Ladislav Lakomý a Viktor Skála v příběhu o totalitní zvůli a násilí, které zůstávají bez trestu.
Režie a scénář: Antonín Přidal. Hrají: Ladislav Lakomý a Viktor Skála.

Ve hře Elektrický nůž se střetávají dva muži, kteří k sobě mají daleko věkem, životní zkušeností i názorem na dosud nepotrestanou vinu, spojenou s brutálními praktikami někdejší Státní bezpečnosti. Mohou viníci rafinovaně uniknout soudu? Mohou donekonečna oddalovat své potrestání? Anebo je nutné vzít spravednost do vlastnich rukou a nahradit váhavou justici? Hra dovádí do krajních důsledků konflikt těchto protikladných postojů a zároveň nenormální situaci, která přetrvává i v naší době po pádu totalitního režimu.

Jde o téma stále velmi aktuální, jež v sobě nese silnou historickou reflexi o vyrovnání či spíše nevyrovnání se s komunistickou minulostí. Přidalova televizní hra o vině a pomstě není žádnou agitkou ani politickou moralitou, spíše tragikomickým zamyšlením s varovnou pointou, že v době – naší době, kdy nejsou důsledně právní cestou přešetřeny a soudně ošetřeny přečiny z doby komunistického režimu, může se pak snaha a úsilí jednotlivce o nápravu křivdy zvrhnout v nenormální situaci a vše dobře míněné se pak může vymknout z ruky – což je případ Elektrického nože, kdy mladý muž, příbuzný jednoho z vězňů, které starý Brož kdysi mučil elektrickým nožem a zničil jim zdraví, chce bývalého vyšetřovatele alespoň vystrašit, ale nakonec na tuto „nenormální situaci“ doplatí sám.

V roli Brože podává znamenitý výkon Ladislav Lakomý. Herec, který od roku 1963 ztvárnil v brněnském televizním studiu desítky postav. Tato inscenace je uváděna jako vzpomínka na tohoto vynikajícího herce, který zemřel po těžké nemoci 11. 4. 2011.

Režie a scénář: Antonín Přidal. Hrají: Ladislav Lakomý a Viktor Skála.

Napište nám