48 minut

26. červenec 2019

Obsah dílu

Headlines — Vyšší důchody pro starší penzisty — Vyšší důchody pro starší penzisty? — Zvyšování důchodů — Peníze na růst důchodů — Brexit podle nového premiéra — Kolony na hlavních zahraničních tazích — Omezení na českých dálnicích — Bavorsko ohrožené kůrovcem z Česka — Zadržení cizinci, kteří byli v ČR nelegálně — Skončil šéf ŘSD — Napětí kvůli raketám a armádnímu cvičení — Spory o demolici domů na východě Izraele — Letní filmová škola v Uherském Hradišti — Odvolání likvidátora Harvardského investičního holdingu — Poslední rozloučení s veteránem Aloisem Dubcem — Dotace na pevné připojení k internetu — Špatný znak na setkání s Donaldem Trumpem — Úhyn ptáků kvůli vedru — Horko snižuje výkon elektráren — Nehody vinou cyklistů — Přecenění sil ve zvlněném terénu — Odhad prodeje elektrokol v ČR — Fatální následky jízdy bez helmy — Kyberkriminalita a extremismus — Účet za protesty tzv. žlutých vest — Jitona v potížích — Zemřel Václav Kotek — Skomírající domov vzácných rostlin a živočichů — Finále soutěže Operalia — Blízký přelet asteroidu — Mezinárodní setkání skautů s rekordní českou výpravou — Požáry na Sibiři viditelné z vesmíru — 100. narozeniny astronoma Luboše Perka

Části dílu

00:02
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:37
  Vyšší důchody pro starší penzisty
   Do sněmovny se vrací zákon, který od nového roku zvyšuje důchody o průměrných 900 korun. Senát sice s tímto růstem souhlasil. Připojil ale k němu i vlastní návrh. Aby ještě víc dostali ti, kdo už jsou v penzi 25 a víc let.
   01:15
   Vyšší důchody pro starší penzisty?
    Zda bude nakonec platit původní, nebo Senátem upravená verze, tedy rozhodne sněmovna. Nejspíš se k návrhu dostane na začátku září.
    02:53
    Zvyšování důchodů
     Průměrná výše starobní penze se letos v březnu přiblížila k 13 tisícům a čtyřem stům korunám. Po slíbené valorizaci má přesáhnout 14 tisíc 300 korun.
     04:43
     Peníze na růst důchodů
      Hostem Událostí je ministryně financí Alena Schillerová.
      07:53
      Brexit podle nového premiéra
       Britský premiér Boris Johnson je připravený zahájit jednání o nové brexitové dohodě. Odmítá ovšem, aby její součástí byla už dohodnutá irská pojistka. Podle Dublinu ale takovým přístupem jednání zablokuje.
       10:05
       Kolony na hlavních zahraničních tazích
        Řidiči mířící o víkendu ke Středozemnímu a Jaderskému moři by měli počítat s dlouhými kolonami na dálnicích. Do přímořských letovisek se vydají statisíce turistů. Nekritičtější situace se čeká na jihu Německa a v Rakousku.
        10:31
        Omezení na českých dálnicích
         Živé vstupy redaktorek Evy Šelepové a Marcely Durasové.
         12:49
         Bavorsko ohrožené kůrovcem z Česka
          Šumava a Bavorský les. Ministr životního prostředí Richard Brabec a jeho nový kolega z Bavorska Thorsten Glaubner. Společně řeší jeden problém – sucho a s ním souvisí i kůrovcová kalamita.
          13:54
          Zadržení cizinci, kteří byli v ČR nelegálně
           Stoupl počet zadržených cizinců. Policie loni odhalila skoro 5 tisíc lidí, kteří na území Česka pobývali nelegálně – to je o 254 víc než v loni.
           14:32
           Skončil šéf ŘSD
            Odchod po třech měsících. Pavol Kováčik skončil coby šéf Ředitelství silnic a dálnic. Z funkce ho uvolnil ministr dopravy a vysvětlil to zdravotními důvody.
            15:07
            Napětí kvůli raketám a armádnímu cvičení
             Spojené státy jsou pozitivní ohledně vyhlídek na jednání s KLDR o denuklearizaci – a to navzdory testu dvou severokorejských raket. Řekl to ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle něj se Pchjongjang jen snaží získat páku před jednáním.
             16:57
             Spory o demolici domů na východě Izraele
              Palestina pohrozila vypovězením všech dohod s Izraelem. Důvodem je demolice jejích domů na východním předměstí Jeruzaléma. Podle Izraele tam budovy vznikly nelegálně a představovaly bezpečnostní riziko.
              17:16
              Letní filmová škola v Uherském Hradišti
               Živý vstup redaktorky Dominiky Řebíkové.
               20:33
               Odvolání likvidátora Harvardského investičního holdingu
                Městský soud v Praze nepravomocně odvolal z funkce dlouholetého likvidátora Harvardského investičního holdingu Zdeňka Častorála. Podle usnesení způsobil firmě škodu a neplnil své povinnosti. On to odmítá.
                22:50
                Poslední rozloučení s veteránem Aloisem Dubcem
                 Pohřeb se všemi vojenskými poctami. Tak vypadalo poslední rozloučení s válečným veteránem Aloisem Dubcem v pražských Strašnicích. Na pohřbu nechyběli zástupci armády, prezidentské kanceláře ani jeho přátelé.
                 23:50
                 Dotace na pevné připojení k internetu
                  Víc než miliarda korun letos půjde z evropských dotací na rozvoj českého vysokorychlostního internetu. A to do takzvaných bílých oblastí. Tedy míst, kde chybí pevné připojení. Z malých obcí je to většina.
                  25:38
                  Špatný znak na setkání s Donaldem Trumpem
                   Upravený prezidentský znak, který se objevil na setkání šéfa Bílého domu s konzervativní mládeží, měl být omyl.
                   26:05
                   Úhyn ptáků kvůli vedru
                    Vlny veder v Česku mají i další dopad. Veterináři už letos evidují kvůli vysokým teplotám úhyn 25 tisíc ptáků kvůli přehřátí.
                    26:22
                    Horko snižuje výkon elektráren
                     Vysoké teploty posledních dní ovlivňují i výrobu elektřiny. Jaderná elektrárna Temelín musela částečně přizpůsobit provoz, aby se horko neodrazilo na výkonu. Naopak méně elektřiny teď vyrábějí solární elektrárny.
                     28:26
                     Nehody vinou cyklistů
                      Víc než trojnásobně přibylo letos smrtelných nehod zaviněných cyklisty. Do poloviny roku jich policisté zaznamenali 14, loni čtyři. Ve většině případů šlo o seniory, u čtvrtiny hrál roli alkohol.
                      29:01
                      Přecenění sil ve zvlněném terénu
                       Zvlášť oblíbená jsou elektrokola na horách, kde pomáhají cyklistům v náročném terénu. Podle BESIPu by ale i na nich měl každý zvážit své síly a schopnosti.
                       31:36
                       Odhad prodeje elektrokol v ČR
                        Oficiální údaje o tom, kolik se v Česku prodá elektrokol, nejsou. Obchody se ale shodují, že se počty zvyšují. Jeden z prodejců eviduje každoročně zhruba třetinový nárůst.
                        32:56
                        Fatální následky jízdy bez helmy
                         Podle odborníků může být na vině i nepoužívání přileb. Tu loni neměly víc než tři čtvrtiny cyklistů, kteří nehody nepřežili.
                         35:00
                         Kyberkriminalita a extremismus
                          Nárůst počtu kybernetických hrozeb a orientace na pravicový extremismus. Takové trendy v práci Bezpečnostní informační služby očekává její ředitel Michal Koudelka. Řekl to u příležitosti výročí čtvrtstoletí zákona o BIS.
                          35:17
                          Účet za protesty tzv. žlutých vest
                           Záběry poničeného Vítězného oblouku a snímky hořící Paříže se staly mementem demonstrací takzvaných žlutých vest. Ty vloni na podzim odmítly reformní kroky prezidenta Macrona a vyrazily do ulic.
                           37:40
                           Jitona v potížích
                            Jedna z nejvýznamnějších českých nábytkářských firem Jitona se potýká s problémy a bude propouštět. Výpověď dostane zhruba sto zaměstnanců klatovského závodu. Důvodem je ukončení dlouhodobé spolupráce s hlavním odběratelem, firmou IKEA.
                            38:26
                            Zemřel Václav Kotek
                             Zemřel Václav Kotek – herec a manažer Divadla Járy Cimrmana. Bylo mu 67 let. Zahrál si například v inscenacích Němý Bobeš, Hospoda na mýtince nebo Vyšetřování ztráty třídní knihy.
                             38:47
                             Skomírající domov vzácných rostlin a živočichů
                              Z přírodní rezervace Strádovka na Chrudimsku mizí kvůli suchu vzácné druhy rostlin a živočichů. Dřív byla typická svými rašelinnými loukami – jenže ty jsou dnes téměř bez vody.
                              40:31
                              Finále soutěže Operalia
                               Posledních deset operních pěvců teď bojuje v Národním divadle o vítězství v soutěži Operalia.
                               41:14
                               Blízký přelet asteroidu
                                Zemi jen velmi těsně minul velký asteroid – asi 100m těleso proletělo 73 tis. kilometrů daleko. To je jen pětina vzdálenosti Měsíce od Země. Takto blízko ročně proletí kolem deseti asteroidů, jen výjimečně jsou ale takhle velké.
                                41:40
                                Mezinárodní setkání skautů s rekordní českou výpravou
                                 V Západní Virginii probíhá dosud největší Jamboree. Na setkání skautů a skautek ze 12 zemí dorazilo na 40 tisíc účastníků. Česká výprava připravila program Nezlomní – účastníci se formou hry seznamují s osudy skautů za totalitních režimů.
                                 44:33
                                 Požáry na Sibiři viditelné z vesmíru
                                  Požáry na Sibiři jsou tak rozsáhlé, že jsou jasně vidět i z vesmíru. Hoří už zhruba 2 miliony hektarů, což je asi čtvrtina území Česka. Na snímku jsou vidět postižená místa – ze kterých vycházejí sloupce dýmu.
                                  44:56
                                  100. narozeniny astronoma Luboše Perka
                                   Jeho jméno nese největší teleskop Česku, s astronomií spojil celý život a dosáhl mezinárodního renomé - sté narozeniny slaví Luboš Perek. Působil v Akademii věd, v OSN i v Mezinárodní astronomické unii.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž44 minut
                                   Další díl
                                   27. červenec 2019

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž50 minut

                                   5. červenec

                                   Headlines — Nedělní sesuv ledovce — Hledání obětí po pádu ledovce — Tragický pád ledovce v Dolomitech — Omezení obstrukcí ve sněmovně — Finsko a Švédsko na cestě do NATO — Boje na Ukrajině — Sedm principů pro obnovu Ukrajiny — Bouřky a deště v ČR — Platy policistů a hasičů — Geoffrey Rush v Karlových Varech — Střelba na předměstí Chicaga — Zdražení komodit — Opilý řidič — Dotace pro malé obchody — Náhradní výživné na děti — Žadatelé o náhradní výživné — Finančně náročné prázdniny — Regulace internetového prostředí — Priority českého předsednictví — Vývoj počtu nově nakažených — Dny lidí dobré vůle na Velehradě — Pouť na počest svátku Cyrila a Metoděje — Nová vláda ve Francii — Požár v Kralupech — Sanace skály nad železniční tratí — Otevření jinak neveřejných míst — Zastavování krajiny — Série Svatovítských varhanních večerů — Začala hlavní vodácká sezona

                                   5. 7. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   5. červenec

                                   Ve znakovém jazyce

                                   5. 7. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   4. červenec

                                   Headlines — Karenční doba — Zavedení karenční doby — Nárůst počtu nakažených koronavirem — Luhansko pod kontrolou ruské armády — Přípravy na ruskou ofenzívu — Jednání o Ukrajině v Luganu — Účtenková loterie — Pondělí na karlovarském festivalu — Mimořádný sněm hnutí STAN — Ničivé povodně v Česku — Napadení žralokem — Odškodnění za pozdě odhalený melanom — Oběti po zřícení ledovce — Samovolný pád ledu — Výstupy na ledovcové hory — Útok v nákupním centru v Kodani — ČD vs. Škoda Transportation — Odhady letošní sklizně — Pouť ve Velehradu — Zastavený provoz na železnici — Málo peněz pro vodní záchranáře — Zavřený nájezd na dálnici — Vyšetřování smrti novinářky — Osud klientů z vyhořelého domu — Pokles prodejů počítačů — Kvalita vody v rybnících — Kozy jako ochrana stepních trávníků — Koncert v Hanáckých kasárnách

                                   4. 7. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   4. červenec

                                   Ve znakovém jazyce

                                   4. 7. 2022 na ČT24
                                   Stopáž50 minut

                                   3. červenec

                                   Novela zákona o státním rozpočtu — Vláda hledá další příjmy pro rozpočet — Plnění státního rozpočtu — Válka na Ukrajině — Ostřelování města Slovjansk — Pomoc ČR s výcvikem ukrajinských vojáků — Obce hledají úspory — Lidé vyrazili na dovolenou — Dopravní komplikace na silnících v Evropě — Sesuv ledovce v Alpách — Filmový festival v Karlových Varech — Ochrana slovenského vzdušného prostoru — Neprůjezdná trať Praha–Plzeň — Uzavřená trať na Strakonicku — Útok žraloka u pobřeží Hurghady — Volba prezidenta v červenci 1992 — Střídavé počasí na začátku července — Červnové bouřky — Lovci bouřek — Předpověď počasí — Protesty v Uzbekistánu — Konzumace alkoholu na veřejnosti v Praze — Vědecký průzkum jezera Most — Pouť na Velehrad — Střelba v nákupním centru v Kodani — Produkce léčebného konopí v Izraeli — Zemřel Peter Brook — Synchronizovaný koncert na dálku

                                   3. 7. 2022 na ČT1
                                   Stopáž50 minut

                                   3. červenec

                                   Ve znakovém jazyce

                                   3. 7. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám