Z metropole

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 945  
Sdílet
| Poslat odkaz

Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Pražské proměny:
Proměny Malostranského náměstí

Malostranské náměstí dnes známe jako obří parkoviště a místo, kudy prochází tranzitní doprava. Institut plánování a rozvoje hlavní města nedávno vyhlásil vítěze ideové soutěže na přeměnu náměstí. Zvítězili mladí architekti z Hradce Králové. Soutěž řešila možnost zklidnit na náměstí dopravu, zredukovat počet parkovacích míst a celkově prostor zlidštit.

ukázat na mapě

přehrát video

Jak Blanka ovlivní MHD

Magistrát nedávno oznámil termín, podle kterého se tunel Blanka otevře mnohem dříve, než se čekalo. Jak ale tunel využije hromadná doprava, řeší až teď. Praha má hned několik studií a dopravních modelů, které se důsledkům otevření Blanky věnují. Tu nejlepší variantu ale zrealizuje teprve až uvidí, jak skutečně budou řidiči tunel využívat. Tedy kde se provoz zmírní nebo naopak zhoustne.

přehrát video

Demolice domu na Ořechovce

Pražská památkově chráněná čtvrť Ořechovka je opět chudší o jeden dům. Zcela bez potřebných povolení ho nechal zbourat jeho majitel a napodobil tak módní návrhářku Blanku Matragi - i ta nechala svoji vilu nelegálně zbourat.

ukázat na mapě

přehrát video

130 let Prahy 7

Ortenovo náměstí v Praze 7 prošlo roční rekonstrukcí. I tam je teď možné vidět jednu z výstavních elips, uvnitř kterých jsou unikátní fotografie z historie této městské části. Praha 7 si totiž letos připomíná 130 let od založení. Součástí oslav Prahy 7 je i výstava v Letenském Montmartru, která se zaměřuje zejména na umělce a jejich výtvory v této lokalitě.

ukázat na mapě

přehrát video

Rekonstrukce Národního divadla

Rekonstrukce Národního divadla pokračuje rychleji, než předpokládali památkáři. Pokud nenastanou problémy, zmizí lešení z historické budovy přesně za rok - o dva měsíce dřív, než byl původní termín. Divadlo se opravuje od roku 2012.

ukázat na mapě

přehrát video

Příběh sochy Radeckého

Vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského z ideové architektonické soutěže na úpravu Malostranského náměstí počítá s obnovou pomníku maršála Radeckého. Socha by ale musela stát jinde, než kde byla původně – na jejím místě dnes totiž jezdí tramvaje. Pomník maršála Radeckého stál na náměstí v letech 1858–1919. Pak byl rozebrán a přenesen do Lapidária Národního muzea na Pražském výstavišti, kde je vystaven dodnes. Architekti teď počítají s umístění pomníku velmi blízko původního místa, poblíž vjezdu do Mostecké ulice, přičemž by ale socha byla jinak směrově orientovaná.

ukázat na mapě

přehrát video

Mariánský sloup

Přesná replika Mariánského sloupu, který stál do roku 1918 na Staroměstském náměstí v Praze, je prakticky hotová. Akademický sochař Petr Váňa po patnácti letech práce právě dokončuje jeho poslední část. Na Staroměstském náměstí, kde sloup kdysi stál, se chystá archeologický průzkum základů původního sloupu. Mariánský sloup 5 dní po vzniku Československa v roce 1918 strhl rozvášněný dav, který slavil konec monarchie.

ukázat na mapě

přehrát video

O pořadu

Reportážní týdeník věnovaný hlavnímu městu. Praha v komunální problematice, ale také jako kulturní fenomén. Praha jako architektonický unikát, ale také milionové velkoměsto. Vše o dění v metropoli – služby, informace, doprava, pozvánky, postřehy, kritika i chvála. Odpovědný redaktor Petr Sojka.

E-mail: zmetropole@ceskatelevize.cz

Diskuse diváků
 • Josef Novotný 5. 10. 2014 20:51

  Dům v Kamenické

  Je velice pěkné , že se občané tohoto tomu podílejí na jeho zkulturnění a celkovém vzhledu…

 • otakar 27. 9. 2014 12:53

  díval jsem se na pražské ostrovy

  moc dobrý...fakt moc..děkuji

 • Tereza 23. 8. 2014 12:09

  Fajn

  Hezký pořad, líbí se mi. Palec nahoru.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – sobota 18. 10. – 12:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – sobota 18. 10. po půlnoci – 05:30

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 20. 10. po půlnoci – 01:25

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT24 – čtvrtek 23. 10. – 23:30

Nejbližší díly ve vysílání

sobota 11. 10.

Jak se žije kronikářům
Otevřený Trojský most
Záchrana škeblí
Stánky na Václavském náměstí
Křižíkova fontána
Výstava Libuše Pilařové - Kverkové
Pomník odbojové skupiny ÚVOD v Jinonicích
Kniha Františka Čvančary
Legenda mezi pražskými kronikáři - Miroslav Kuranda

sobota 18. 10.

Proměny Malostranského náměstí
Jak Blanka ovlivní MHD
Demolice domu na Ořechovce
130 let Prahy 7
Rekonstrukce Národního divadla
Příběh sochy Radeckého
Mariánský sloup

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail: