Vernisáže, premiéry a kulturní události tohoto týdne – Rozhovor – Portrét – Kritická židle

Obsah dílu

Přehrát vše
Rozhovor

Jan Hřebejk

V Rozhovoru s režisérem Janem Hřebejkem vás pozveme na premiéru filmové adaptace divadelní hry Odpad, město, smrt. Snímek vznikl na základě inscenace šéfa Pražského komorního divadla Dušana Pařízka. Hru rakouského dramatika Rainera Wernera Fassbindera nastudoval Pařízek na scéně Divadla Komedie, kde ji loni v prosinci uvedl jako jednu z posledních premiér tohoto souboru. Jan Hřebejk patřil k fanouškům divadla a letos na jaře se rozhodl inscenaci, která ho nadchla, natočit jako film.


Kritická židle

Rostislav Švácha

S Kritickou židlí se tentokrát historik umění a architektury Rostislav Švácha vydá na pražský Žižkov, kde na Havlíčkově náměstí vyrostl zajímavý obytný dům. Poté se podíváme na Václavské náměstí – tam hrozí demolice budovy na rohu Opletalovy ulice. Na jeho místě se plánuje novostavba s názvem Květinový dům.


Portrét

Jiří Růžička – Luxfery trochu jinak

Už jen do 30. listopadu jsou v ambitu kláštera sv. Jiří na Pražském hradě k vidění sklářské skvosty účastníků 4. ročníku prestižní mezinárodní soutěže pro studenty vysokých uměleckých škol Stanislav Libenský Award 2012. My vám v Portrétu představíme loňského laureáta této ceny, kterým se stal sklářský výtvarník Jiří Růžička za dílo Luxfery trochu jinak. Tématem, jež si vybral pro svou bakalářskou práci na Technické univerzitě v Liberci, chtěl změnit představu o skleněných tvárnicích jako stavebním materiálu.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín