V tomto dílu našeho putování se vydáme do západočeského Sokolova – dříve Falknova a ještě dříve Falkenau. Z té doby se totiž zachovalo unikátní filmové svědectví, které zaznamenal Samuel Fuller. Natočil mrazivý ceremoniál, při kterém američtí vojáci donutili místní Němce pohřbít ruské zajatce z místního lazaretu

Obsah dílu

Přehrát vše

18. díl: Lekce Samuela Fullera

V tomto dílu našeho putování za událostmi, když u nás končila válka, se vydáme do západočeského Sokolova – dříve Falknova a ještě dříve Falkenau. Z té doby se totiž zachovalo naprosto unikátní filmové svědectví, které zaznamenal Samuel Fuller. Na konci války byl příslušníkem legendární první americké pěší divize. Později se stal hollywoodským režisérem. Do sudetoněmeckého Falkenau dorazil s kamerou, kterou si nechal poslat z domova. A natočil, jak říkal, svůj první film – mrazivý ceremoniál, při kterém američtí vojáci donutili místní Němce pohřbít – aspoň trochu důstojným způsobem – ruské zajatce z místního lazaretu.

Samuel Fuller vstoupil do armády dobrovolně ve svých třiceti letech. V řadách pověstné první pěší divize, známé mezi vojáky jako „velká červená jednička“ strávil tři válečné roky. Svoje zážitky později vtělil do stejnojmenného filmu „Big Red One“. Ve skutečnosti i ve filmu pro něj válka skončila ve Falkenau – dnešním Sokolově. Američané tady osvobodili dva tábory – vedle lazaretu pro sovětské zajatce také ženský pracovní tábor v nedaleké Svatavě. Ten se tragicky zapsal do života paní Evy Erbenové. Byla to jedna ze zastávek pochodu smrti, kterého byla nucena zúčastnit se spolu se svojí maminkou.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument