Kritický diskuzní pořad, ve kterém novinář, kritik a publicista Josef Chuchma reflektuje se svými hosty kulturní a umělecké události týdne v České republice. Sbohem skupiny Priessnitz? Priessnitz patřili k fenoménům raných devadesátých let. Je jejich album na rozloučenou také loučením se s jednou epochou české alternativní pop music?

Před třiceti roky, v roce 1986, se v Jeseníku dala hromady punková parta Chlapi z práce. V přelomovém roce 1989 se změnilo téměř vše – včetně toho, že z Chlapů z práce se stali Priessnitz, v nichž hlavní roli hrají zpěvák a textař Jaromír Švejdík a kytarista a skladatel Petr Kružík. A tihle dva Priessnitz převedli všemi krizemi, pauzami a zhupy až do dnešních dnů. Tento měsíc vydali album Beztíže, prý skoro určitě své poslední; to ale řekli o i své předešlé desce Stereo, kterou vydali před deseti roky.

„Nemyslím si, že nás přestanou napadat nové věci, ale těžko už to dáme dohromady. Jestli to bude trvat dalších deset let, tak si nedokážu představit, že bychom se v šedesáti dohadovali nad deskou,“ říká dneska Jaromír Švejdík o albu Beztíže.

Priessnitz jsou dneska v postavení, že koncerty k nové desce mají vyprodané, pražský Palác Akropolis jeden prosincový termín operativně přidal, i na něj lístky ihned zmizely. Švejdík může při koncertech v mnoha partiích přestat zpívat – publikum zná texty nazpaměť a zpívá je za něj. Co je to vlastně za fenomén, tahle kapela s lázeňským jménem? Souvisí nějak s časy, které žijeme? Anebo je to zcela nadčasový úkaz, který módy nemódy, trendy netrendy, si vede svou a publikum od něj tu odpadá, tu se k němu přimyká?


Hosté

Pavel Turek
hudební publicista, redaktor týdeníku Respekt

Pavel Turek


Petr Wagner
moderátor a recenzent Radia Wave

Petr WagnerTip Jasné řeči

Funkeho žáci

Dnešní tip je knižní. Představujeme diplomovou práci, kterou vloni v září obhájil na Institutu tvůrčí fotografie při Opavské univerzitě Gabriel Fragner. Posluchač Fragner v ní zmapoval, jak a koho v letech 1935 až 1944 na Státní grafické škole v Praze učil fotograf, fotografický teoretik a pedagog Jaromír Funke, dnes světové proslulý klasik české avantgardní fotografie, který zemřel v roce 1945 během operace, kdy byla vinou náletu přerušena dodávka elektřiny. » Číst více


Stopáž33 minut
Rok výroby 2016
 P ZJ