Euro 2024: Česká televize připravila pro fotbalové fanoušky řadu zajímavých novinek

Fotbalové Euro startuje 14. června. Češi si na mistrovství Evropy zahrají úvodní zápas v Red Bull Areně v Lipsku v úterý 18. června 2024 proti Portugalsku. Na zbylá dvě skupinová klání, která proběhnou 22. června proti Gruzii a následně 26. června proti Turecku, se český reprezentační tým přesune na Volksparkstadion do Hamburku. A Česká televize bude jako obvykle u toho. Z fotbalového Eura odvysílá ČT všech 51 zápasů a divákům slibuje i řadu novinek.

30. 5. 2024

„Studio otevřeme ke všem zápasům, stejně jako tomu bylo na všech evropských šampionátech od roku 2012. Přímo v Německu budeme mít štáby po celou dobu účasti české reprezentace na turnaji. Reportérsky pokrývat ale budeme i řadu dalších zápasů v ostatních skupinách. Ve dnech kolem utkání našeho týmu otevře fotbalová asociace Český dům, z něhož budeme pořizovat přímé vstupy,“ říká vedoucí fotbalového vysílání a garant projektu Euro 2024 David Kozohorský.

Vůbec poprvé se mohou fotbaloví příznivci těšit na výrazné propojení televizního vysílání s programem ČT sport Plus. „Diváci tak budou moci sledovat tiskové konference, tréninky jednotlivých týmů a další zajímavé záběry ze zákulisí. Na ČT sport Plus je budeme vysílat souběžně s hlavním programem,“ láká ke sledování fotbalového svátku David Kozohorský.

Ani samotné přenosy ze zápasů ale letos nebudou omezené jen na hlavní vysílání. „Budeme mít k dispozici trasy, které se budou věnovat speciálně danému týmu, budou sledovat hráče během zápasu a podobně. Diváci si sami budou moci mezi jednotlivými záběry přepínat. Další novou službou je data feed, který umožňuje práci s pokročilými daty. Využívá GPS senzory, které monitorují veškeré události na hřišti v reálném čase. Těmito údaji se pak budeme snažit podpořit program ve studiu,“ vysvětluje oblíbený moderátor.

A jaké jsou další novinky? „Kromě stálého týmu našich spolupracovníků se budou větší měrou podílet na vysílání bývalí reprezentanti Karel Poborský, Tomáš Ujfaluši a Michal Kadlec a členka národního týmu Kateřina Svitková. Michal Kadlec bude součástí našeho týmu přímo v Hamburku, kde se budeme snažit přiblížit každodenní rutinu reprezentace. Poborský, Ujfaluši i Svitková se také zapojí do komentování zápasů. Účast ve studiích přislíbili i další hráči a trenéři s velkým významem pro český fotbal. Ale přijdou i ti, kteří jsou úzce spjati se zeměmi, které se na turnaji představí. Znovu budou součástí našeho programu i zahraniční reportéři České televize, kteří přispívají jiným pojetím, netradičním úhlem pohledu na věc a tím, že jsou schopni fotbal zasadit do širšího – než jen čistě sportovního – kontextu,“ pokračuje David Kozohorský.

Ten, až na jednu výjimku v roce 2016, zažil všechna Eura přímo na místě. „Vždy jsem žasl nad atmosférou, kterou čeští fanoušci dokázali udělat, i když šlo třeba o daleké Portugalsko. Vrcholem bylo Euro v Polsku, kde se zápasy hrály ve Vratislavi. Teď jsou v dostupném Lipsku a Hamburku, a tak čekám, že se tam vydají znovu tisíce lidí,“ těší se fotbalový moderátor, kterého samozřejmě zajímá také to, jak se náš tým popasuje s konkurencí: „Delší turnaje mají své kouzlo, výkony ovlivňuje řada okolností a prakticky vždy dojde k překvapení. To, že jsme v roce 2021 hráli čtvrtfinále, také nikdo nečekal.“