lannův palác. Umělecké sbírky rodiny Lannů se staly základem expozice Uměleckoprůmyslového muzea, u jehož zrodu stál Vojtěch Lanna prostřední. Kromě už zmíněných pražských navigačních zdí stavěli Lannové i slavný Řetězový most, nahrazený později současným mostem Legií. A Vojtěch Lanna starší převzal v letech 1844 až 45 i dostavbu Masarykova nádraží, stojícího hned naproti Lannovu paláci. Na konci 19. století zbudoval Vojtěch Lanna taky flotilu pracovních parníků s označením Lanna 1 až Lanna 12. Právě tyhle lodě pomáhaly stavět nábřežní navigaci. Do současnosti se dochovaly pouze tři. A o tom, že Lannové byli mocným a úspěšným rodem, svědčí i jejich obrovitá hrobka uprostřed Olšanských hřbitovů.

videoSága rodu Lannů
...
video video

Sága rodu Lannů

26. 3. 2011 — Udílení Křesadel – oceněn byl i László Sümegh

Národní dobrovolnické hnutí Hestia už po jedenácté rozdávalo Křesadla – čestná ocenění pro lidi, kteří nezištně pomáhají druhým. Z 42 v Praze nominovaných altruistů jich zástupci Hestie vybrali 10, kterým Křesadlo slavnostně předal a poděkoval primátor Bohuslav Svoboda. Lászla Sümegha navrhl Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Slovenský Maďar se už 16 let pohybuje v pražské komunitě homosexuálních prostitutů, většinou dětí z dětských domovů a výchovných ústavů, kteří žijí na ulici, a pomáhá jim najít cestu vést normální život.

videoUdílení Křesadel – oceněn byl i László Sümegh
...
video video

Udílení Křesadel – oceněn byl i László Sümegh

26. 2. 2011 — Historik Zdeněk Wirth - jeden ze zakladatelů památkové péče

Se jménem historika Zdeňka Wirtha je spojená celá epocha českých dějin umění a památkové péče. Nesmazatelný je ale hlavně jeho přínos pro metropoli. Vydal řadu publikací o pražských památkách a podílel se na unikátním seriálu knih "Zmizelá Praha", z něhož dodnes čerpají současní autoři.

videoHistorik Zdeněk Wirth - jeden ze zakladatelů památkové péče
...
video video

Historik Zdeněk Wirth - jeden ze zakladatelů památkové péče

19. 2. 2011 — Fotografka Dana Kyndrová

Fotografka Dana Kyndrová si jako jedno ze svých témat zvolila pražské bezdomovce. Nejen v nejrůznějších oficiálních denních centrech, ale i v posledních brlozích na pražské periferii strávila s fotoaparátem mnoho měsíců. Výsledkem je unikátní kolekce několika set snímků, zachycujících lidi bez přístřeší a jejich bezprostřední svět. Známá autorka, která už vydala několik unikátních obrazových knih, ale fotí i mimo Prahu a mimo Českou republiku. Má široký záběr od frankofonní Afriky až po země na východ od našich hranic.

videoFotografka Dana Kyndrová
...
video video

Fotografka Dana Kyndrová

5. 2. 2011 — Legendární loupežník Václav Babinský

V dětství mu říkali Venca z Pokratic. V době, kdy žil a pracoval v Domově svatého Karla Boromejského v Řepích, se jmenoval Antonín Müller. Dnes ho ale většina lidí zná pod jménem Václav Babinský. Legendární český loupežník prožil posledních dvacet let jako zahradník kláštera boromejek. Ty se ho totiž ujaly, když Babinského odmítla po dvacetiletém trestu přijmout jeho obec. Ačkoliv byly v první polovině 19. století, kdy Babinský prováděl své loupežnické řemeslo, lesy plné loupežníků, legendou se stal pouze on.

videoLegendární loupežník Václav Babinský
...
video video

Legendární loupežník Václav Babinský