Jejich rodiče přijeli do ČSSR v srpnu 1968 s okupačními vojsky, dnes se „milovické děti“ ocitají na opačných stranách fronty v rusko-ukrajinském konfliktu. Tito „bratři“ předurčení k "přátelství na věčné časy“ po sobě dnes střílejí. Jak vnímají naši zemi a současné Rusko děti někdejších důstojníků z Milovic?

Po srpnové okupaci v r. 1968 strávilo mnoho dětí sovětských důstojníků část dětství v ČSSR. Dokumentární film Martina Jazairiho, bývalého zpravodaje ČT v Rusku, zkoumá “milovické děti” dnes: jak se vztahují ke své minulosti v ČSSR i k naší současné vlasti, jak prožili rozpad SSSR, vznik nových zemí a s čím se identifikovali?

Sledujeme příběh dvou vojáků, které spojuje minulost “okupantů” bývalé ČSSR, jenže dnes se ocitají na opačné straně rusko-ukrajinského konfliktu a bojují proti sobě: German je etnický Rus, ale bojuje na straně Ukrajiny proti proruským separatistům, Jurij je etnický Ukrajinec bojující na straně separatistů proti Ukrajincům.

Film si klade otázky po možných paralelách s okupací Československa v r. 1968 a je sondou do rozpadu sovětského konceptu bratrství i absurdity války.

Napište nám