První příznaky jara ve střední Evropě; Přívaly sněhu v Chicagu a na Hokkaidu; Bouřlivý vítr a prudký déšť na Madeiře a Kanárských ostrovech; Může turbulence vzniknout i při jasné obloze? ; Končící australské léto
Nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó zasáhla na přelomu týdnů sněhová bouře. Vítr dosahoval rychlosti 130 km/h a viditelnost se blížila nule. Během jednoho dne napadlo až 40 cm nového sněhu. Prudké deště se prohnaly tento týden jihozápadním Ekvádorem. Pod vodou se ocitlo i největší město celé země Guayaquil. Noc v mrazivé rozsedlině na novozélandském Foxově ledovci strávila ve čtvrtek zraněná 34letá Němka. Při horolezeckém výstupu uklouzla a spadla do ledovcové trhliny.
Turbulence při bouřce nikoho nepřekvapí. Může ale turbulence vzniknout i při jasné obloze? A dá se v takovém případě předpovědět tak, aby neohrozila provoz letadel? Odpověď hledala Edita Valentová.
Zatímco u nás v Evropě minulý týden skončila zima, alespoň ta meteorologická, na jižní polokouli skončilo léto. A ne ledajaké – v Austrálii si ho budou pamatovat jako nejteplejší léto v dějinách měření. Jeho průběh shrnul Michal Žák.
První místo mezi fotkami, které jste nám v uplynulém týdnu poslali obsadil záběr Jakuba Motyčáka. Při pozorném sledování uvidíte vpravo od slunce kousek nad obzorem vedlejší slunce. které vzniklo odrazem slunečních paprsků na ledových krystalcích oblaků.
Druhá příčka patří Martinu Popkovi za snímek sluneční koróny na vysokých oblacích – ty jsou na rozdíl od předcházejícího obrázku tvořeny vodními kapičkami.
A třetí pozice vyšla na Václava Sklenáře za skvěle umělecky uspořádané oblaky nazývané řasy. Mezi vaše divácké náměty jsme tentokrát dostali i video docela mimořádného jevu. Většina diváků Turbulence zná světelný kruh kolem slunce nebo měsíce, tzv. halo. Málokoho ale napadne, že i meteor padající z nebe může prolétávat vrstvou ledových oblaků a přitom vytvořit svoje halo. Příští dny přinesou do Česka návrat zimy. Zítra se ochladí hlavně na severu, od úterka se ale sněhové vločky můžou začít objevovat všude. A kolem poloviny týdne to vypadá i na celodenní mráz v nížinách. V sobotu by se ale mělo vyjasňovat, a tak možná zvládnete pozorování mimořádně jasné komety Panstars v souhvězdí Ryb.
Jedna až dvě série sněhových bouří týdně, to je bilance konce února a začátku března ve Spojených státech. Ani aktuální týden nebyl výjimkou: tentokrát prošla skoro celou severní polovinou Unie od západu k východu. Na Islandu jsou na sníh obyvatelé zvyklí a zimní počasí obvykle vítají s radostí, protože v posledních letech jsou tam zimy neobvykle teplé. Bouře z tohoto týdne ale přece jen dokázaly život v zemi výrazně ochromit.
Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:
Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Celkem 1688 hlasů
Mapa stránek | RSS | Nahoru f
© Česká televize 1996–2019 | English | 12