Ladislav Lakomý

herec a pedagog

* 14. listopadu 1931

† 11. dubna 2011

Ladislav Lakomý se narodil v Náměšti na Hané. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění a většinu života spojil s brněnskými scénami. Jako malý kluk se zamiloval do loutkového divadla. Na své začátky v profesi vzpomínal: „Chtěl jsem studovat konzervatoř, ale rodiče o tom nechtěli vůbec slyšet. Otec měl hospodu a řeznictví. Doufal, že to po něm převezmu. Byl jsem na tom podobně jako Antonín Dvořák. K divadlu jsem se dostal oklikou. V roce 1948 jsem přišel do Brna studovat chemickou průmyslovku. Tři další roky jsem tady hrál s amatéry a střídal různé spolky.

Charisma pramenící z přátelské laskavosti a vstřícnosti, podmanivý hlas a na chlapa jakási zvláštní něha v projevu na jevišti i mimo něj z Lakomého udělaly v dobrém slova smyslu váženou hvězdu. Jeho doménou bylo divadlo, ale hrál také desítky filmových a televizních rolí. Objevil se například ve válečném dramatu „Oznamuje se láskám vašim“, ve filmu „Člověk proti zkáze“ ztělesnil Vladislava Vančuru, zahrál si v pohádce „Kouzelný měšec“ a v koprodukčním snímku „Podzimní návrat“. Jeho hlasem mluvil česky Jean Marais, Alain Delon a Horst Buchholz. Za celoživotní mistrovství v dabingu získal Cenu Františka Filipovského. Působil také jako uznávaný divadelní pedagog a recitátor.

Brněnská jeviště neopustil ani v pozdním věku. Pravidelně se objevoval v komorních inscenacích Divadla U stolu. „Miloval jsem vždycky hereckou práci s detailem, který se na velkém jevišti těžko uplatňuje. V malém prostoru stačí jeden pohled, zvlhlé oči, kdežto jinde se můžete uplakat a nikdo si toho nevšimne.

Divadlo má být tribunou současnosti,“ říkal. „Dříve byli všichni vděční za každý jinotaj. Dnes by mělo divadlo dávat větší hodnoty, než na které lidé narazí v televizi nebo jak mu je servírují v novinách. Chci diváka pohladit, dát mu velký příběh, ukázat mu morální normu.

Odkazy