Z metropole

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1289  
Sdílet
| Poslat odkaz

Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Archeologické nálezy v Modřanech

Dva měsíce výzkumu mají za sebou archeologové v Modřanech. Většina z 560 odkrytých jam pochází z mladší doby bronzové, ale archeologové našli i předměty starší, z doby kamenné. Jedním ze zajímavých nálezů je například doklad metalurgie barevných kovů - tyglík, ve kterém se tavil bronz.

ukázat na mapě

Změny v cenách MHD

1100 korun ušetří cestující, kteří si koupí roční kupon na pražskou MHD. Počínaje 1. červencem se změnily tarify a s tím jsou spojené i další novinky. Dopravní podnik kvůli těmto změnám přijde zhruba o 400 milionů korun ročně.

Co dál s Václavským náměstím?

Po letech odkladů se Praha vrací k projektu přestavby Václavského náměstí. Vedení města chce realizovat návrh, který zvítězil v soutěži už před deseti lety. Spory se ale stále vedou kvůli další tramvajové trati směrem od Vinohradské ulice. A tu shodou okolností taky čeká zásadní proměna. Doporučení architektům dávali v anketě samotní obyvatelé Prahy 2.

ukázat na mapě

Tajemství pražských dvorků:
Vnitroblok domu na Evropské ulici

Rozsáhlý vnitroblok domů na začátku Evropské ulice skrývá velkou zahradu. V jednom z tamních domů sídlí internát konzervatoře, v dalším domě by Nadace Charty 77 ráda vybudovala domov pro vysloužilé umělce. Dvůr je pozůstatkem velké Engelovy urbanistické koncepce, která zahrnovala obrovské území se středem na Vítězném náměstí.

ukázat na mapě

Oprava Fantovy budovy Hlavního nádraží

Italská firma Grandi Stazioni, která už několik let opravuje pražské Hlavní nádraží, rekonstrukci zřejmě nestihne do podzimu příštího roku, jak slibovala. V takovém případě by jí České dráhy neprodloužily nájemní smlouvu. To ale může ohrozit plány společnosti, která si chce budovy nádraží od drah pronajmout na třicet let.

ukázat na mapě

Oprava haly nástupišť Hlavního nádraží

A zatímco secesní budova Hlavního nádraží dál chátrá, jen kus dál naplno začaly opravy unikátního zastřešení nástupišť. Jeho obnova bude stát půl miliardy. Provoz budou práce omezovat ještě dva roky.
Na peronu Hlavního nádraží má už 6 let sochu Nicolas Winton, který ve středu zemřel ve věku 106 let. Od čtvrtka je ve hře návrh pojmenovat po tomto skromném hrdinovi, který zachránil stovky židovských dětí, celé nádraží.

Koupaliště Jureček v Říčanech

Jureček býval oblíbeným výletním místem na jihovýchod od Prahy. Koupaliště s hostincem tam vznikly v roce 1934. Dnes v Říčanech funguje pod názvem Jureček podle jednoho z prvních nájemců. Tomu se podařilo vybudovat místo, kam v minulosti jezdily na výlety tisíce lidí. Pražany lákalo koupání v místním rybníce i procházky v okolních lesích. Místo s prvorepublikovou atmosférou lákalo i řadu pražských umělců.

ukázat na mapě

přehrát video

O pořadu

Reportážní týdeník věnovaný hlavnímu městu. Praha v komunální problematice, ale také jako kulturní fenomén. Praha jako architektonický unikát, ale také milionové velkoměsto. Vše o dění v metropoli – služby, informace, doprava, pozvánky, postřehy, kritika i chvála. Odpovědný redaktor Petr Sojka.

E-mail: zmetropole@ceskatelevize.cz

Diskuse diváků
 • Eva 14. 6. 2015 15:41

  Karel Poláček

  Dobrý den, v sobotu 13.6.2015 v reportáži o Karlu Poláčkovi paní či slečna Kateřina Plorecká z Ús…

 • Pája 9. 6. 2015 19:13

  digitální model

  Bylo by prima, kdyby se vyrobil digitální model Prahy, tak jak vypadala dříve, v určitých obd…

 • Tereza 9. 6. 2015 11:53

  Ano

  Tento pořad sleduji velmi ráda. Je jak se říká O NĚČEM.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2015 – ST  AD
Žánr: Zpravodajství
Nejbližší díly ve vysílání

sobota 27. 6.

Předobraz Igora Hnízda Václav Mejstřík
Problémy škol v okrajových městských částech
Betonové truhlíky v Praze 5 budou dřevěné
Nechtěná rekonstrukce sadů Na Skalce
Fotografie dětí z Lomboku
Poslední školní den nejstaršího pražského učitele
Letní seriál: Výletní restaurace Vackov

sobota 4. 7.

Archeologické nálezy v Modřanech
Změny v cenách MHD
Co dál s Václavským náměstím?
Vnitroblok domu na Evropské ulici
Oprava Fantovy budovy Hlavního nádraží
Oprava haly nástupišť Hlavního nádraží
Koupaliště Jureček v Říčanech

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail: