Kampaně 2022 — Archiv kampaní — ČT podporuje kulturu — ČT podporuje — Vše o ČT — Česká televize

Česká televize žije kulturou. Podporuje nejen velké kulturní a společenské počiny, ale zároveň podává pomocnou ruku projektům menšího rozsahu se specifickým zaměřením a špičkovou dramaturgií. V roce 2022 bude hrdým partnerem následujících projektů.

Expo 2020

Expo 2020

Světová výstava Expo 2020 představí na 180 zemí a nadnárodních společností, vzdělávacích institucí a nevládních organizací.

1. 10. 2021 – 31. 3. 2022, Dubaj

spot 1
spot 2

Světové Česko

Světové Česko

V reakci na drtivé dopady celosvětové pandemie na sektor cestovního ruchu pořádá agentura CzechTourism kampaň „Světové Česko“ na podporu domácího cestovního ruchu.

leden 2020 – prosinec 2022

spot 1
spot 2
spot 3

Česká národní banka

Česká národní banka

Otevření nového Návštěvnického centra ČNB, které se zaměří na vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti.

2022, Praha

spot 1
spot 2

#9801 zvon na Rohan

Z protektorátu Čechy a Morava bylo za druhé světové války odvezeno a přetaveno na zbraně 9801 zvonů. Cílem sbírky je vytvořit zvon, který bude mementem této historické události. Za každý zničený zvon bude vložen jeden kilogram do nového zvonu, ten pak bude mít konečnou hmotnost symbolických 9801 kg.

1. 2. 2022 – 2024, Praha

spot

Světy české animace

Světy české animace

Výstava připomene hlavní osobnosti českého animovaného filmu i pestrost a šíři projevu dalších autorů. Rodinám s dětmi, školním výpravám i zahraničnímu publiku budou na ukázkách filmů přiblíženy principy fungování animace – rozpohybování loutky, kresby, plastelíny nebo obyčejného předmětu aj. Vystaveny budou díla klíčových osobností 75leté historie české animace (Jiří Trnka, Karel Zeman, Hermína Týrlová, Břetislav Pojar, Jiří Brdečka, Jan Švankmajer, Jiří Barta).

3. 2. – 3. 7. 2022, Praha

spot

Národní divadlo: Oněgin

Národní divadlo: Oněgin

Balet Johna Cranka na motivy díla Alexandra Puškina.

20. 2. 2022, Praha

spot

Národní památkový ústav: Rok šlechtických slavností

Národní památkový ústav: Rok šlechtických slavností

Dlouholetý projekt, který už od roku 2011 organizuje NPÚ ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR. Každoročně se projekt zaměřuje buď na konkrétní rod, případně reflektuje specifická témata spjatá se šlechtou. Po stopách šlechtických rodů se zaměří na fenomén šlechtických zábav a slavností v nejširším významu.

březen – prosinec 2022, celá ČR (objekty NPÚ)

spot

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Mezinárodní festival dokumentárního filmu zaměřený na problematiku lidských práv přináší filmy z celého svět zobrazující zásadní sociální, politická, mediální a environmentální témata týkající se stavu současného světa a lidských práv. Hlavní téma festivalu v roce 2022 Cesty k (ne)svobodě reaguje na aktuální politickou situaci v Bělorusku, znovunastolení vojenské diktatury v Barmě, na stupňující se tlak ruské opozice, na aktuální dění na Kubě či v Afghánistánu.

21. 3. – 3. 4. 2022, Praha + další města

spot

FAMUFEST 2022

FAMUFEST 2022

Multižánrový filmový festival, který každoročně pořádají studenti Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze, umožňuje divákům mimo prostředí FAMU zhlédnout aktuální tvorbu studentů. Jedním z dlouhodobých cílů festivalu je představovat kulturní veřejnosti nové talenty, které budou spoluvytvářet budoucnost české kinematografie, televizní tvorby, fotografie a dalších médií. Pro nadcházející byla vybrána studentská koncepce s podtitulem ‚‚S3TK8NÍ‘‘.

30. 3. – 3. 4. 2022, Praha

spot

JazzFestBrno

JazzFestBrno

Mezinárodní jazzový festival nabízí jazzovou hudbu domácích i zahraničních umělců. Tradiční večerní koncerty doplňují i klubové akce, jam sessions a workshopy. Festival nabízí kromě již ověřených jmen interpretů možnost zazářit i doposud neznámým interpretům z řad jazzové komunity. Během 21. ročníku vystoupí mimo jiné španělský kytarista Vicente Amigo, který proslul kombinací jazzu a flamenca, dále basista Marcus Miller, „jazzový Mozart“ Jacob Collier a další.

duben 2022, Brno

spot

Národní divadlo: Poe

Národní divadlo: Poe

Až hororově laděná inscenace inspirovaná životem a tvorbou Edgara Allana Poea.

28. 4. 2022, Praha

spot

Památník ticha: Nový světový pořádek

Památník ticha: Nový světový pořádek

Výstavní projekt připomene v roce 2022 několik výročí spojených s druhou světovou válkou, např. 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha. Multimediální výstava na univerzitní půdě představí osobu Heydricha z několika úhlů pohledu včetně jeho pavědeckého plánování světa. Tématem výstavy tak bude i zneužití vědy pro legalizaci války a genocidy určitých skupin obyvatel.

květen – červenec 2022, Praha

spot 1
spot 2

Týdny mediálního vzdělávání

Týdny mediálního vzdělávání

Akce Člověka v tísni je pro žáky základních a středních škol. Připravené materiály mohou zdarma využít jak vyučující, tak rodiče (a to buď ve spolupráci s učiteli, anebo zcela samostatně – zkrátka si materiály společně projít doma s dětmi).

9. 5. – 17. 6. 2022, online

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2022

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2022

Soutěžní přehlídka celovečerních i krátkometrážních snímků představuje to nejlepší, co v oblasti animované tvorby vzniklo v mezinárodním a českém měřítku. Cílem festivalu je rozvíjet kulturní dědictví českého animovaného filmu, přispívat ke vzniku nových českých děl a podporovat mezinárodní koprodukce. Hlavním tématem připravovaného ročníku bude humor a jeho sepětí s animovaným filmem.

10. – 15. 5. 2022, Liberec

spot

Národní divadlo: Mnoho povyku pro nic

Národní divadlo: Mnoho povyku pro nic

Velká hra o pomluvě, milostném zápolení, ironickém měření sil a ostrých slovních přestřelkách patří mezi Shakespearovy nejzábavnější, nejjiskřivější a také „nejzamilovanější“ hry.

premiéra 12. 5. 2022, Praha

spot

ZUŠ Open

ZUŠ Open

Celostátní happening základních uměleckých škol poukazuje na význam základních uměleckých škol a podněcuje jejich aktivitu. Během akce se představí žáci základních uměleckých škol a umělecké soubory v rámci hudebních, tanečních, divadelních představení, výtvarných výstav, happeningů a performancí.

12. – 29. 5. 2022, celá ČR

spot

77. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

77. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

Mezinárodní hudební festival je interakcí a konfrontací špiček domácího a světového hudebního interpretačního umění. Uvádí světové skladatele v provedení současných interpretů, a to ve světových i českých premiérách. Na rok 2022 pořadatelé připravují Zahajovací koncert (B. Smetana: Má vlast) s West-Eastern Divan Orchestra pod vedením Daniela Barenboima. Součástí festivalu bude Mezinárodní hudební soutěž pro mladé interprety, tentokrát v oborech klarinet a fagot. Poprvé bude součástí festivalu víkend soudobé hudby Prague OffSpring a to z iniciativy umělecké rady festivalu a zejména skladatele Miroslava Srnky. Ročník 2022 bude prvním, který kompletně připraví nová umělecká rada a dramaturg Josef Třeštík.

12. 5. – 3. 6. 2022, Praha

spot 1
spot 2

Národní technické muzeum: Expozice středověkých stavebních strojů

Národní technické muzeum: Expozice středověkých stavebních strojů

Expozice se zaměří na představení středověkého stavitelství s rozměrnými replikami stavebních strojů z období gotiky.

14. 5. 2022, stálá expozice – Praha

spot

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Slavnostní vyhlášení výsledků XX. ročníku Národní soutěž muzeí Gloria musaealis – předávání Cen Gloria musaealis za rok 2021. Kulturní projekt, vyhlašovaný již od roku 2002 AMG, MK ČR a Českým výborem ICOM s cílem upozornit veřejnost na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví a obecně na přínos muzeí/galerií ke zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně.

19. 5. 2022, Praha

spot

Uměleckoprůmyslové muzeum: Martin Janecký

Uměleckoprůmyslové muzeum: Martin Janecký

Výstava studiových prací Martina Janeckého (1980). Umělec používá techniku tvarování horkého skla metodou „inside sculpting“ (formování baňky skla zevnitř), jejíž pomocí vytváří jedinečné plastiky, ve kterých usiluje o realistické kvality lidských hlav, zvířat, figur, lebek a znamení.

19. 5. – 11. 9. 2022, Praha

spot

62. Zlín Film Festival – Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně

62. Zlín Film Festival – Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně

Nejstarší filmová přehlídka svého druhu na světě prezentuje celosvětovou filmovou tvorbu pro děti a mládež a nabízí kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Součástí programu je i Filmová soutěž či Film Industry Program pro filmové profesionály. Pořadatelé festivalu se letos chtějí zaměřit na výročí 700 let města Zlína. Proběhnou besedy, debaty a přednášky o historii, které doplní i tematické výstavy.

26. 5. – 1. 6. 2022, Zlín + další města

spot

Světový romský festival Khamoro 2022

Světový romský festival Khamoro 2022

Světový romský festival prezentuje romskou kulturu ve všech podobách a představuje ji jako součást bohatství české i světové kultury, čímž sbližuje romskou komunitu a majoritní společnost. Kromě koncertů tradiční a současné romské hudby, gypsy jazzu a koncertu klasické hudby inspirované romskými motivy jsou součástí doprovodného programu výstavy, dětské dny či konference. V roce 2022 se uskuteční sedm večerních koncertů, na kterých vystoupí dvanáct skupin z ČR a zahraničí, mezi nimi například hudební skladatel a klavírista Tomáš Kača.

29. 5. – 4. 6. 2022, Praha + regiony

spot

Tanec Praha

Tanec Praha

Festival současného tance představuje veřejnosti aktuální trendy tanečního umění s přesahy do dalších uměleckých žánrů. Posláním festivalu je inspirovat i konfrontovat domácí umělce a oslovit co nejširší veřejnost nejen v Praze, ale i v dalších městech ČR.

1. – 28. 6. 2022, Praha a další města

spot

Svět knihy Praha

Svět knihy Praha

Největší knižní a literární veletrh v ČR přispívá k šíření povědomí o české knižní kultuře a literární scéně v rámci českého i mezinárodního prostoru a zároveň napomáhá propagaci a osvětě četby knih a literatury.

9. – 12. 6. 2022, Praha

spot

Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl

Mezinárodní operní festival s tradicí od roku 1946 je druhým nejstarším v České republice. Hlavní programovou tvoří hudební formy, v nichž dominuje vokální umění, prostor však dostává i hudba symfonická, instrumentální, komorní či balet. Pro rok 2022 bylo zvoleno téma A znovu láska..., verš z básně Jana Skácela uvozuje část trilogie festivalových programů. Na festivalu mimo jiné vystoupí Adam Plachetka, Vojtěch Dyk & B Side Band, Ivo Kahánek a další.

9. 6. – 5. 7. 2022, Litomyšl

spot

Rock for People 2022

Rock for People 2022

Festival Rock for People je v mnoha ohledech na místní festivalové scéně vnímán jako „referenční festival“, který aplikuje nové trendy a inovace v oblasti kulturních eventů a ekologie.

15. – 18. 6. 2022, Hradec Králové

spot

Metronome festival Prague

Metronome festival Prague

Mezinárodní hudební festival, který se koná v centru Prahy a nabízí aktuální mezinárodní hvězdy v kombinaci s tím nejlepším z české hudební scény. Letošní ročník bude ve jménu hvězd jako jsou Nick Cave, Beck, Underworld podpořený speciálními koncerty českých interpretů šitých na míru pouze festivalu Metronome.

23. – 25. 6. 2022, Praha

spot

Všechnu moc imaginaci! Česká sezóna v Drážďanech 2022

Všechnu moc imaginaci! Česká sezóna v Drážďanech 2022

Festival umění v Drážďanech při příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropy o 6 částech s cca stovkou nejrůznějších kulturních akcí a uměleckých projektů. Česká sezóna představí několik začínajících umělkyň a umělců i osobností současné kulturní scény: od výstav, divadelních a filmových představení, koncertů, autorských čtení a uměleckých performancí až po audioprohlídky nebo kulturní chillout Česko-německého fondu budoucnosti.

24. 6. 2022 – 25. 2. 2023, Drážďany

spot 1
spot 2

56. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

56. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Festival představí každoročně na 200 filmů z celého světa a pravidelně se na něm objevují slavní a významní filmoví tvůrci. MFF Karlovy Vary je určen laické i odborné veřejnosti a nabízí svým návštěvníkům pečlivě koncipovaný program, kvalitní zázemí a široký servis služeb.

1. – 9. 7. 2022, Karlovy Vary

spot 1
spot 2
spot 3

Boskovice 2022: festival pro židovskou čtvrť

Boskovice 2022: festival pro židovskou čtvrť

Multižánrový festival představuje hudbu různých žánrů, divadlo, filmy, výstavy a výtvarné instalace, autorská čtení, přednášky, besedy a další doprovodné akce. Festival za dobu své existence přesáhl hranice regionu a stal se akcí celorepublikového významu s přesahem do okolních zemí. Vznikl v roce 1993 z iniciativy místních členů Unijazzu, který je jeho hlavním pořadatelem, aktuálně se na něm podílí řada místních organizací i jednotlivců a každoročně také cca 120 dobrovolníků z celé republiky.

7. – 10. 7. 2022, Boskovice

spot

Bohemia JazzFest

Bohemia JazzFest

Mezinárodní open air festival se koná na historických náměstích několika měst České republiky a přináší koncerty tuzemských i zahraničních hudebníků a umělců. Návštěvníky nelimituje vstupné ani kapacita, koncerty se konají ve veřejném prostoru.

11. – 22. 7. 2022, Praha a další města

spot

Colours of Ostrava

Colours of Ostrava

Mezinárodní hudební festival se koná v místě památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren v areálu Dolních Vítkovic.

13. – 16. 7. 2022, Ostrava – Dolní Vítkovice

spot 1
spot 2
spot 3

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov

Festival klasické hudby kombinuje různé hudební žánry a sází na atraktivní interiérové prostory a open air koncerty. Velkokapacitní i komorní hudební zážitky se odehrávají v prostorách hradu a zámku Český Krumlov.

15. 7. – 6. 8. 2022, Český Krumlov

spot

Nekonečný příběh – Odkaz G. J. Mendela v zemědělství

Nekonečný příběh – Odkaz G. J. Mendela v zemědělství

Výstava u příležitosti 200. výročí narození G. J. Mendela, která seznámí s pokroky v genetice, šlechtitelství a plemenářství v průběhu staletí s důrazem na české země. Je koncipována jako labyrint – cesta od prvního šlechtění přes osobnost Mendela až po současnost. Mendelovy objevy v oblastech úzce spjatých se zemědělstvím, a to včetně vědeckých omylů.

22. 7. – 31. 12. 2022, Praha

spot

48. Letní filmová škola Uherské Hradiště

48. Letní filmová škola Uherské Hradiště

Letní filmová škola Uherské Hradiště je v současnosti největším nesoutěžním filmovým festivalem v České republice. Festival každoročně nabízí bohatý doprovodný a odborný program: koncerty, divadelní představení, besedy s filmovými tvůrci a panelové diskuze o soudobých tématech a problémech ve filmovém průmyslu.

29. 7. – 4. 8. 2022, Uherské Hradiště

spot

19. Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná 2022

19. Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná 2022

Festival přináší to nejlepší z české i zahraniční novocirkusové scény. Součástí akce je doprovodný program, ať už jde o celodenní aktivity (výtvarné a cirkusové workshopy, interaktivní instalace aj.), nebo o venkovní představení, koncerty v barovém stanu, diskuse či debaty.

11. – 31. 8. 2022, Praha

spot

Národní památkový ústav: Hradozámecká noc

Národní památkový ústav: Hradozámecká noc

Hradozámecká noc představuje památky v netradiční době a s netradičním programem. Do projektu se každoročně zapojují desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.

27. 8. 2022, celá ČR (objekty NPÚ)

spot

#nePINdej! – celonárodní vzdělávací kampaň v oblasti kyberbezpečnosti

#nePINdej! – celonárodní vzdělávací kampaň v oblasti kyberbezpečnosti

Kybernetická kriminalita také již dávno necílí jen na seniory a osamělé lidi, ale pachatelé se zaměřují na širokou veřejnost bez ohledu na věk či vzdělání. Česká bankovní asociace proto spouští rozsáhlou vzdělávací kampaň, která má upozornit na sílící nebezpečí podvodů na internetu. Pod názvem #nePINdej! představí nejčastější kybernetické útoky a formou hravého testu na naučí, jak jim nenaletět.

září až prosinec, celá ČR

spot 1
spot 2

Prague Philharmonia – 29. koncertní sezona PKF

Prague Philharmonia – 29. koncertní sezona PKF

Ve 29. sezoně je naplánováno devět koncertů orchestrálního cyklu A, který je vlajkovou lodí PKF. Koncerty se uskuteční tradičně v Rudolfinu a v Obecním domě. Pět koncertů by měl dirigovat hudební ředitel a šéfdirigent PKF — Prague Philhramonia Emmanuel Villaume. Mezi potvrzenými sólisty jsou například Ailyn Perez, Simon Trpčeski, Garrick Ohlsson a Emmanuel Ceysson.

1. 9. 2022 – 30. 6. 2023, Praha

spot

Dvořákova Praha

Dvořákova Praha

Mezinárodní hudební festival propaguje českou kulturu prostřednictvím odkazu díla Antonína Dvořáka, jeho současníků a žáků. Na pódiích se setkávají špičkoví sólisté, dirigenti, mezinárodně uznávané orchestry a komorní soubory, které představují mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů.

8. – 25. 9. 2022, Praha

spot

Mezinárodní festival DIVADLO 2022

Mezinárodní festival DIVADLO 2022

Významný středoevropský divadelní festival vytváří platformu pro pravidelné setkávání divadelních kultur a umělců z evropských i mimoevropských zemí. Cílem festivalu je představit nevšední inscenace ze zahraničí a nabídnout výběr českých inscenací v široké škále tematické, stylové i žánrové (činohra, hudební, taneční, loutkové i pouliční divadlo).

14. – 22. 9. 2022, Plzeň

spot 1
spot 2

Národní divadlo: Ples v hotelu Savoy

Národní divadlo: Ples v hotelu Savoy

Revuální opereta Ples v hotelu Savoy je založena na populárním tématu manželské žárlivosti, v níž hrají důležitou roli záměny osob.

16. a 18. 9. 2022, Praha

spot

Serial Killer

Serial Killer

Festival TV a online seriálů nabízí premiéry, soutěžní přehlídku seriálů z regionu s mezinárodní porotou složenou ze západoevropských osobností televize a filmu či Industry program. Kromě tradičních sekcí, jako jsou soutěž seriálů ze střední a východní Evropy, mezinárodní panorama nebo webseriály, se festival každý rok v sekci Fokus zaměřuje na seriálovou tvorbu určité země.

20. – 25. 9. 2022, Brno

spot

Finále Plzeň

Finále Plzeň

Soutěžní a bilanční přehlídka hraných a animovaných filmů a soutěžní přehlídka dokumentů. Od roku 2012 je součástí festivalu přehlídka kinematografií okolních krajin (od roku 2016 nese název Festival ZOOM se zaměřením na několik evropských zemí) a platforma Industry Days pro filmové profesionály a studenty uměleckých škol.

23. – 28. 9. 2022, Plzeň

spot

Zahajovací koncerty 127. sezony České filharmonie

Zahajovací koncerty 127. sezony České filharmonie

Otevření sezony je slavnostní událostí a zaslouží si zásadní obsah. Propojení skladeb Ludwiga van Beethovena a Richarda Strausse s jejich mimohudebními souvislostmi takovou podmínku splňuje a v interpretaci skvělé Lisy Batiashvili a České filharmonie se Semjonem Byčkovem půjde o výjimečné večery.

28. a 29. 9. 2022, Praha

spot

Prague Sounds

Prague Sounds

Hudební přehlídka známá originálními kombinacemi jazzu a klasiky, tradice a experimentů. Festival prezentuje světové špičky a vynikající domácí interprety z oblasti klasické hudby, jazzu, word music i crossover hudební projekty.

říjen – listopad 2022, Praha

spot

Mezinárodní queer filmový festival Mezipatra

Mezinárodní queer filmový festival Mezipatra

Festival prezentuje evropskou a světovou kinematografii s tématikou sexuálních menšin. Snímky zobrazují život osob s LGBTQ orientací a reflektují historické skutečnosti, stejně tak současnou situaci a postavení těchto menšin v českém a mezinárodním kontextu. Posláním festivalu je zviditelnit a konfrontovat skutečnosti vztahující se k homosexualitě, sexuálním menšinám, jejich právům, historii a osobité kultuře s důrazem na potřebu pochopení rozmanitosti a diverzity, akceptace různých forem jinakosti člověka a zrovnoprávnění LGBTQ skupin v každé oblasti společenského života.

3. – 10. 11. 2022 (Praha) + 11. – 18. 11. 2022 (Brno)

spot

Designblok

Designblok

Mezinárodní výběrová přehlídka současného českého a zahraničního designu představuje aktuální trendy z oblasti interiérů, doplňků, svítidel, módy a šperků. Návštěvníkům nabízí výstavy, prezentace, živý kulturní program a profesionálům z oboru umožňuje kontakt s veřejností i s médii. Akce navíc propojuje samotné designéry s českými výrobci a celkově zviditelňuje český design. Součástí bude doprovodný program věnovaný módě, mladým talentům a přednáškám.

5. – 9. 10. 2022, Praha

spot

Zlatý Ámos

Zlatý Ámos

Anketa o nejoblíbenějšího učitele České republiky jejíž cílem je popularizace školství a pedagogických osobností, zvýšení společenské prestiže učitelek a učitelů a s tím spojená propagace oboru. Jednotlivé kandidáty navrhují sami žáci základních a středních škol a následně o nich hlasuje odborná porota.

5. 10. 2022 - 30. 3. 2023, Celá ČR

spot

Signal Festival

Signal Festival

Mezinárodní festival světelného umění, designu a nových technologií kombinuje atmosféru staré Prahy s aktuálními technologickými postupy a trendy. Trasa festivalu povede po typických i méně známých místech Prahy 1, Prahy 2 a 10, kde se návštěvníkům představí mladí i etablovaní umělci české vizuální scény i osobnosti ze zahraničí. V rámci jubilejního desátého ročníku bude doprovodný program především reflektovat a bilancovat. V rámci Signal Talks vystoupí na panelové diskuzi čeští umělci jako Krištof Kintera, Federico Diáz, Richard Loskot a další.

13. – 16. 10. 2022, Praha

spot

XVI. ročník mezinárodního projektu Mene Tekel

XVI. ročník mezinárodního projektu Mene Tekel

Multidisciplinární festival připomíná historické mezníky nejen naší země, ale i dalších států Evropy s přesahem do částí světa, kde jsou porušována základní lidská práva. Projekt ve spolupráci s odbornými institucemi přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů, soustředí se zejména na připomínání odkazu obětí nacismu a komunismu. Během festivalového týdne se každoročně uskuteční na 30 žánrově různorodých akcí, které oslovují diváky napříč generačním, zájmovým a sociálním spektrem. Tématem letošního ročníku je Solidarita a zodpovědnost. Garantem jednoho z programových bodů, Ideologie a propaganda ve sdělovacích prostředcích: 50. – 60. léta, je Daniel Růžička.

17. – 23. 10. 2022, Praha

spot

26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Festival autorských dokumentárních filmů reflektuje všechny podoby autorské dokumentární kinematografie od tradičních snímků až po inovativní přístupy. Snaží se postihnout nové trendy a směry v oblasti autorského dokumentárního filmu a navazovat vztahy s mezinárodními institucemi. Filmový program MFDF Ji.hlava doplňuje doprovodným programem pro širokou veřejnost. Letošní ročník proběhne hybridní formou, divákům a hostům nabídne tradiční podobu festivalu odehrávajícího se v jihlavských kinech, sálech a dalších místech Jihlavy a okolí a zároveň poskytne i online festival, který bude podpořen živými streamy z ji.hlavského studia.

25. – 30. 10. 2022, Praha

spot

Týden Akademie věd ČR

Týden Akademie věd ČR

Pořadatelé akce navazují na festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Široká veřejnost a studenti středních škol nahlédnou do laboratoří a knihoven a získají bezprostřední zkušenost s prací vědce a vědeckými laboratořemi. Vědečtí pracovníci AV ČR připravují širokou nabídku přednášek, exkurzí, výstav, filmových promítání, science show či vědeckých kaváren, ve kterých představují své výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy.

31. 10. – 6. 11. 2022, Praha, Brno + další místa

spot

Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách

Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách

Projekce dokumentárních filmů o československých dějinách na ZŠ a SŠ po celé ČR a debaty s pamětníky komunistického bezpráví. Projekt tradičně poskytuje školám dokumentární i hrané filmy pro rozšíření výuky dějepisu, které jsou doplněny aktivitami a informačními materiály k danému tématu. Během akce se organizují metodické semináře pro vyučující a vznikají projekty pro studentské týmy, ve kterých žáci pátrají po příbězích z období komunistického Československa. Studenti navíc udělují Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu.

1. – 30. 11. 2022, ČR

spot

Mezinárodní filmový festival Juniorfest

Mezinárodní filmový festival Juniorfest

Filmový festival pro děti a mládež nabízí pestrou škálu filmů z celé Evropy a doprovodné akce připomínající významné české (československé) filmy a jejich tvůrce. Vedle mezinárodní odborné poroty hodnotí soutěžní snímky i dětští diváci. Součástí akce jsou pracovní dílny a workshopy pro žáky a studenty.

4. – 10. 11. 2022, Plzeň, Dobřany, Domažlice, Přeštice, Horšovský Týn

spot

Bejvávalo dobře

Bejvávalo dobře

Národní muzeum připravilo kampaň na podporu otevření 4 nových expozic.

14. 11. – 31. 12. 2022, Praha

spot

Korzo Národní 2022

Korzo Národní 2022

Projekt připomíná události ze 17. listopadu roku 1989 mladým lidem i celé společnosti. Organizační spolek tvoří hlavně studenti a mladí lidé, kteří akcí chtějí poděkovat za to, že můžeme žít ve svobodné společnosti. Oslavy a připomínkové akce tradičně probíhají na Národní třídě. V rámci letošního ročníku se pořadatelé zaměří na téma společenské angažovanosti. Dramaturgicky se pak také dotknou předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

17. 11. 2022, Praha

spot

Blues Alive

Blues Alive

Mezinárodní bluesový festival je soutěžní přehlídkou, jejíž dramaturgie čerpá z domácí, evropské i americké scény a má řadu doprovodných akcí hudebního, filmového i výstavního charakteru spolu se satelitními koncerty v ČR, na Slovensku a v Polsku.

17. – 19. 11. 2022, Dům kultury Šumperk

spot