48 minut

26. červenec 2019

Část: Kyberkriminalita a extremismus

Obsah dílu

Headlines — Vyšší důchody pro starší penzisty — Vyšší důchody pro starší penzisty? — Zvyšování důchodů — Peníze na růst důchodů — Brexit podle nového premiéra — Kolony na hlavních zahraničních tazích — Omezení na českých dálnicích — Bavorsko ohrožené kůrovcem z Česka — Zadržení cizinci, kteří byli v ČR nelegálně — Skončil šéf ŘSD — Napětí kvůli raketám a armádnímu cvičení — Spory o demolici domů na východě Izraele — Letní filmová škola v Uherském Hradišti — Odvolání likvidátora Harvardského investičního holdingu — Poslední rozloučení s veteránem Aloisem Dubcem — Dotace na pevné připojení k internetu — Špatný znak na setkání s Donaldem Trumpem — Úhyn ptáků kvůli vedru — Horko snižuje výkon elektráren — Nehody vinou cyklistů — Přecenění sil ve zvlněném terénu — Odhad prodeje elektrokol v ČR — Fatální následky jízdy bez helmy — Kyberkriminalita a extremismus — Účet za protesty tzv. žlutých vest — Jitona v potížích — Zemřel Václav Kotek — Skomírající domov vzácných rostlin a živočichů — Finále soutěže Operalia — Blízký přelet asteroidu — Mezinárodní setkání skautů s rekordní českou výpravou — Požáry na Sibiři viditelné z vesmíru — 100. narozeniny astronoma Luboše Perka

Části dílu

00:02
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:37
  Vyšší důchody pro starší penzisty
   Do sněmovny se vrací zákon, který od nového roku zvyšuje důchody o průměrných 900 korun. Senát sice s tímto růstem souhlasil. Připojil ale k němu i vlastní návrh. Aby ještě víc dostali ti, kdo už jsou v penzi 25 a víc let.
   01:15
   Vyšší důchody pro starší penzisty?
    Zda bude nakonec platit původní, nebo Senátem upravená verze, tedy rozhodne sněmovna. Nejspíš se k návrhu dostane na začátku září.
    02:53
    Zvyšování důchodů
     Průměrná výše starobní penze se letos v březnu přiblížila k 13 tisícům a čtyřem stům korunám. Po slíbené valorizaci má přesáhnout 14 tisíc 300 korun.
     04:43
     Peníze na růst důchodů
      Hostem Událostí je ministryně financí Alena Schillerová.
      07:53
      Brexit podle nového premiéra
       Britský premiér Boris Johnson je připravený zahájit jednání o nové brexitové dohodě. Odmítá ovšem, aby její součástí byla už dohodnutá irská pojistka. Podle Dublinu ale takovým přístupem jednání zablokuje.
       10:05
       Kolony na hlavních zahraničních tazích
        Řidiči mířící o víkendu ke Středozemnímu a Jaderskému moři by měli počítat s dlouhými kolonami na dálnicích. Do přímořských letovisek se vydají statisíce turistů. Nekritičtější situace se čeká na jihu Německa a v Rakousku.
        10:31
        Omezení na českých dálnicích
         Živé vstupy redaktorek Evy Šelepové a Marcely Durasové.
         12:49
         Bavorsko ohrožené kůrovcem z Česka
          Šumava a Bavorský les. Ministr životního prostředí Richard Brabec a jeho nový kolega z Bavorska Thorsten Glaubner. Společně řeší jeden problém – sucho a s ním souvisí i kůrovcová kalamita.
          13:54
          Zadržení cizinci, kteří byli v ČR nelegálně
           Stoupl počet zadržených cizinců. Policie loni odhalila skoro 5 tisíc lidí, kteří na území Česka pobývali nelegálně – to je o 254 víc než v loni.
           14:32
           Skončil šéf ŘSD
            Odchod po třech měsících. Pavol Kováčik skončil coby šéf Ředitelství silnic a dálnic. Z funkce ho uvolnil ministr dopravy a vysvětlil to zdravotními důvody.
            15:07
            Napětí kvůli raketám a armádnímu cvičení
             Spojené státy jsou pozitivní ohledně vyhlídek na jednání s KLDR o denuklearizaci – a to navzdory testu dvou severokorejských raket. Řekl to ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle něj se Pchjongjang jen snaží získat páku před jednáním.
             16:57
             Spory o demolici domů na východě Izraele
              Palestina pohrozila vypovězením všech dohod s Izraelem. Důvodem je demolice jejích domů na východním předměstí Jeruzaléma. Podle Izraele tam budovy vznikly nelegálně a představovaly bezpečnostní riziko.
              17:16
              Letní filmová škola v Uherském Hradišti
               Živý vstup redaktorky Dominiky Řebíkové.
               20:33
               Odvolání likvidátora Harvardského investičního holdingu
                Městský soud v Praze nepravomocně odvolal z funkce dlouholetého likvidátora Harvardského investičního holdingu Zdeňka Častorála. Podle usnesení způsobil firmě škodu a neplnil své povinnosti. On to odmítá.
                22:50
                Poslední rozloučení s veteránem Aloisem Dubcem
                 Pohřeb se všemi vojenskými poctami. Tak vypadalo poslední rozloučení s válečným veteránem Aloisem Dubcem v pražských Strašnicích. Na pohřbu nechyběli zástupci armády, prezidentské kanceláře ani jeho přátelé.
                 23:50
                 Dotace na pevné připojení k internetu
                  Víc než miliarda korun letos půjde z evropských dotací na rozvoj českého vysokorychlostního internetu. A to do takzvaných bílých oblastí. Tedy míst, kde chybí pevné připojení. Z malých obcí je to většina.
                  25:38
                  Špatný znak na setkání s Donaldem Trumpem
                   Upravený prezidentský znak, který se objevil na setkání šéfa Bílého domu s konzervativní mládeží, měl být omyl.
                   26:05
                   Úhyn ptáků kvůli vedru
                    Vlny veder v Česku mají i další dopad. Veterináři už letos evidují kvůli vysokým teplotám úhyn 25 tisíc ptáků kvůli přehřátí.
                    26:22
                    Horko snižuje výkon elektráren
                     Vysoké teploty posledních dní ovlivňují i výrobu elektřiny. Jaderná elektrárna Temelín musela částečně přizpůsobit provoz, aby se horko neodrazilo na výkonu. Naopak méně elektřiny teď vyrábějí solární elektrárny.
                     28:26
                     Nehody vinou cyklistů
                      Víc než trojnásobně přibylo letos smrtelných nehod zaviněných cyklisty. Do poloviny roku jich policisté zaznamenali 14, loni čtyři. Ve většině případů šlo o seniory, u čtvrtiny hrál roli alkohol.
                      29:01
                      Přecenění sil ve zvlněném terénu
                       Zvlášť oblíbená jsou elektrokola na horách, kde pomáhají cyklistům v náročném terénu. Podle BESIPu by ale i na nich měl každý zvážit své síly a schopnosti.
                       31:36
                       Odhad prodeje elektrokol v ČR
                        Oficiální údaje o tom, kolik se v Česku prodá elektrokol, nejsou. Obchody se ale shodují, že se počty zvyšují. Jeden z prodejců eviduje každoročně zhruba třetinový nárůst.
                        32:56
                        Fatální následky jízdy bez helmy
                         Podle odborníků může být na vině i nepoužívání přileb. Tu loni neměly víc než tři čtvrtiny cyklistů, kteří nehody nepřežili.
                         35:00
                         Kyberkriminalita a extremismus
                          Nárůst počtu kybernetických hrozeb a orientace na pravicový extremismus. Takové trendy v práci Bezpečnostní informační služby očekává její ředitel Michal Koudelka. Řekl to u příležitosti výročí čtvrtstoletí zákona o BIS.
                          35:17
                          Účet za protesty tzv. žlutých vest
                           Záběry poničeného Vítězného oblouku a snímky hořící Paříže se staly mementem demonstrací takzvaných žlutých vest. Ty vloni na podzim odmítly reformní kroky prezidenta Macrona a vyrazily do ulic.
                           37:40
                           Jitona v potížích
                            Jedna z nejvýznamnějších českých nábytkářských firem Jitona se potýká s problémy a bude propouštět. Výpověď dostane zhruba sto zaměstnanců klatovského závodu. Důvodem je ukončení dlouhodobé spolupráce s hlavním odběratelem, firmou IKEA.
                            38:26
                            Zemřel Václav Kotek
                             Zemřel Václav Kotek – herec a manažer Divadla Járy Cimrmana. Bylo mu 67 let. Zahrál si například v inscenacích Němý Bobeš, Hospoda na mýtince nebo Vyšetřování ztráty třídní knihy.
                             38:47
                             Skomírající domov vzácných rostlin a živočichů
                              Z přírodní rezervace Strádovka na Chrudimsku mizí kvůli suchu vzácné druhy rostlin a živočichů. Dřív byla typická svými rašelinnými loukami – jenže ty jsou dnes téměř bez vody.
                              40:31
                              Finále soutěže Operalia
                               Posledních deset operních pěvců teď bojuje v Národním divadle o vítězství v soutěži Operalia.
                               41:14
                               Blízký přelet asteroidu
                                Zemi jen velmi těsně minul velký asteroid – asi 100m těleso proletělo 73 tis. kilometrů daleko. To je jen pětina vzdálenosti Měsíce od Země. Takto blízko ročně proletí kolem deseti asteroidů, jen výjimečně jsou ale takhle velké.
                                41:40
                                Mezinárodní setkání skautů s rekordní českou výpravou
                                 V Západní Virginii probíhá dosud největší Jamboree. Na setkání skautů a skautek ze 12 zemí dorazilo na 40 tisíc účastníků. Česká výprava připravila program Nezlomní – účastníci se formou hry seznamují s osudy skautů za totalitních režimů.
                                 44:33
                                 Požáry na Sibiři viditelné z vesmíru
                                  Požáry na Sibiři jsou tak rozsáhlé, že jsou jasně vidět i z vesmíru. Hoří už zhruba 2 miliony hektarů, což je asi čtvrtina území Česka. Na snímku jsou vidět postižená místa – ze kterých vycházejí sloupce dýmu.
                                  44:56
                                  100. narozeniny astronoma Luboše Perka
                                   Jeho jméno nese největší teleskop Česku, s astronomií spojil celý život a dosáhl mezinárodního renomé - sté narozeniny slaví Luboš Perek. Působil v Akademii věd, v OSN i v Mezinárodní astronomické unii.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž44 minut
                                   Další díl
                                   27. červenec 2019

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   16. srpen

                                   Headlines — Jednání vlády — Schůze ministrů v Liblici — Výdaje státu na úsporný tarif — Vládní schůze o energetice — Výbuchy na anektovaném Krymu — Série výbuchů na Krymu — Trest pro ruského zpěváka — Boje u Záporožské elektrárny — Tropické teploty v Česku — Požár v Českém Švýcarsku — Masivní úhyn ryb v Odře — Vyšetřování Rudyho Giuliana — Proměna okolí pražské Vltavy — Kapacita pro skladování plynu — Jaderné elektrárny v Německu — Školení policistů — Žádosti o příspěvky — Vývoj počtu nakažených — Nebezpečné skoky do vody — Ceny výrobců dál rostou — Ceny v zemědělství — Ceny zemědělských výrobců — Prázdné potravinové banky — Rozhodování o střídavé péči — Vládní krize na Slovensku — Útočník z Trevíru — Technické problémy na burze — Lávka v Hradci Králové dál zdražuje — Konec plastů na jedno použití — 20 let od povodní — Nová jaderná testovací střediska — Nehoda nákladního vlaku v Chebu — Přestavba brownfieldů v Praze — Nehody v obydlených oblastech — Finanční gramotnost Čechů — Hrad na prodej — Přehlídka českého filmu v Izraeli — Znojmo žije divadlem

                                   16. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   16. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   16. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   15. srpen

                                   Headlines — Podzim s covidem — Očkování proti covidu-19 — Vývoj počtu nakažených — Covid-19: doporučení před podzimem — Ztotožnění mrtvých bojovníků — Obavy z útoků na elektrárnu — Kongresmani USA na Tchaj-wanu — Konec žní a růst cen pečiva — Aktéři kauzy Dozimetr zůstávají ve vazbě — Rok pod vládou Talibanu — Další vězení pro Su Ťij — Snímek o hokejových vzorech z Nagana — Víc peněz na obranu — Zájem o stavební spoření — Dopravní kontroly za pomoci vrtulníku — Záchytný plot poničený požárem — Pětitisícový příspěvek na dítě — Příspěvek pro rodiny zasažené inflací — Vládní pomoc proti zdražování v roce 2022 — Jak jednorázový příspěvek pomůže samoživitelům — Nové dotace na vodu — Írán o útoku na Salmana Rushdieho — Chyby ve veřejných zakázkách od MMR — Vyšetřování pádu historického letounu — Silné bouřky v části Česka — Roman Janoušek chce z vězení — Zemřel vědec Mojmír Petráň — Rozsáhlé požáry v západní Evropě — 20 let od vytopení chemičky v Neratovicich — 77 let od návratu letců z RAF — Izrael znovu před volbami — Zřícení mostu v Norsku — Zavírání prodejen na venkově — Historie Brna

                                   15. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   15. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   15. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   14. srpen

                                   Headlines — Podpora stavebního spoření — Snížení státní podpory stavebního spoření — Stavební spoření v Česku — Potravinová pomoc pro Afriku — Situace v Záporožské elektrárně — Válka na Ukrajině rozděluje rodiny — Příspěvek 5000 Kč na dítě — Rushdieho odpojili od ventilátoru — Německo sužuje mimořádné sucho — Na Tchaj-wan dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu — Úspory energie ve firmách — Film o bratrech Mašínových — Nejméně nevyřízených případů u soudů — Hasiči kontrolují České Švýcarsko — Výhledy české ekonomiky — Obce nechtějí těžbu v lomu Zárubka — Povodně 2002 a Gastonův příběh — Pád letadla v Chebu — Vytápění na nižší teploty — Průměrné teploty v topném období — Snaha snížit spotřeby energie v Evropě — Vytápění domovů dříve a dnes — Při požáru v egyptském kostele zemřelo nejméně 41 lidí — Jerevanem otřásla exploze — Oprava silnice od Českých Budějovic na Dolní Dvořiště — Dostali zdarma,prodávají až za 160 milionů — Útok na autobus v Jeruzalémě — Černý odběr elektrické energie — Rallye veteránů — Hrdinové leží vedle zrádců

                                   14. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   14. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   14. 8. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám