Když u nás končila válka, psalo se vyšší datum než jinde v Evropě. U Milína v lokalitě Slivice se bojovalo ještě 12. května. A v řadách Wehrmachtu bojoval vůbec nejúspěšnější tankista všech dob – Kurt Knispel. Byl československým občanem německé národnosti a jen pár dnů před koncem války zemřel na československém území

Obsah dílu

Přehrát vše

19. díl: Poslední boje

Když u nás končila válka, psalo se vyšší datum než jinde v Evropě. I do Prahy vstoupili sovětští vojáci až 9. května 1945 – tedy formálně den po skončení druhé světové války. Po dlouhých šesti letech mohli lidé začít slavit mír po celé Evropě. Tedy skoro po celé. Jen několik desítek kilometrů od tehdejší československé metropole se navzdory Aktu bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa stále bojovalo. Tisíce německých vojáků se u Příbrami snažily probít do amerického zajetí. U Milína v lokalitě Slivice se bojovalo ještě 12. května. Teprve ten den přinesl opravdu poslední kapitulaci.

V řadách Wehrmachtu bojoval – podle mnohých armádních odborníků – vůbec nejúspěšnější tankista všech dob – Kurt Knispel. Za války dosáhl jako střelec a velitel tanku sto šedesáti osmi potvrzených zásahů. Pokud se připočítají i ty úředně nepotvrzené, pak jich bylo dokonce 195. Narodil se v Československu 20. září 1921 v malé obci Salisov nedaleko Zlatých Hor na Jesenicku. Byl československým občanem německé národnosti. A jen pár dnů před koncem války zemřel opět na československém území.

Josef Babáček je rodák z jihomoravských Morkůvek. Přestože tady a v jejich okolí probíhaly těžké a krvavé osvobozovací boje, měly Morkůvky bílé místo v počtech padlých. A tak spolu s ostatními členy Klubu Vojenské historie Brno se rozhodly dát nejprve padlým jména, potom ke jménům najít jejich životní příběhy a nakonec vybudovat pomník. Ale obec se k jejich iniciativě postavila zády. Proto pomník, který uvidíte, vznikl na soukromém pozemku a za peníze pana Babáčka.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2015
 ST
ŽánrDokument