Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13896  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Loreta

LoretaPři procházce po Hradčanech málokterý turista přehlédne a přeslechne slavnou Loretu. Tóny její zvonohry se rozléhají do daleka, ale tušíte, co všechno můžete vidět v areálu, který vyrostl v 17. století? Jeho základem je Svatá chýše. Kopie té, která od 13. století láká návštěvníky do italského Loreta. Tenhle domek ale úplně původně stával v Nazaretu a žila v něm Ježíšova matka Marie. Kopie domku, kterým se podle italského městečka říká Lorety, bychom našli po celém světě. Ale ta pražská je prý nejvěrnější. Tak si ji společně prohlédneme. A pak se vydáme do věže za proslulými zvonky, které vyhrávají už od konce 17. století. Je jich dvacet sedm a vyrobeny byly v Amsterdamu. Prozradíme vám i to, co dalšího můžete v barokním areálu Lorety obdivovat.

Loreta Praha

Loretánské náměstí 7
118 00 Praha1-Hradčany
telefon: 220 516 740
loreta@kapucini.cz
www.loreta.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Muzeum čokolády a marcipánu

Muzeum čokolády a marcipánuHlavně naše nejmenší určitě zaujme návštěva v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře. Ale na své si při jeho prohlídce přijdou i dospělí. Aktuálně hlavně dámy, které bezpochyby ocení exkurzi do světa módy od pravěku až do současnosti. A co má společného móda se sladkostmi? Zjistíte, že hodně. Všechny šaty, kloboučky i další doplňky na právě probíhající výstavě totiž vznikly z marcipánu. Těšit se můžete třeba na Kleopatru, ale taky na Kate s Williamem ve svatebním. A z marcipánu je i pohádkový svět, který na malé návštěvníky muzea čeká. Desítky postaviček z příběhů pro děti vytvořili cukráři z celé republiky a nutno dodat, že většina je od těch filmových k nerozeznání. A zkrátka nepřijdou ani pánové. Je v muzeu přivítá čokoládový Jaromír Jágr.

Muzeum čokolády a marcipánu

Kotnovská 138
391 01 Tábor, Staré město
telefon: 381 211 784
recepce@cokomuzeum.cz
www.cokomuzeum.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Lomy podél toku Berounky

Lomy podél toku BerounkyPodél toku Berounky mezi Berounem a Srbskem mohou turisté obdivovat nejen krásnou přírodu, ale taky zavítat hned k několika lomům, v nichž se v minulosti dobývaly dary přírody. I my si je prohlédneme zblízka. Nejprve se vypravíme k tomu, který se, poté co osiřel, stal oblíbeným místem trampů. Ty ovšem na počátku našeho století vytlačili horolezci, pro něž tu byl dokonce vybudován první lezecký park u nás. V podzemí dalšího z lomů za druhé světové války začali nacisté budovat továrnu na výrobu leteckých motorů a u třetího se dodnes tyčí staré pece, které zpracovávaly vytěžený vápenec. Cestou narazíme na netopýry, kteří si tu našli útočiště pro zimní období a při troše štěstí třeba zahlédneme i provazochodce, kterým se tu taky líbí.

Turistická informační kancelář Karlštejnska

Kopaninská 189
252 25 Ořech
telefon: 257 960 512
info@karlstejnsko.com
www.karlstejnsko.info

ukázat na mapě

přehrát video

Historická kamna

Historická kamnaDo časů, kdy chalupy vytápěla kachlová kamna, se přeneseme při procházce výstavou v Hornickém muzeu v Příbrami. Vynález kamen byl ve středověku učiněným zázrakem. Lidé konečně nemuseli vyhřívat své příbytky otevřeným ohněm. A mistři hrnčíři, kteří tehdy kachle vyráběli, samozřejmě začali předvádět svůj um i fantazii. Nejstarší kachle, které si na výstavě prohlédneme, pocházejí ze sídla příbramského panstva. A neméně zajímavé jsou i ty další. Víte, jaké byly v takovém 15. a 16. století v módě motivy? My vám ukážeme například Samsona se lvem nebo Adama s Evou. A ti lépe společensky postavení si na kachlích dopřávali dokonce taky motivy heraldické. Dozvíme se i něco o tom, jak se kachle vyráběly a jak si mistři střežili svá tajemství stavby kamen.

Hornické muzeum Příbram

nám. Hynka Kličky 293
261 01 Příbram VI-Březové Hory
telefon: 318 626 307
info@muzeum-pribram.cz
www.muzeum-pribram.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Křížová cesta

Křížová cestaZ Temného Dolu se vydáme po křížové cestě směrem na Starou horu. Provede nás kolem kapličky, kterou nechal v polovině 18. století postavit Johan Bensch. Prý z vděčnosti za uzdravení, které mu přinesla voda z nedaleké studánky. Místní věřící se do těchto míst často vydávali a zatoužili tu vybudovat křížovou cestu. Uspořádali na ni proto sbírku a v roce 1876 si svůj sen splnili a křížová cesta byla vysvěcena. Ke konci minulého století byla ale značně poničená a nebýt party přátel kolem manželů Klimešových, možná bychom ji znali už jen z vyprávění. Díky nim se dočkala znovuzrození a my vám prozradíme, kdo se na něm podílel. Společně si projdeme jednotlivá zastavení, která nás dovedou na Starou horu. A porozhlédneme se i po okolní krajině.

Informační centrum Veselý výlet

Temný Důl 46
542 26 Horní Maršov
telefon: 499 736 130
info@veselyvylet.cz
www.veselyvylet.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Drátenice

DráteniceVelikonoce už klepou na dveře, takže je na čase nachystat výzdobu a začít připravovat výslužku pro koledníky. Pokud hledáte inspiraci, nabídneme vám ji při návštěvě u paní Lady Borecké v Krchlebech u Nymburka. Povoláním je pošťačka, ale volné chvíle věnuje kouzlení s drátem. Drátenické řemeslo bylo po více než třech stovkách let v druhé polovině minulého století takřka na vymření, o jeho záchranu se postarali umělci, kteří se pustili do tvorby dekorativních předmětů. Lada Borecká dokáže vyspravit nádoby, ale taky vytvořit různé pomůcky do kuchyně a navíc dokonce ozdobit i velikonoční vajíčka. Budeme sledovat, jak to dělá a dozvíme se taky, jaké dráty na výrobu neobvyklé kraslice můžeme použít a prozradíme vám jednu zajímavou legendu.

Městské muzeum v Mimoni
www.muzeummimon.cz

Milevské muzeum
www.muzeumvmilevsku.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse
 • Jarmila S. 15. 4. 2014 10:33

  Toulavá kamera se nám líbí

  a rádi se koukáme i na reportáže o různých šikovných řemeslnících. Je příjemné vidět, kolik lidí se snaží u…

 • Marie 13. 4. 2014 12:55

  toulavá kamera bez toulání

  V naší zemi je mnoho krásných míst, které lze nalézat a kam se dá vracet. Stále se staví nové rozhl…

 • Jižní Morava 13. 4. 2014 11:01

  Jižní Morava

  Dnešní stránky toulavé kamery jsou absolutně nepřehledné ....mevím z jakého důvodu byly předělány…

Vstoupit do diskuse

Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2014 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 13. 4. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 18. 4. – 11:30

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 6. 4.

Horní Maršov
Muzeum hraček
Barrandovské skály
Kraslice
Po stopě Karla Maye
Klatovy

neděle 13. 4.

Loreta
Muzeum čokolády a marcipánu
Lomy podél toku Berounky
Historická kamna
Křížová cesta
Drátenice

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail: