48 minut

26. červenec 2019

Část: Nehody vinou cyklistů

Obsah dílu

Headlines — Vyšší důchody pro starší penzisty — Vyšší důchody pro starší penzisty? — Zvyšování důchodů — Peníze na růst důchodů — Brexit podle nového premiéra — Kolony na hlavních zahraničních tazích — Omezení na českých dálnicích — Bavorsko ohrožené kůrovcem z Česka — Zadržení cizinci, kteří byli v ČR nelegálně — Skončil šéf ŘSD — Napětí kvůli raketám a armádnímu cvičení — Spory o demolici domů na východě Izraele — Letní filmová škola v Uherském Hradišti — Odvolání likvidátora Harvardského investičního holdingu — Poslední rozloučení s veteránem Aloisem Dubcem — Dotace na pevné připojení k internetu — Špatný znak na setkání s Donaldem Trumpem — Úhyn ptáků kvůli vedru — Horko snižuje výkon elektráren — Nehody vinou cyklistů — Přecenění sil ve zvlněném terénu — Odhad prodeje elektrokol v ČR — Fatální následky jízdy bez helmy — Kyberkriminalita a extremismus — Účet za protesty tzv. žlutých vest — Jitona v potížích — Zemřel Václav Kotek — Skomírající domov vzácných rostlin a živočichů — Finále soutěže Operalia — Blízký přelet asteroidu — Mezinárodní setkání skautů s rekordní českou výpravou — Požáry na Sibiři viditelné z vesmíru — 100. narozeniny astronoma Luboše Perka

Části dílu

00:02
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:37
  Vyšší důchody pro starší penzisty
   Do sněmovny se vrací zákon, který od nového roku zvyšuje důchody o průměrných 900 korun. Senát sice s tímto růstem souhlasil. Připojil ale k němu i vlastní návrh. Aby ještě víc dostali ti, kdo už jsou v penzi 25 a víc let.
   01:15
   Vyšší důchody pro starší penzisty?
    Zda bude nakonec platit původní, nebo Senátem upravená verze, tedy rozhodne sněmovna. Nejspíš se k návrhu dostane na začátku září.
    02:53
    Zvyšování důchodů
     Průměrná výše starobní penze se letos v březnu přiblížila k 13 tisícům a čtyřem stům korunám. Po slíbené valorizaci má přesáhnout 14 tisíc 300 korun.
     04:43
     Peníze na růst důchodů
      Hostem Událostí je ministryně financí Alena Schillerová.
      07:53
      Brexit podle nového premiéra
       Britský premiér Boris Johnson je připravený zahájit jednání o nové brexitové dohodě. Odmítá ovšem, aby její součástí byla už dohodnutá irská pojistka. Podle Dublinu ale takovým přístupem jednání zablokuje.
       10:05
       Kolony na hlavních zahraničních tazích
        Řidiči mířící o víkendu ke Středozemnímu a Jaderskému moři by měli počítat s dlouhými kolonami na dálnicích. Do přímořských letovisek se vydají statisíce turistů. Nekritičtější situace se čeká na jihu Německa a v Rakousku.
        10:31
        Omezení na českých dálnicích
         Živé vstupy redaktorek Evy Šelepové a Marcely Durasové.
         12:49
         Bavorsko ohrožené kůrovcem z Česka
          Šumava a Bavorský les. Ministr životního prostředí Richard Brabec a jeho nový kolega z Bavorska Thorsten Glaubner. Společně řeší jeden problém – sucho a s ním souvisí i kůrovcová kalamita.
          13:54
          Zadržení cizinci, kteří byli v ČR nelegálně
           Stoupl počet zadržených cizinců. Policie loni odhalila skoro 5 tisíc lidí, kteří na území Česka pobývali nelegálně – to je o 254 víc než v loni.
           14:32
           Skončil šéf ŘSD
            Odchod po třech měsících. Pavol Kováčik skončil coby šéf Ředitelství silnic a dálnic. Z funkce ho uvolnil ministr dopravy a vysvětlil to zdravotními důvody.
            15:07
            Napětí kvůli raketám a armádnímu cvičení
             Spojené státy jsou pozitivní ohledně vyhlídek na jednání s KLDR o denuklearizaci – a to navzdory testu dvou severokorejských raket. Řekl to ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle něj se Pchjongjang jen snaží získat páku před jednáním.
             16:57
             Spory o demolici domů na východě Izraele
              Palestina pohrozila vypovězením všech dohod s Izraelem. Důvodem je demolice jejích domů na východním předměstí Jeruzaléma. Podle Izraele tam budovy vznikly nelegálně a představovaly bezpečnostní riziko.
              17:16
              Letní filmová škola v Uherském Hradišti
               Živý vstup redaktorky Dominiky Řebíkové.
               20:33
               Odvolání likvidátora Harvardského investičního holdingu
                Městský soud v Praze nepravomocně odvolal z funkce dlouholetého likvidátora Harvardského investičního holdingu Zdeňka Častorála. Podle usnesení způsobil firmě škodu a neplnil své povinnosti. On to odmítá.
                22:50
                Poslední rozloučení s veteránem Aloisem Dubcem
                 Pohřeb se všemi vojenskými poctami. Tak vypadalo poslední rozloučení s válečným veteránem Aloisem Dubcem v pražských Strašnicích. Na pohřbu nechyběli zástupci armády, prezidentské kanceláře ani jeho přátelé.
                 23:50
                 Dotace na pevné připojení k internetu
                  Víc než miliarda korun letos půjde z evropských dotací na rozvoj českého vysokorychlostního internetu. A to do takzvaných bílých oblastí. Tedy míst, kde chybí pevné připojení. Z malých obcí je to většina.
                  25:38
                  Špatný znak na setkání s Donaldem Trumpem
                   Upravený prezidentský znak, který se objevil na setkání šéfa Bílého domu s konzervativní mládeží, měl být omyl.
                   26:05
                   Úhyn ptáků kvůli vedru
                    Vlny veder v Česku mají i další dopad. Veterináři už letos evidují kvůli vysokým teplotám úhyn 25 tisíc ptáků kvůli přehřátí.
                    26:22
                    Horko snižuje výkon elektráren
                     Vysoké teploty posledních dní ovlivňují i výrobu elektřiny. Jaderná elektrárna Temelín musela částečně přizpůsobit provoz, aby se horko neodrazilo na výkonu. Naopak méně elektřiny teď vyrábějí solární elektrárny.
                     28:26
                     Nehody vinou cyklistů
                      Víc než trojnásobně přibylo letos smrtelných nehod zaviněných cyklisty. Do poloviny roku jich policisté zaznamenali 14, loni čtyři. Ve většině případů šlo o seniory, u čtvrtiny hrál roli alkohol.
                      29:01
                      Přecenění sil ve zvlněném terénu
                       Zvlášť oblíbená jsou elektrokola na horách, kde pomáhají cyklistům v náročném terénu. Podle BESIPu by ale i na nich měl každý zvážit své síly a schopnosti.
                       31:36
                       Odhad prodeje elektrokol v ČR
                        Oficiální údaje o tom, kolik se v Česku prodá elektrokol, nejsou. Obchody se ale shodují, že se počty zvyšují. Jeden z prodejců eviduje každoročně zhruba třetinový nárůst.
                        32:56
                        Fatální následky jízdy bez helmy
                         Podle odborníků může být na vině i nepoužívání přileb. Tu loni neměly víc než tři čtvrtiny cyklistů, kteří nehody nepřežili.
                         35:00
                         Kyberkriminalita a extremismus
                          Nárůst počtu kybernetických hrozeb a orientace na pravicový extremismus. Takové trendy v práci Bezpečnostní informační služby očekává její ředitel Michal Koudelka. Řekl to u příležitosti výročí čtvrtstoletí zákona o BIS.
                          35:17
                          Účet za protesty tzv. žlutých vest
                           Záběry poničeného Vítězného oblouku a snímky hořící Paříže se staly mementem demonstrací takzvaných žlutých vest. Ty vloni na podzim odmítly reformní kroky prezidenta Macrona a vyrazily do ulic.
                           37:40
                           Jitona v potížích
                            Jedna z nejvýznamnějších českých nábytkářských firem Jitona se potýká s problémy a bude propouštět. Výpověď dostane zhruba sto zaměstnanců klatovského závodu. Důvodem je ukončení dlouhodobé spolupráce s hlavním odběratelem, firmou IKEA.
                            38:26
                            Zemřel Václav Kotek
                             Zemřel Václav Kotek – herec a manažer Divadla Járy Cimrmana. Bylo mu 67 let. Zahrál si například v inscenacích Němý Bobeš, Hospoda na mýtince nebo Vyšetřování ztráty třídní knihy.
                             38:47
                             Skomírající domov vzácných rostlin a živočichů
                              Z přírodní rezervace Strádovka na Chrudimsku mizí kvůli suchu vzácné druhy rostlin a živočichů. Dřív byla typická svými rašelinnými loukami – jenže ty jsou dnes téměř bez vody.
                              40:31
                              Finále soutěže Operalia
                               Posledních deset operních pěvců teď bojuje v Národním divadle o vítězství v soutěži Operalia.
                               41:14
                               Blízký přelet asteroidu
                                Zemi jen velmi těsně minul velký asteroid – asi 100m těleso proletělo 73 tis. kilometrů daleko. To je jen pětina vzdálenosti Měsíce od Země. Takto blízko ročně proletí kolem deseti asteroidů, jen výjimečně jsou ale takhle velké.
                                41:40
                                Mezinárodní setkání skautů s rekordní českou výpravou
                                 V Západní Virginii probíhá dosud největší Jamboree. Na setkání skautů a skautek ze 12 zemí dorazilo na 40 tisíc účastníků. Česká výprava připravila program Nezlomní – účastníci se formou hry seznamují s osudy skautů za totalitních režimů.
                                 44:33
                                 Požáry na Sibiři viditelné z vesmíru
                                  Požáry na Sibiři jsou tak rozsáhlé, že jsou jasně vidět i z vesmíru. Hoří už zhruba 2 miliony hektarů, což je asi čtvrtina území Česka. Na snímku jsou vidět postižená místa – ze kterých vycházejí sloupce dýmu.
                                  44:56
                                  100. narozeniny astronoma Luboše Perka
                                   Jeho jméno nese největší teleskop Česku, s astronomií spojil celý život a dosáhl mezinárodního renomé - sté narozeniny slaví Luboš Perek. Působil v Akademii věd, v OSN i v Mezinárodní astronomické unii.
                                   Přehrát celé video
                                   Stopáž44 minut
                                   Další díl
                                   27. červenec 2019

                                   Přehled dílů

                                   Stopáž54 minut

                                   10. srpen

                                   Headlines — Inflace dosáhla 17,5 procenta — Ceny v Česku dál rostou — Vývoj meziroční inflace — Vysoká inflace v Německu — Výbuchy na letecké základně na Krymu — Rusko verbuje do války na Ukrajině vězně — Situace v Záporožské elektrárně — Kontakty Mlejnka s Redlem budou řešit poslanci — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Senát schválil členství Finska a Švédska v NATO — Dodávky ropy ropovodem Družba — Družbou znovu proudí ropa — Začíná festival Letní Letná — Razie v sídle exprezidenta Trumpa — Senát schválil širší možnosti pro uvalování sankcí — Ministerstvo obrany prodává řopíky — Úrazů na českých horách přibývá — Ceny v Česku rostou — Zdražování v Česku — Výbava pro kojence podraží — Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny — Stav sucha v Česku — Jak půda zadržuje vodu — Ekonom dostal osm let za zpronevěru — Skončila vojenská cvičení kolem Tchaj-wanu — Další trhlina v izraelsko-ruských vztazích — Lihová kauza Radka Březiny — Nejstarší hradby v Havlíčkově Brodě — Stříbrná medaile pro ukrajinského velvyslance — Svatovavřinecká pouť na Sněžku — Senát potvrdil zákaz jednorázových plastů — Běluhu uvázlou v Seině museli veterináři utratit

                                   10. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   10. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   10. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   9. srpen

                                   Headlines — Výrazný růst zisku ČEZ — Čisté zisky bank v 1. pololetí — Čisté zisky bank — Jižní částí Družby neteče ropa — Vývoj války na Ukrajině — Situace na jihu Ukrajiny — Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě — Nedostatek hasičů na kontrolu Českého Švýcarska — Zásah FBI v Trumpově rezidenci — Nové sídlo Památníku národního písemnictví — Zemřela Olivia Newton-Johnová — ČNB se snaží udržet českou měnu silnou — Dohady o navýšení minimální mzdy — Pravidla pro úsporu energie ve Španělsku — Klienti H-Systemu budou opět platit — Následky povodní 2002 — Zahraniční turisté v Česku — Cestovní ruch v Praze — Turecko pátrá po nerostném bohatství — Stavba tunelu Pohůrka na D3 se protahuje — Lesy ničí sucho a kůrovec — Lék proti covidu Paxlovid na Slovensku — Posudek na nástřiky v prostějovských školách — Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu pokračuje — Rekonstrukce rozhledny na Rýdově kopci se odkládá — Neukáznění majitelé karavanů znečišťují Moravský kras — Středoevropské skautské jamboree — BMW u Sokolova zahájilo testování — Akademie Václava Hudečka pro mladé houslisty

                                   9. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   9. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   9. 8. 2022 na ČT24
                                   Stopáž54 minut

                                   8. srpen

                                   Headlines — Zeman odmítl snížení plateb — Prezidentská veta Miloše Zemana — Reakce na prezidentské veto — Situace v Záporožské elektrárně — Vývoz obilí z Ukrajiny — Vyšetření válečných zločinů na Ukrajině — Nezaměstnanost v ČR — Hlinecký Megatech ukončí výrobu — Začíná festival Prague Pride — Čínské vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu pokračuje — Americký Senát schválil klimatický balík — Likvidace požáru v Českém Švýcarsku — Požár v Krupce na Teplicku — Zpronevěra školních peněz v Olomouci — Povodně roku 2002 — Aukce na doplnění plynu v zásobnících — Zdroje tepla v domácnostech — Češi pořizují solární panely — Školení policistů — Jednání o školení policistů — Příměří mezi Izraelem a Islámským džihádem — Další lockdown v Číně — Rekonstrukce tratí se zpožďují o roky a výrazně se prodražují — Bezpilotní letouny z Izraele — Víza pro ukrajinské uprchlíky — Návštěva Joea Bidena v Kentucky — Zemřel biskup Jozef Tomko — Žně letos postupují rychleji — Ukrajinská sochařka tvoří v Praze

                                   8. 8. 2022 na ČT1
                                   Stopáž54 minut

                                   8. srpen

                                   Ve znakovém jazyce

                                   8. 8. 2022 na ČT24

                                   Události na sociálních sítích

                                   Napište nám