V roce 1939 odchází z Kroměříže Ludvík Svoboda bojovat za svobodu své vlasti. První osvobozenou obcí na Moravě byl Lanžhot, kde v dubnu 1945 zahynulo 56 občanů a 229 domů bylo úplně zničeno. Kruté boje se odehrávaly dál směrem na Brno – třeba bojům v prostoru Šitbořic a Těšan se říká malý Stalingrad

Obsah dílu

Přehrát vše

9. díl: Dobývání jižní Moravy

První příběh dalšího dílu cyklu „Jaro 45 – když u nás končila válka“, začíná v roce 1939 v Kroměříži. V domě, ze kterého odchází Ludvík Svoboda bojovat za svobodu své vlasti. S celou rodinou se vidí naposledy. Do odboje se totiž statečně zapojil i syn Mirek. Byl zatčen, nacisté ho mučili a zavraždili v Mauthausenu. Zemřel jako skutečný hrdina. Po dlouhých šesti letech se schází Ludvík Svoboda se svou manželkou a dcerou v jihomoravském Podivíně. Na zahradu Bánerova mlýna se s námi vrátila dcera Zoe poprvé po 70-ti letech.

První osvobozenou obcí na Moravě byl Lanžhot. Město se rozkládá hned za hraniční řekou Moravou. A to poznamenalo také jeho osud. V dubnu 1945 tu zahynulo 56 občanů, mnoho jich bylo zraněno, 229 domů bylo úplně zničeno. Sovětská armáda ztratila několik stovek vojáků, z nichž mnozí dodnes leží na neznámých místech v lesích mezi řekou Moravou a Lanžhotem.

Ukrutné boje se odehrávaly dál směrem na Brno. Třeba bojům v prostoru Šitbořic a Těšan se říká malý Stalingrad. Armády se opakovaně vytlačovaly z vesnic, Němci bojovali úporně o každý dům, o každý kousek země. Bojovalo se i „na bodák”, muž proti muži. Až později, z ukořistěných plánů německé obrany, byla objasněna příčina fanatické německé obrany. V těchto plánech byly výšiny nad obcí Šitbořice označeny červenou čarou s příkazem: Boj do posledního muže! Přírodní pevnost před Brnem. Německý fanatismus měl různé podoby.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument