V pohnutém roce 1989 skládali maturitu, po pěti letech se scházejí ve vinném sklípku na jihu Moravy. Večer plný překvapení může začít… Televizní inscenace podle divadlení hry I. Krobota (1995). Hrají: Ladislav Lakomý a absolventský ročník herectví JAMU 1994. Kamera K. Slach. Režie J. Vanýsek

Divadelní hru Po letech napsal režisér Ivo Krobot pro absolventský ročník posluchačů herectví divadelni fakulty JAMU v Brně. Mladí herci ji s úspěchem hráli pod režijním vedením autora v sezóně 1993–94 ve studentském divadle MARTA. Než se rozešli do různých angažmá, brněnské studio České televize tuto hru zaznamenalo v prostředí, v němž se odehrává.

Hra vypráví o předlistopadových maturantech, kteří se po pěti letech setkávají na abiturientském večírku ve vinném sklepě na jižní Moravě. Při zkoušení této hry spolupracovali představitelé jednotlivých rolí i na textu. Mladí herci mají proto v této hře trochu jiný vztah k postavám, než je to obvyklé. Dokladem toho je i skutečnost, že postavy nesou křestní jména svých představitelů – Tomáše hraje Tomáš Matonoha, Moniku pak Monika Dudková, Kláru Klára Sochorová, Martina Martin Trnavský, Davida David Kaloč a tak dále. Tématem hry jsou změny, které v mladých lidech nastaly s příchodem demokracie, nostalgie po starých časech a první šrámy, které člověk v životě utrží.

Ačkoliv se v této hře odráží problémy let 1993–1994, bude pro diváky nejen přípomínkou, co jsme v té době prožívali, ale i dokladem, že tehdejší problémy jsou aktuální dodnes. Kompletní absolventský ročník doplňuje vynikajícím výkonem v roli třídního profesora Ladislav Lakomý. Uvedením této hry chceme připomenout padesáté výročí brněnské JAMU.

Napište nám