Abeceda ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 42  
Sdílet
| Poslat odkaz

To nejlepší z rodinného alba ČT. Série zajímavých reportáží o televizních programech

Abeceda ČT je cyklus zajímavých reportáží o oblíbených pořadech, který se věnuje 60. výročí zahájení televizního vysílání v Česku.

Písmeno F a G nám připomene natáčení seriálu F. L. Věk. Zavzpomínají režisér František Filip, scenárista Otto Zelenka, dramaturgyně Bohumila Zelenková a herečka Gabriela Vránová. Dozvíme se, jaké těžkosti byly s odvysíláním díla pro svoji národní sílu v pookupační době.

G nám představí GEN – jeden z nejvýraznějších dokumentárních cyklů sledující významné osobnosti našeho národa. Právě na natáčení vůbec prvních obrázků pro GEN v porevoluční době vzpomíná Igor Chaun, dále režisérka Alena Činčerová, autor cyklu Fero Fenič i dramaturg TomᚠMotl.

Pořad 13. komnata přiblíží natáčení nového dílu. Zákulisím cyklu vás provedou dramaturgyně Alena Müllerová a autorka cyklu Iveta Toušlová, dále režiséři Simona Oktábcová a Pavel Křemen. Představíme i odemykače Zuzanu Burešovou a Václava Žmolíka.

F. L. Věk

Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě.

13. komnata

Třináctá komnata je takovým pořadem, který by měl lidem jednak vyprávět příběhy, ale i jim trošku dávat takové návody, hlavně na to, jak překonávat těžké životní situace. Smysl, proč se 13. komnata zrealizovala, je fakt, že se na nás obrátilo několik léčeben po celé zemi a vyžádaly si určité díly a používají je vlastně k léčbě, používají je v rámci skupinových psychoterapií, to znamená, že je svým pacientům pouštějí, potom se o nich baví a společně vlastně hledají klíč na základě těch vybraných dílů k jejich chorobám, k jejich problémům, které je sužují. Ta otevřená část diváků naopak s povděkem glosovala, že jsme dokázali otevřít další stránku života slavných lidí.

GEN

První klapka dokumentárního cyklu GEN padla symbolicky k výročí republiky 28. října 1992. S disidentem Pavlem Tigridem tehdy natáčel režisér Igor Chaun. Pro hodně lidí je slovo elita velmi provokující, i pro inteligentní lidi. Dokonce se pak překřtilo slovo elita na „jelita národa“, galerie jelit národa. Párkrát se točilo o osobnosti, kde 18 režisérů se přihlásilo, že chce tu osobnost natočit. Mezi nimi se hledalo to nejzajímavější spojení a z těch 18 jsme vybrali jednoho, kterému jsme to svěřili.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • JaromĂ­r Merhaut 13. 9. 2016 00:18

  ZlĂ­n

  Taky bych se kouknul na zlĂ­nskĂ˝ dĂ­l Dva z jednoho města, protoĹže jsem sice úči…

 • Martina 25. 10. 2015 10:45

  NĂĄzev filmu?

  DobrĂ˝ den, nevĂ­te jak se jmenuje film, kde je role malĂŠ zvědavĂŠ holčičky, kter…

 • JĂĄnoĹĄĂ­k 2. 10. 2015 22:16

  Umíte to přesně dle objednávky...

  V udĂĄlostech vĹĄak chybĂ­ pravda nebo alespoň nic neĹž fakta. Hrajete to spolu s …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu