Kritický diskuzní pořad, ve kterém novinář, kritik a publicista Josef Chuchma reflektuje se svými hosty kulturní a umělecké události týdne v České republice. Harry Potter a prokleté dítě. Přináší do potterovského univerza něco nového? Je to hra na jistotu a na bezpečný návrat do důvěrně známého prostředí pro tvůrce i fanoušky? Je takzvaný osmý díl plnohodnotným pokračováním nebo spíš profesionálně zkonstruovaný příběh na motivy románů ze světa Harryho Pottera?

Jen několik týdnů po vydání anglického originálu přinesla značka Albatros překlad knihy, která byla avizována jako osmý příběh Harryho Pottera – svazek nazvaný Harry Potter a prokleté dítě. S toutéž obálkou jako originál, v překladu Petra Eliáše, je tedy k dispozici, jak stojí na obálce toho čtyřsestránkového svazku, speciální vydání pracovního scénáře. A to scénáře stejnojmenné divadelní hry, která měla premiéru letos 30. července 2016 v Londýně. J. K. Rowlingová dodala námět, základ příběhu, který s ní dále rozpracovali režisér John Tiffany a scenárista a režisér Jack Thorne, který napsal finální verzi knižně vydaného scénáře, v němž třicátník Harry Potter je otcem tří dětí, dvou synů a jedné dcery, a má v mnohém jiné, v lecčem ale obdobné trable. jako když byl sám dítětem. Osmý příběh Pottera to tedy je, ale řekněme – příběh svého druhu. Jakého vlastně druhu? Na to se nyní pokusím najít odpověď se svými hosty.


Hosté

Boris Hokr
kritik a publicista, zástupce šéfredaktora časopisu Pevnost

Boris Hokr


Ondřej Müller
překladatel, redaktor, programový ředitel nakladatelství Albatros

Ondřej MüllerTip Jasné řeči

Opilec s bulatýma rukama

Jaroslav Šerák a Jomar Hønsi vytahali ze všemožných zdrojů verše, jejich autorem či spoluautorem je Jaroslav Hašek. Seřadili je chronologicky, rok po roce. Každou báseň okomentovali, aby se čtenář orientoval, za jakých okolností Hašek dotyčné verše napsal. » Číst více


Stopáž30 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ