Miloš Nedbal v titulní roli kněze premonstrátského řádu a vynálezce bleskosvodu (1977). Dále hrají: L. Lakomý, J. Karlík, J. Dušek, V. Fialová a další. Scénář J. Daněk. Kamera V. Opletal. Režie J. Bělka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Od nejstarších dob si bezradné lidstvo v primitivních představách ztotožňovalo hrůznou sílu blesku s hněvem božstev. Katolická církev pak s božími úmysly. Kněží označovali blesk za projev božího trestu. Byl to jeden ze způsobů, jak udržovat věřící v nevědomosti. Proto bylo většině církevních hodnostářů proti mysli přijmout názor, že blesk je slepá přírodní síla, kterou lze ovládnout. Člověkem, který tuto myšlenku dokázal, byl vynálezce prvního hromosvodu na světě Prokop Diviš. Jelikož byl knězem premonstrátského řádu, bylo jeho bádání, ve srovnání s ostatními učenci té doby, omezené. Výsledky své práce musel předkládat svým nadřízeným ke schválení. Dochované rukopisy jsou dokladem jeho marné snahy smířit světské názory s názory církevními. Hodnotou svých výzkumů je Prokop Diviš srovnáván s Benjaminem Franklinem, kterému bývá prvenství vynálezu hromosvodu přiznáváno. Faktem ale je, že uzemněný hromosvod v Příměticích s úspěchem fungoval dříve než Franklinův ve Filadelfii. Prokop Diviš byla badatel velmi mnohostranný. Většina jeho objevů vznikla za jeho působení na faře v Příměticích u Znojma. A právě toto období zachycuje televizní inscenace. V titulní roli si připomeneme herecké mistrovství Miloše Nedbala. Vynálezce Prokop Diviš se narodil 26. března 1698.

Televizní hra o českém vynálezci hromosvodu Prokopu Divišovi byla natočena v brněnském televizním studiu v roce 1977. Aby mohla hra, jejímž hrdinou je katolický kněz, vůbec spatřit světlo obrazovky, bylo v době vzniku naprosto nezbytné vyložit některé církevní vztahy poněkud nepříznivěji, než odpovídalo realitě. Jednu ze svých posledních velkých rolí zde vytvořil Miloš Nedbal.

Stopáž76 minut
Rok výroby 1977
 ST čb 4:3
ŽánrFilm