Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Třebovický ateliér

V Ostravě – Třebovicích je park a uprostřed něj stával kdysi zámek. A jedním z jeho majitelů byli Stonawští. Zvlášť Maria Stona zanechala v dějinách zámku i kraje stopu. Krásná Maria byla německy píšící spisovatelkou a na svůj zámek zvala intelektuální i umělecký výkvět Evropy. Zámku se proto říkalo Slezský Výmar. Po barokní budově obdélníkového tvaru nezůstalo téměř nic. Zbourána byla v roce 1958. Jediné, co zámek připomíná je sochařský ateliér na okraji parku.


Reportáž

Božská Zrzavého hra

Na podzim roku 1932 uspořádal ostravský Dům umění výstavu Jana Zrzavého. Byla to významná událost. Umělec navštívil Moravskou Ostravu, zúčastnil se vernisáže, získal zakázky k portrétování rodinných příslušníků místní honorace, sfáral do hlubinného dolu a nečekaně objevil nový malířský motiv – černé haldy na předměstí. Po osmdesáti letech se dílo Jana Zrzavého do Ostravy vrací.


Portrét

Na cucky z Olomouce

Divadlo Na cucky je nezávislé seskupení amatérských a profesionálních tvůrců. Skoro deset let působí v Olomouci, ale pravidelně cestuje po celé republice a navštěvuje zahraniční festivaly. Tvorba divadla vychází z tématu, konkrétního prostoru či žánru. Soustředí se mimo jiné na divadelní dílny a scénická čtení. Příští rok soubor čeká velká změna, stěhování do jejich vůbec prvních stálých domovských prostor, které jim poskytla církev v Olomouci.


Buďte v obraze

Pěna dní u Bezručů

Milostný román francouzského spisovatele, trumpetisty, jazzmana a bohéma Borise Viana s názvem Pěna dní byl na jeviště převeden už mnohokrát. Teď se příběh dvou mileneckých dvojic objeví v Ostravě u Bezručů. Román zdramatizoval Petra Maška a inscenaci nastudovala Anna Petrželková. Smutný příběh o lásce, obětování i posedlosti, který je plný fantazie a zvláštních situací, okořenila režisérka jazzem a tancem, který hlavní protagonisté i autor předlohy tolik milovali.


Uloženo v depozitu

Aldrovanda vesiculosa - aldrovandka měchýřkatá

Jmenuje se aldrovandka měchýřkatá a je uložena v botanickém depozitáři pod inventárním číslem 354. Rostla vzácně na mokřadech a sbíral ji zřejmě profesor H. Lausen z Olomouce, který byl v kontaktu s Přírodovědeckou společností v Moravské Ostravě. Aldrovandku měchýřkatou už nikde v mokřadech nenajdete. Jedná se o vyhynulou rostlinu. Ostravské muzeum je jediné v republice, které ji má ve svém herbáři.

Ostravské muzeum


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín