Obsah dílu
Třebovický ateliér — Božská Zrzavého hra — Na cucky z Olomouce — Pěna dní u Bezručů — Aldrovanda vesiculosa
Části dílu
01:55

Božská Zrzavého hra
Na podzim roku 1932 uspořádal ostravský Dům umění výstavu Jana Zrzavého. Byla to významná událost. Umělec navštívil Moravskou Ostravu, zúčastnil se vernisáže, získal zakázky k portrétování rodinných příslušníků místní honorace, sfáral do hlubinného dolu a nečekaně objevil nový malířský motiv – černé haldy na předměstí. Po osmdesáti letech se dílo Jana Zrzavého do Ostravy vrací.
08:42

Pěna dní u Bezručů
Milostný román francouzského spisovatele, trumpetisty, jazzmana a bohéma Borise Viana s názvem Pěna dní byl na jeviště převeden už mnohokrát. Teď se příběh dvou mileneckých dvojic objeví v Ostravě u Bezručů. Román zdramatizoval Petra Maška a inscenaci nastudovala Anna Petrželková. Smutný příběh o lásce, obětování i posedlosti, který je plný fantazie a zvláštních situací, okořenila režisérka jazzem a tancem, který hlavní protagonisté i autor předlohy tolik milovali.
09:43

Na cucky z Olomouce
Divadlo Na cucky je nezávislé seskupení amatérských a profesionálních tvůrců. Skoro deset let působí v Olomouci, ale pravidelně cestuje po celé republice a navštěvuje zahraniční festivaly. Tvorba divadla vychází z tématu, konkrétního prostoru či žánru. Soustředí se mimo jiné na divadelní dílny a scénická čtení. Příští rok soubor čeká velká změna, stěhování do jejich vůbec prvních stálých domovských prostor, které jim poskytla církev v Olomouci.
15:35

Nenechte si ujít: Láska a peníze
17:13

Třebovický ateliér
V Ostravě – Třebovicích je park a uprostřed něj stával kdysi zámek. A jedním z jeho majitelů byli Stonawští. Zvlášť Maria Stona zanechala v dějinách zámku i kraje stopu. Krásná Maria byla německy píšící spisovatelkou a na svůj zámek zvala intelektuální i umělecký výkvět Evropy. Zámku se proto říkalo Slezský Výmar. Po barokní budově obdélníkového tvaru nezůstalo téměř nic. Zbourána byla v roce 1958. Jediné, co zámek připomíná je sochařský ateliér na okraji parku.
24:18

Aldrovanda vesiculosa - aldrovandka měchýřkatá
Jmenuje se aldrovandka měchýřkatá a je uložena v botanickém depozitáři pod inventárním číslem 354. Rostla vzácně na mokřadech a sbíral ji zřejmě profesor H. Lausen z Olomouce, který byl v kontaktu s Přírodovědeckou společností v Moravské Ostravě. Aldrovandku měchýřkatou už nikde v mokřadech nenajdete. Jedná se o vyhynulou rostlinu. Ostravské muzeum je jediné v republice, které ji má ve svém herbáři.
Ostravské muzeum
Ostravské muzeum
Přehled dílů
630 dostupných

27. prosinec 2012
Třebovický ateliér — Božská Zrzavého hra — Na cucky z Olomouce — Pěna dní u Bezručů — Aldrovanda vesiculosa
3. 1. 2019 na ČT art

23. prosinec 2012
Výstava šumavských betlémů — Roman Lipčík — Vladimír Houdek
26. 12. 2012 na ČT2

22. prosinec 2012
Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku — Pisum sativum — Brno Contemporary Orchestra — Myšina
26. 12. 2012 na ČT2

16. prosinec 2012
Vladimír 518: Město = Médium — Tadeáš Haager – Luno, Green Day — La Fabrika
19. 12. 2012 na ČT2

15. prosinec 2012
Třicátiny Bílého divadla — To pivo je mým topivem — Rozhovor s Martinem Mikoláškem — Pohlednice z fotografií Ostravy — Betlém Josefa Partsche
21. 12. 2018 na ČT art

9. prosinec 2012
Kartografie naděje — Darina Křivánková — Dušan Rapoš: Karel Kryl
12. 12. 2012 na ČT2