Soutěž

Soutěžte s Toulavou kamerou a vyhrajte dvě knihy nebo balíček se sportovní taškou, osuškou, sadou na badminton, termoskou, hracími kartami a plyšovou sovičkou.

Soutěžní otázka z 15. května

Tentokrát se ptáme na jeden hrad v jihozápadních Čechách. Založen byl na přelomu 13. a 14. století. Nikdy nebyl dobyt. Zajímavé také je, že tu byly tajně po dobu 5 let uschovány korunovační klenoty, v 15. století. To bylo v době, kdy byl v držení Jana z Hradce. Jeho syn Menhart byl nevyšším purkrabím království. A zároveň odpůrcem Jiřího z Poděbrad, jehož korunovaci chtěl zabránit. Hrad je dnes v péči Národního památkového ústavu a součástí projektu Šumavského trojhradí.

  • A) Velhartice
  • B) Kašperk
  • C) Rejštejn

Čas na odpověď máte do čtvrtka do 14:00. Odpovědi můžete posílat pouze SMS zprávou ve formátu: KAMERA mezera AneboBneboC na telefonní čislo 900 11.

Cena SMS dle tarifu operátora. Technicky zajišťuje ATS Praha, www.atspraha.cz.

Pravidla soutěže

Přehrát video

Soutěž

Soutěž

Výherci minulých soutěží

Soutěžní otázka z 8. května

Minule se naše otázka týkala nepříliš známé obce, která se ovšem pyšní nepřehlédnutelným kostelem. Připomíná pevnost, obepínají ho totiž až 10 metrů vysoké hradby. Podle jedné z legend se ves měla stát místem posledního odpočinku vůdce Hunů Attily, jiná pak vypráví o tom, že tam za třicetileté války mniši z nedalekého kláštera ukryli poklad. Už tušíte, kam jsme vás zavedli? Správně bylo C) Náklo.

Výhercem se stal Rostislav Wilček, Ostrava. Gratulujeme!

Soutěžní otázka z 1. května

Brzy oslaví padesátiny nejvyšší betonová stavba v Česku – 223 metrů vysoký vysílač mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Není veřejně přístupný, ale za návštěvu určitě stojí i kopec, jemuž vévodí. Byť patrně televizní a rozhlasový signál dosáhne dál, než náš výhled. Vysílač spojený s vyhlídkou a restaurací navrhl autor toho slavného ještědského, Karel Hubáček. Za úchvatnými výhledy sem lidé mířili mnohem dřív, vyhlídku u paty hory navštívil třeba budoucí císař Josef II. se svým štábem a generály. Který vysílač to je? Správná odpověď byla B) Buková hora.

Výherkyní se stala Kateřina Šturcová, Všeruby. Gratulujeme!