Alain Delon

herec

narozen 8. listopadu 1935

Idol dívčích srdcí, populární francouzský herec, celým jménem Alain Fabien Maurice Marcel Delon, držitel Césara za vynikající ztvárnění role alkoholika Roberta Avrancha v psychologickém dramatu Náš příběh (1984). Za své celoživotní dílo byl oceněn Zlatým medvědem na MFF v Berlíně 1995.

Typickými rolemi, do kterých byl Alain Delon obsazován, byly postavy rázných, chladnokrevných a osamělých mužů. Často hrál policisty, šlechtice a milovníky, ale také muže pohybující se za hranicí zákona, jako gangstery, zloděje nebo vrahy. Dlouho patřil spolu s Jean-Paulem Belmondem k nejoblíbenějším hercům a jeho pozici neohrozily ani skandály či milostné románky.

Alain Delon se narodil na předměstí Paříže. Jeho rodiče se rozvedli, když mu byly čtyři roky. Ve čtrnácti letech Delon opustil církevní internátní školu a pak pracoval v řeznickém obchodě svého nevlastního otce, než byl odveden k francouzskému námořnictvu. Po propuštění z armády pracoval jako číšník, vrátný, sekretář nebo obchodní úředník.

Debutoval v roce 1957 v kriminálce Quand la femme s'en mêle (Když se do něčeho plete žena), a to díky seznámení se s režisérem Allégretem. Rok nato se objevil ve filmu Kristýna, poprvé po boku herečky Romy Schneiderové, s níž pak několik let žil a později byl zasnouben. Následoval Delonův první film promítaný v USA – úspěšná komedie Faibles femmes (Slabé ženy). Následně sklidil velký úspěch u kritiky za ztvárnění rolí Toma Ripleye ve filmu V plném slunci, hlavní postavy ve Viscontiho snímku Rocco a jeho bratři a Antonioniho ve filmu Zatmění. Úspěšné byly i historický film Gepard a kriminálka Melodie podzemí, v nichž se objevil v roce 1963.

O rok později se Delon oženil s francouzskou herečkou Nathalií Barthelémyovou, s níž má syna, herce Anthonyho. Manželství trvalo pět let a během něj se Delon objevil se filmech Černý tulipán, Ztracená jednotka nebo Samuraj.

Koncem šedesátých let Alain Delon založil vlastní produkční společnost a při natáčení jejího prvního filmu Jeff se seznámil s herečkou Mireille Darcovou, se kterou pak 15 let žil. Následoval komerčně nejúspěšnějším film ve své době – gangsterka Borsalino, kde s Delonem vytvořil dvojici Jean-Paul Belmondo. Už bez něj si pak zahrál i v jejím pokračování Borsalino a spol.

Roli bankovního lupiče Gina Strabliggiho, který vyjde po deseti letech z vězení a marně se snaží o návrat do normálního života Delon výtečně ztvárnil v úspěšném filmu Dva muži ve městě. O rok později si zahrál populárního Zorra ve stejnojmenném filmu a hlavní roli ve třemi Césary oceněném psychologickém snímku Pan Klein. Následovaly vesměs akční filmy (např. Povídka o policajtovi, Comme un boomerang, Smrt darebáka nebo Tři muži na zabití). Na začátku osmdesátých let se objevil ve filmech Kdo nastaví kůži a Bojovník, které též produkoval i režíroval.

Dá se říci, že Alain Delon šel z role do role a z náruče do náruče. Vystřídal nemálo dlouhodobých vztahů (naposledy s modelkou Rosalií van Brevenovou), z nichž má několik dětí. Nyní žije sám na venkově.

Odkazy