Beneš 1918 1938 1948
Přehled dílů
1/10 Kořeny
Zmapujeme Benešovo mládí od jeho narození a ukážeme ho jako nadšeného sportovce. Víte, že byl útočníkem pražské fotbalové Slavie?
2/10 Ministr
Ve druhém dílu se zaměříme na roky bezprostředně po první světové válce. Přiblížíme zásadní střet s předsedou vlády Karlem Kramářem, řešení vztahu nového státu k německy mluvícím občanům i ozbrojené konflikty. Jako ten s Polskem, ve kterém šlo o Těšínsko.
3/10 Hana a Edvard
Poodhalíme roušku především osobního života Edvarda Beneše. Bez zázemí a podpory, kterou mu poskytovala manželka Hana, by nebyl tím, kým se stal. A bohužel významnou roli v jeho životě sehrály i nemoci.
4/10 Lobbista
V dalších třech reportážích ukážeme, jak Edvard Beneš formoval zahraniční politiku mladého československého státu. Představíme jeho spolupracovníka Jiřího Sedmíka a Beneše zastihneme i mezi svobodnými zednáři.
5/10 Prezident
Pátý díl je věnován prvnímu prezidentství Edvarda Beneše - tedy létům 1935 až 1938. Jako nově zvolený prezident si dává tři základní úkoly: upevnit mezinárodní postavení a bezpečnost republiky, porozumět si víc s domácími národy a modernizovat československou brannou moc.
6/10 Mnichovské trauma
Budeme se zabývat obdobím po Mnichovské dohodě až do Benešova návratu z exilu v květnu 1945. Edvard Beneš v této době prošel složitou politickou proměnou, v exilu se stal vůdcem československého odboje proti německému nacismu a jeho návrat do svobodné Prahy v roce 1945 byl vskutku triumfální.
7/10 Bez nich
Navštívíme města Karlovy Vary, Liberec a Ústí nad Labem. Ačkoliv to nejsou světové metropole přesto se v roce 1938 stala zárodkem mezinárodní diplomatické krize, která nejen rozbila Československo, ale vedla k nejhoršímu světovému válečnému konfliktu v historii lidstva.
8/10 Návrat
Benešovy aktivity bezprostředně po skončení druhé světové války a česko-slovenské vztahy. V květnu 1945 zastihneme Beneše v Brně a pak jej uvítáme v Praze, kde přes radost z vítězství kvasí nové problémy.
9/10 Mezihra
Devátý díl je věnován období od konce druhé světové války do únorového převratu v roce 1948. Tuto dobu často považujeme za demokratický mezičas mezi nacistickou hrůzovládou a komunistickou totalitou. Ve skutečnosti měla tzv. třetí republika k fungující demokracii hodně daleko.
10/10 Na konci
Poslední díl věnujeme událostem roku 1948, který završil nejen jeho politickou dráhu, ale i život. Podíváme se na jeho roli v únorovém politickém převratu. Pozveme vás do sídla manželů Benešových v Sezimově Ústí. A nakonec doprovodíme Edvarda Beneše i na poslední cestě.