Soutěž

Soutěžte s Toulavou kamerou a vyhrajte dvě knihy a batoh s logem pořadu.

Soutěžní otázka z 16. června

Další soutěžní otázka se týká areálu, který je po Pražském hradě druhým největším komplexem budov v naší metropoli. Do současné podoby vyrůstal postupně odA 16. do 18. století a proslavil se mimo jiné knihovnou, jejíž sál byl kdysi největším svého druhu ve střední Evropě. Už víte, o kterém komplexu je řeč?

  • A) Klementinum
  • B) Karolinum
  • C) Strahovský klášter

Čas na odpověď máte do čtvrtka do 14:00. Odpovědi můžete posílat pouze SMS zprávou ve formátu: KAMERA mezera A nebo B nebo C na telefonní číslo 900 11.

Cena SMS dle tarifu operátora. Technicky zajišťuje ATS Praha, www.atspraha.cz.

Pravidla soutěže

Přehrát video

Soutěž

Soutěž

Výherci minulých soutěží

Soutěžní otázka z 9. června

Hrad Kunětická hora, který dominuje krajině pár kilometrů od Pardubic, vznikl nejpozději ve druhé polovině 14. století. Nelze ale vyloučit, že jeho stavitelem byl už o pár desítek let dříve král Václav II. Největší rozmach začal s příchodem jednoho významného šlechtického rodu v roce 1491. Zahájil tehdy rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci sídla úpravami pozdně gotickými a renesančními. V roce 1645 pobořili a vypálili Švédi. Dílo zkázy málem dokonaly práce v kamenolomu na jihozápadním úbočí kopce. Hrad se ale v nedávné minulosti podařilo zachránit, po rozsáhlé rekonstrukci se tak mohl otevřít veřejnosti. Chtěli jsme znát jméno onoho šlechtického rodu, který na sklonku 15. století hrad významně upravoval. Byli to B) Pernštejnové.

Výherkyní se stala Hana Jedličková, Rokycany. Gratulujeme!

Soutěžní otázka z 2. června

Naše minulá otázka se týkala někdejšího šlechtického sídla, které svého času patřilo k nejkrásnějším v zemi. Původně mělo střežit jedno královské město a taky kupce putující po nedaleké obchodní cestě. Později ho ale proslavila především laboratoř, ve které se vyhlášení alchymisti pokoušeli vyrobit zlato a elixír mládí. Tak už víte, kam jsme vás zavedli? Správná odpověď byla A) Budyně nad Ohří.

Výherkyní se stala Karla Bázlerová, Roztoky. Gratulujeme!