Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14789  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Jeseník

JeseníkSnad všichni známe Priessnitzův zábal, ale víte, kdo to byl Vincenz Priessnitz? Když se vydáte do Jeseníku, neměli byste minout tamní lázně, které jsou považovány za první vodoléčebné lázně na světě. Právě v nich se setkáte s odkazem Vincenze Priessnitze, který už jako mladý přestavěl svůj dům, aby ho mohl využívat ke kurýrování pacientů. Zajímavým místem je taky Studniční vrch, na němž lázeňští hosté v 19. století začali budovat prameníky a pomníčky. Jedním z prvních a nejznámějších je ten ve tvaru mohyly, který je vzpomínkou na zakladatele lázní. A dozvíte se i to, že místní léčebná péče byla natolik vyhlášená, že ji vyhledávalo mnoho významných osobností z Evropy, ale dokonce i z Ameriky. Jedním unikátem se Jeseník pyšní i dnes. Zdejší Balneopark je jediným zařízením svého druhu na světě.

Lázeňské informační centrum Jeseník
Priessnitzova 1349/24a
790 01 Jeseník
telefon: 584 491 470
infocentrum@priessnitz.cz
www.priessnitz.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Slavičín

SlavičínVe Slavičíně se symbolicky přeneseme do časů, kdy vrcholila druhá světová válka. Konkrétně do srpna 1944, kdy z Itálie mířilo sedm stovek letadel na Ostravu. Jenže akce dopadla úplně jinak. Krátkého zdržení doprovodných stíhaček využily nepřátelské německé, které zaútočily a k zemi poslaly desítku strojů. Na čtyřicet letců zahynulo a dalším se podařilo přistát s padáky. Ve slavičínském muzeu, které tuhle bitvu připomíná, se seznámíme s příběhy amerických vojáků i těch, kteří jim, bez ohledu na ohrožení vlastních životů, poskytli pomoc. Jeden z nich se dokonce dočkal knižního zpracování. Jeho hlavním hrdinou je Joseph Sykes, kterého místní lidé ukrývali až do konce války a Němcům se ho nepodařilo vypátrat.

Městské muzeum Slavičín

Horní náměstí 102
763 21 Slavičín
telefon: 577 004 800, 731 508 004
lesy1@mesto-slavicin.cz
www.muzeum.mesto-slavicin.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Zámek Slatiňany

Zámek SlatiňanyNa zámku ve Slatiňanech býval doma rod Auerspergů. Využívali ho sice pouze jako letní sídlo, ale technické vymoženosti, které si na něm dopřávali, jim mohl závidět kde kdo. Mezi ty největší patřily tehdy splachovací záchody nebo například koupelny se vzduchotechnikou. Tím však modernizace zámku neskončila. Najdeme tu totiž i kuchyně s výtahy na dopravu jídel. Stejně jako mnoho dalších budov a památek, tak i zdejší zámek trpěl během druhé světové války, po ní v něm pak bylo zřízeno koňské muzeum. I proto je hodně těžké dohledat původní zařízení. Přesto se areál pomalu, ale jistě dostává zpátky do původní podoby. Vrací se sem historické vybavení a taky třeba vzácné tapisérie.

Státní zámek Slatiňany

Zámecký park 1
538 21 Slatiňany
telefon: 777 360 211
slatinany@npu.cz
www.zamek-slatinany.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Chotilsko

ChotilskoV Chotilsku a okolí nás čeká putování historií. Nejprve se vypravíme do muzea, které se usídlilo v prostorách barokního křížovnického špýcharu v Prostřední Lhotě. Připomeneme si tam, jak se žilo na přelomu 19. a 20. století. Vystaveny jsou v něm totiž nejrůznější předměty, které pomáhaly našich babičkám a dědečkům v domácnosti, ale třeba taky v zemědělství. Bude nás zajímat i to, kde autoři expozice všechny tyhle poklady našli. Pak nás čekají další dvě muzea v Chotilsku. Jedno je věnované střednímu toku Vltavy a druhé historii balonového létání. Pokud vás zajímají tyhle vzdušné koráby a jejich vývoj, určitě si přijdete na své. A na závěr vyšlápneme na nedávno otevřenou Drtinovu rozhlednu.

Obec Chotilsko

Chotilsko č. p. 7
262 03 Nový Knín
telefon: 318 543 958, 702 019 932
obec@chotilsko.cz
www.chotilsko.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Hutní figurky

Hutní figurkyJedním z úspěšných výrobků českých sklářů bývaly hutní figurky. S jejich tvorbou začali Benátčané v 18. století, v našich končinách se začaly rodit až bezmála o dvě stovky let později. Jako první se jim věnoval železnobrodský mistr Jaroslav Brychta na tamní sklářské škole. Dnes je tenhle artikl takřka na vymření. Ale my jsme přece jen objevili dva nadšence, kteří se snaží udržet ho při životě. Jsou to dva Zdeňkové Sochorové – otec se synem z Hrubé Horky u Železného Brodu. Nechají nás nahlédnout do svého království a předvedou, jak se různé postavičky rodí. Dozvíme se i to, že slavnou filmovou figurku pána hor do snímku Krakonoš a lyžníci vyrobil tatínek staršího ze Zdeňků. A zavítáme taky do jabloneckého muzea skla a bižuterie, kde se o téhle kráse dozvíme další zajímavosti.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

U Muzea 398/4
466 01 Jablonec nad Nisou
telefon: 483 369 011
info@msb-jablonec.cz
www.msb-jablonec.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Oslavany

OslavanyOslavany se do historie zapsaly už ve 13. století. Tehdy se v jejich blízkosti začala těžit měď. Mnohem víc ale celou oblast proslavil rok 1760, kdy zde bylo objeveno uhlí. To tu horníci dobývali víc než 200 let. Se zásobami tohohle nerostu souvisel i rozvoj výroby elektrické energie. A po jejích stopách se vydáme. Povede nás cyklostezka nazvaná Energetická. Dojedeme po ní z Oslavan k jaderné elektrárně Dukovany, kde se v informačním centru dozvíme to nejdůležitější o její historii i současnosti. A zastavíme se taky na Dalešické přehradě, která se pyšní nejvyšší funkční sypanou hrází ve střední Evropě. Pak nás ještě čeká unikátní Mohelenská hadcová step a jedna z nejstarších rozhleden na Moravě – Babylon.

Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany

Dukovany 269
675 50 Dukovany
telefon: 561 105 519
infocentrum.edu@cez.cz
www.cez.cz/dukovany

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse diváků
 • Mirka 2. 6. 2015 09:13

  Velká pochvala

  Děkuji autorům Toulavé kamery. Je to jeden z mála pořadů , který se neokoukal a vždy pobaví a zauj…

 • Josef 24. 5. 2015 11:31

  Rájec Jestřebí Salmové

  Proč Toulavá kamera nevzpomněla to, že za 2. světové války se Salmové přihlásili k 3. říší. Salm by…

 • Platce poplatku 24. 5. 2015 08:45

  Program

  dnesniho dilu chybi jak zde, tak na teletextu !! A ja se ptam, jak je to mo…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 30 minut – Rok výroby: 2015 – P  ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 28. 6. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 2. 7. po půlnoci – 01:10

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 21. 6.

Semanín
Drátěné umění
Okolí Přeštic
Hornické muzeum
Čarověníky
Úzkokolejka

neděle 28. 6.

Jeseník
Slavičín
Zámek Slatiňany
Chotilsko
Hutní figurky
Oslavany

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje