Soutěž

Soutěžte s Toulavou kamerou a vyhrajte dvě knihy nebo balíček se sportovní taškou, osuškou, sadou na badminton, termoskou, hracími kartami a plyšovou sovičkou.

Soutěžní otázka z 9. prosince

Většina středověkých, krásně iluminovaných rukopisů a kodexů a jiných písemností, vznikala ve skriptoriích. Byly to dílny, ve kterých mniši opisovali knihy anebo vytvářeli nové písemnosti. Doložit to lze v benediktinském klášteře, na který se ptáme. Vybudován byl v první polovině 13. století. Fungovala tam i jedna z našich nejstarších klášterních škol, která se v první čtvrtině 17. století stala gymnáziem. Dnes si v klášterních dílnách lze vyzkoušet, jak se vyráběl papír či pergamen a jak objemné a zdobné knihy přicházely na svět. O který klášter jde?

  • A) Kladruby
  • B) Rajhrad
  • C) Broumov

Čas na odpověď máte do čtvrtka do 14:00. Odpovědi můžete posílat pouze SMS zprávou ve formátu: KAMERA mezera AneboBneboC na telefonní čislo 900 11.

Cena SMS dle tarifu operátora. Technicky zajišťuje ATS Praha, www.atspraha.cz.

pravidla soutěže

Přehrát video

Soutěž

Soutěž

Výherci minulých soutěží

Soutěžní otázka z 2. prosince

Minule jsme se vydali do hor, po stopách silných mužů, kteří na jejich vrcholy dopravovali těžké, klidně až stokilové, náklady. Šlo nejen o potraviny, ale taky stavební materiál. V roce 1944 dokonce jeden z nich vynesl na Sněžku dva a půl metru dlouhou ocelovou tyč potřebnou k vybudování meteorologické stanice. Dnes tyhle časy připomíná cesta horských nosičů a nás zajímalo, kde začíná. Správná odpověď byla A) ve Velké Úpě.

Výhercem se stal Lubomír Judas, Vyškov. Gratulujeme!

Soutěžní otázka z 25. listopadu

Minulá soutěžní otázka nás zavedla do míst na pomezí jižních a západních Čech – zhruba mezi Strakonice a Horažďovice. O obci, na kterou jsme se ptali, jste dost možná ještě neslyšeli. V obci, na kterou jsme se ptali, vlastnil romantický zámeček rod Taschků. Jeden z příslušníků rodu hodně cestoval, zamiloval si orient. Po návratu z cest přetvořil zámecký park v souladu s tím, co na dálném východě viděl. Milovaný Orient mu měla připomínat i zámecká zeď v podobě víc než 20 metrů dlouhého čínského draka. Dal mu jméno Indios. Správná odpověď byla A) Kladruby.

Výhercem se stal Miroslav Hlaváček, Míčov. Gratulujeme!