V mapování příběhů, které přinesla válka na našem území, se tentokrát vydáme na sever Moravy. Dvouměsíční boje Ostravské operace stály život stovky tisíc německých vojáků a svůj život tu položilo i 24 tisíc sovětských a československých vojáků. Poslední velký boj československých jednotek se odehrál v Břestu u Přerova

Obsah dílu

Přehrát vše

7. díl: Od Ostravy ku Praze

V mapování příběhů, které přinesla válka na našem území, se tentokrát vydáme na sever Moravy. Právě tady se odehrávaly nejtěžší boje na našem území – Ostravská operace. Dvouměsíční boje stály život stovky tisíc německých vojáků a svůj život tu položilo i 24 tisíc sovětských a československých vojáků. Hrdinou roli v ní sehráli tankisté prvního československého armádního sboru.

Píše se 1. květen 1945. Přerovem ustupuje poražená německá armáda – mimo jiné i od Ostravy. Na přerovském náměstí začíná první povstání lidu na našem území. Povstání odstartovala mylná informace o konci války. Místní obyvatelé začali s živelným odzbrojováním německých vojáků. Ale jakmile se okupanti lépe informovali o situaci, povolali proti povstalcům posily a vzpouru rozprášili.

Poslední velký boj československých jednotek se odehrál v Břestu u Přerova. První československý armádní sbor měl 7. května zaútočit ve směru Hulín – Břest – Přerov, a tím odříznout německé jednotky, které se dosud nalézaly východně od Přerova. Dodnes žije poslední přímý účastník těchto bojů – Jan Ihnatík, který na ně vzpomíná.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument