Kampaně 2024 — ČT podporuje kulturu — ČT podporuje — Vše o ČT — Česká televize

Česká televize žije kulturou. Podporuje nejen velké kulturní a společenské počiny, ale zároveň podává pomocnou ruku projektům menšího rozsahu se specifickým zaměřením a špičkovou dramaturgií. V roce 2024 bude hrdým partnerem následujících projektů.

Národní technické muzeum – Santini a svět jeho architektury

Národní technické muzeum – Santini a svět jeho architektury

Výstava je věnována významnému výročí 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Tento legendární architekt se řadí mezi nejvýznamnější umělce působící v Čechách, Ve svém díle propojuje osobitě ztvárněnou dobovou architekturu s reflexí gotického stylu. Výstava se snaží přiblížit dílo tohoto slavného architekta široké veřejnosti a odborníkům. V rámci výstavy je plánována řada edukačních aktivit.

7. 12. 2023 – 25. 1. 2025, Praha

Baroko v Bavorsku a v Čechách

Baroko v Bavorsku a v Čechách

Příběh baroka v Národním muzeu je přehlídkou vynikajících uměleckých děl, která představuje obě země, Čechy i Bavorsko jako součást jednotného prostoru barokní kultury ve střední Evropě. Výstava je ve čtyřech sálech Historické budovy Národního muzea členěna do šesti tematických částí. První částí je Prolog: Světla a stíny, druhá kapitola má název Bouřlivé časy, třetí část výstavy nese název Prostor baroka: Velké staveniště, čtvrtý oddíl má název Barokní divadlo světa, pátou částí výstavy je Epilog: Baroko v Bavorsku a v Čechách a poslední, šestou částí, jsou Barokní skvosty ze sbírek Národního muzea.

8. 12. 2023 – 8. 5. 2024, Praha

spot

Rok české hudby

Rok české hudby

Roky končící čtyřkou mají v české hudbě podobný význam, jako osmičkové roky pro národ a stát. Jeden takový čtyřkový rok před sto lety odstartoval tradici oslav Roku české hudby. Stalo se tak u příležitosti stého výročí narození Bedřicha Smetany. Letošní ročník Roku české hudby se ponese v duchu hlavního sdělení: Hudba jsme my. Vedle klasické hudby nabídne i další žánry: od lidové hudby přes jazz až po alternativu. Špičkové umělecké programy, objevitelské počiny, výstavy, divadla a akce pro širší veřejnost i nastupující generace představují jen malou ochutnávku všeho, co tento rok přináší.

Po celý rok 2024

spot

JAZZFESTBRNO

JAZZFESTBRNO

Mezinárodní jazzový festival nabízí jazzovou hudbu domácích i zahraničních umělců. Tradiční večerní koncerty doplňují i klubové akce, jam sessions a workshopy.

31. 1. – 2. 6. 2024, Brno

spot

EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku (Entrepreneur Of The Year®) vzdává hold výjimečným osobnostem. Jejím cílem je ukázat veřejnosti vynikající osobní příklady na poli podnikání, které mohou být vzorem pro mladé, začínající podnikatele. Byla založena společností EY v roce 1986 a jde o jedinou světově uznávanou soutěž svého druhu, kterou společnost EY pravidelně vyhlašuje už v téměř 60 zemích na šesti kontinentech. Vítěze vybírá nezávislá porota složená především z předcházejících národních vítězů, a protože jde o soutěž mezinárodní, platí ve všech zemích, kde se pořádá, srovnatelná hodnoticí kritéria.

6. 3. 2024, Galavečer

FAMUFEST

FAMUFEST

Multižánrový filmový festival, který každoročně pořádají studenti Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze, umožňuje divákům mimo prostředí FAMU zhlédnout aktuální tvorbu studentů. Jedním z dlouhodobých cílů festivalu je představovat kulturní veřejnosti nové talenty, které budou spoluvytvářet budoucnost české kinematografie, televizní tvorby, fotografie a dalších médií.

6. – 9. 3. 2024, Praha

spot

Jeden svět

Jeden svět

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět každý rok uvádí přes stovku kvalitních dokumentárních filmů z celého světa. Má široké tematické zaměření od politických kauz a nedemokratických režimů přes rozvojová témata až po sociální otázky, životní prostředí a životní styl. Stejně důležité jako projekce filmů jsou i následné debaty s hosty z řad filmařů, filmových protagonistů, lidskoprávních aktivistů či českých expertů a expertek.

20. 3. – 21. 4. 2024, Praha + regiony

spot

Academia Film Olomouc

Academia Film Olomouc

Jádrem programu festivalu jsou populárně-vědecké snímky, diskuze a přednášky o tématech, která hýbou společností. Od výzkumu vzdálených planet a globálního oteplování přes vývoj robotiky a umělé inteligence až po postavení žen ve vědě a společnosti. Organizační součástí festivalu jsou současní i bývalí studenti Univerzity Palackého. AFO je nejen profesionálním festivalem, ale rovněž zavedenou edukační platformou.

23. – 28. 4. 2024, Olomouc

spot

Tim Burton: Návraty

Tim Burton: Návraty

Výstava přibližuje více než padesátiletou uměleckou dráhu tohoto výtvarného vypravěče, který své temně laděné příběhy vždy dokáže odlehčit svou charakteristickou nadsázkou a humorem. Po deseti letech se výstava vrací do Prahy s novým materiálem z posledních projektů.

1. 5. – 30. 9. 2024, Praha

Anifilm

Anifilm

Soutěžní přehlídka celovečerních i krátkometrážních snímků představuje to nejlepší, co v oblasti animované tvorby vzniklo v mezinárodním a českém měřítku. Cílem festivalu je rozvíjet kulturní dědictví českého animovaného filmu, přispívat ke vzniku nových českých děl a podporovat mezinárodní koprodukce. Program přináší kromě̌ projekcí řadu přednášek, workshopy a odborné semináře, výstavy, divadelní představení a koncerty. Hlavním tématem připravovaného ročníku bude humor a jeho sepětí s animovaným filmem.

7. – 12. 5. 2024, Liberec

Pražské jaro

Pražské jaro

Mezinárodní hudební festival je interakcí a konfrontací špiček domácího a světového hudebního interpretačního umění. Uvádí světové skladatele v provedení současných interpretů, a to ve světových i českých premiérách. 79. ročník bude velkolepou oslavou Roku české hudby a dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany. Na festival zavítají dva nejlepší italské orchestry – Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a Filharmonický orchestr milánské opery La Scala. Novinkou bude celodenní program pro mladé publikum nazvaný SpringTEEN a ve Foru Karlín se uskuteční spektakulární koncert s padesáti současně znějícími klavíry.

12. 5. – 3. 6. 2024, Praha

spot

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis  – předávání Cen Gloria musaealis za rok 2023

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis – předávání Cen Gloria musaealis za rok 2023

Kulturní projekt, vyhlašovaný již od roku 2002 AMG, MK ČR a Českým výborem ICOM s cílem upozornit veřejnost na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví a obecně na přínos muzeí/galerií ke zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně. Soutěž probíhá ve třech hlavních kategoriích (Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku, Muzejní počin roku). Nejvyšším oceněním je Cena Gloria musaealis, je vyhlašována i návštěvnická soutěž Muzeum roku.

14. 5. 2024, Praha

Svět knihy

Svět knihy

Pro 29. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu byl zvolen jako čestným hostem dlouhodobý program „Das Buch - německojazyčná literatura“, který společně připravují Goethe-Institut ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace. Představí bohatství současné německojazyčné literatury napříč žánry jako je beletrie, komiks, dětská literatura nebo filozofie a publicistika a zapojí se také do aktivit připomínajících 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Mottem aktuálního ročníku, je Kafkův citát „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás“.

23. – 26. 5. 2024, Praha

ZUŠ Open

ZUŠ Open

Základní umělecké školy v celé republice každým rokem chystají pestrý program pro happening ve veřejném prostoru ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené a je vždy oslavou radosti z umění. V rámci letošního ročníku připravilo 439 základních uměleckých škol přes 500 akcí.

23. 5. – 9. 6. 2024, celá ČR

Khamoro

Khamoro

Světový romský festival prezentuje romskou kulturu ve všech podobách a představuje ji jako součást bohatství české i světové kultury, čímž sbližuje romskou komunitu a majoritní společnost. Kromě koncertů tradiční a současné romské hudby, gypsy jazzu a koncertu klasické hudby inspirované romskými motivy jsou součástí doprovodného programu výstavy, dětské dny či konference.

26. 5. – 1. 6. 2024, Praha

Zlín Film Festival – Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně

Zlín Film Festival – Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně

Nejstarší filmová přehlídka svého druhu na světě prezentuje celosvětovou filmovou tvorbu pro děti a mládež a nabízí kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Součástí programu je i Filmová soutěž či Film Industry Program pro filmové profesionály. Proběhnou animační, filmové a herecké workshopy, besedy, debaty a přednášky, které doplní i tematické výstavy.

30. 5. – 5. 6. 2024, Zlín

Tanec Praha

Tanec Praha

Festival současného tance představuje veřejnosti aktuální trendy tanečního umění s přesahy do dalších uměleckých žánrů. Otevřenost vůči novým přístupům a uvažování o dílech bez limitů či předsudků je podstatnou podmínkou celého výběrového procesu Umělecké rady. Posláním festivalu je inspirovat i konfrontovat domácí umělce a oslovit co nejširší veřejnost nejen v Praze, ale i v dalších městech.

2. – 27. 6. 2024, Praha

Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem

Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem

Výstavní projekt Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem, který doprovodí kolektivní monografie na stejné téma, mapuje spisovatelův vztah k vlastní kreslířské tvorbě, k přátelům malířům a malířkám, a k výtvarné kultuře obecně.

5. 6. – 28. 10. 2024, Plzeň

Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uvede u příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, který je patronem projektu Smetana 200 a zároveň jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka.

8. 6. – 7. 7. 2024, Litomyšl

Rock for people

Rock for people

Festival Rock for People je v mnoha ohledech na místní festivalové scéně vnímán jako „referenční festival“, který aplikuje nové trendy a inovace v oblasti kulturních eventů a ekologie. Headlineři letošního ročníku jsou Bring Me The Horizont, Zhe Offspring, Avril Lavigne a další.

12. – 15. 6. 2024, Hradec Králové

spot

Metronome

Metronome

Mezinárodní hudební festival v centru Prahy, nabízí aktuální mezinárodní hvězdy v kombinaci s tím nejlepším z české hudební scény. Headlinery na Metronom Prague 2024 bude francouzské duo The Blaze, islandský hudebník Daði Freyr, německé duo Milky Chance a také zde oslaví své 25. výročí kapela Kosheen. Festival je inspirativní i co se týče inovativních produkčních řešení zaměřené mimo jiné i na ekologickou produkci festivalu. V rámci doprovodného programu dávají příležitost pro prezentaci různým spolkům a institucím, které zaštiťují zájmy zdravotně a sociálně znevýhodněných skupin.

20. – 22. 6. 2024, Praha, Výstaviště Holešovice

spot

Prague Proms

Prague Proms

Prague Proms je mezinárodní hudební festival, který nabízí rozmanitý program. Do České republiky zavítají světově proslulí umělci a vystoupí osobnosti české hudební scény. Těšit se můžete zejména na filmovou hudbu, pořádnou dávku jazzu a crossover. Koncerty budou probíhat především ve Smetanově síni Obecního domu a The Loop Jazz Clubu Hostivař, jeden koncert bude hostit Anežský klášter a kostel sv. Šimona a Judy.

21. 6. – 27. 9. 2024, Praha

Unijazz - festival pro židovskou čtvrť

Unijazz - festival pro židovskou čtvrť

Multižánrový festival představuje hudbu různých žánrů, divadlo, filmy, výstavy a výtvarné instalace, autorská čtení, přednášky, besedy a další doprovodné akce. Festival za dobu své existence přesáhl hranice regionu a stal se akcí celorepublikového významu s přesahem do okolních zemí. Vznikl v roce 1993 z iniciativy místních členů Unijazzu, který je jeho hlavním pořadatelem, aktuálně se na něm podílí řada místních organizací i jednotlivců a každoročně také cca 120 dobrovolníků z celé republiky.

4. – 7. 7. 2024, Boskovice

Colours of Ostrava

Colours of Ostrava

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic. Program na několika scénách nabídne přes 350 programových bodů – vedle koncertů více než 100 zahraničních a domácích kapel také diskuse v rámci mezinárodního fóra Meltingpot, dále divadla, workshopy, filmy, výtvarné instalace a další doprovodné aktivity. Nebude opět chybět tradičně bohatý doprovodný program – divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace.

17. – 20. 7. 2024, Ostrava

spot

Pop Messe

Pop Messe

Festival Pop Messe je relativně nový hudební festival na území Brna. Dramaturgicky se orientuje současnou pop, elektronickou, rap a indie scénu, tedy spíše na hudbu pohybující se mimo mainstream. Pojem “pop” v jeho názvu je tedy třeba brát s velkou rezervou. Headlinery letošního ročníku festivalu jsou Charlotte Adigery a Bolis Pupul, Gus Gus, Alabaster DePlume, Cid Rim a Dorian Concept, Nathan Micay, Nabihah Iqbal a další. Festival také nabízí bohatý zajímavý doprovodný program, usilující o užší propojení s městem (např. komentované architektonické procházky).

25. – 27. 7. 2024, Brno

Letní filmová škola Uherské Hradiště

Letní filmová škola Uherské Hradiště

Letní filmová škola Uherské Hradiště, největší nesoutěžní filmový festival v České republice, každoročně nabízí bohatý doprovodný a odborný program: koncerty, divadelní představení, besedy s filmovými tvůrci a panelové diskuze o soudobých tématech a problémech ve filmovém průmyslu.

26. 7. – 1. 8. 2024, Uherské Hradiště

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná

Festival přináší to nejlepší z české i zahraniční novocirkusové scény. Součástí akce je doprovodný program, ať už jde o celodenní aktivity (výtvarné a cirkusové workshopy, interaktivní instalace aj.), nebo o venkovní představení, koncerty v barovém stanu, diskuse či debaty. První oznámenou zahraniční hvězdou je letos odvážný francouzský Cirque Inextremiste, který doprovodí osmnáctičlenný improvizační orchestr Surnatural Orchestra.

15. 8. – 1. 9. 2024, Praha

Dvořákova Praha

Dvořákova Praha

Mezinárodní hudební festival propaguje českou kulturu prostřednictvím odkazu díla Antonína Dvořáka, jeho současníků a žáků. Na pódiích se setkávají špičkoví sólisté, dirigenti, mezinárodně uznávané orchestry a komorní soubory, které představují mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů.

6. – 24. 9. 2024, Praha

spot

Mezinárodní festival DIVADLO

Mezinárodní festival DIVADLO

Významný středoevropský divadelní festival vytváří platformu pro pravidelné setkávání divadelních kultur a umělců z evropských i mimoevropských zemí. Cílem festivalu je představit nevšední inscenace ze zahraničí a nabídnout výběr českých inscenací v široké škále tematické, stylové i žánrové (činohra, hudební, taneční, loutkové i pouliční divadlo).

11. – 19. 9. 2024, Plzeň

Signal Festival

Signal Festival

Největší kulturní událost v České republice propojující moderní umění a nové technologie s širokou i odbornou veřejností. Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.

10. – 13. 10. 2024, Praha

Hudební festival Janáček Brno

Hudební festival Janáček Brno

Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program. Hlavním cílem festivalu je připomenutí a další rozvoj uměleckého odkazu celosvětově uznávané skladatelské osobnosti Leoše Janáčka. Základní dramaturgickou linii tvoří inscenace především Janáčkových oper předních scén ze zahraničí a České republiky, konfrontace pojetí Janáčkova díla významnými uměleckými osobnostmi.

1. – 24. 11. 2024, Brno

Blues Alive

Blues Alive

Mezinárodní bluesový festival je soutěžní přehlídkou, jejíž dramaturgie čerpá z domácí, evropské i americké scény a má řadu doprovodných akcí hudebního, filmového i výstavního charakteru spolu se satelitními koncerty v ČR, na Slovensku a v Polsku.

14. – 16. 11. 2024, Šumperk