Abeceda ČT

F a G

25 minut

Obsah dílu

F. L. Věk — GEN — 13. komnata

Části dílu

01:20
13. komnata
  Třináctá komnata je takovým pořadem, který by měl lidem jednak vyprávět příběhy, ale i jim trošku dávat takové návody, hlavně na to, jak překonávat těžké životní situace. Smysl, proč se 13. komnata zrealizovala, je fakt, že se na nás obrátilo několik léčeben po celé zemi a vyžádaly si určité díly a používají je vlastně k léčbě, používají je v rámci skupinových psychoterapií, to znamená, že je svým pacientům pouštějí, potom se o nich baví a společně vlastně hledají klíč na základě těch vybraných dílů k jejich chorobám, k jejich problémům, které je sužují. Ta otevřená část diváků naopak s povděkem glosovala, že jsme dokázali otevřít další stránku života slavných lidí.
  08:58
  F. L. Věk
   Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. Historie pokořeného a ujařmeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, získala po vstupu armád Varšavské smlouvy v nových politických souvislostech nový smysl. Divák v ní právem nacházel podobenství s tím, co právě prožíval. A tak se staly pro schvalovatele jakékoliv zmínky o národním sebevědomí a duchovní síle víry nepřípustné. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl F. L. Věka uveden. Teprve po roce 1989 bylo poprvé možné uvést seriál v jeho původní podobě.
   15:57
   GEN
    První klapka dokumentárního cyklu GEN padla symbolicky k výročí republiky 28. října 1992. S disidentem Pavlem Tigridem tehdy natáčel režisér Igor Chaun. Pro hodně lidí je slovo elita velmi provokující, i pro inteligentní lidi. Dokonce se pak překřtilo slovo elita na „jelita národa“, galerie jelit národa. Párkrát se točilo o osobnosti, kde 18 režisérů se přihlásilo, že chce tu osobnost natočit. Mezi nimi se hledalo to nejzajímavější spojení a z těch 18 jsme vybrali jednoho, kterému jsme to svěřili.
    Přehrát celé video
    Stopáž26 minut
    Další díl
    H

    Napište nám