Abeceda ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

To nejlepší z rodinného alba ČT. Série zajímavých reportáží o televizních programech

Vítejte u Abecedy ČT! Přehlídky 60 nejúspěšnějších pořadů z šedesátileté historie televizního vysílání u nás. Dnes od písmene „U“. Daří se generálnímu řediteli Petrovi Dvořákovi realizovat změny v ČT, a to nejenom ty formální, ale hlavně i ty obsahové? Jak se připravuje zpravodajská relace „Události“? Kdo určuje, které jsou zásadní momenty dění doma i ve světě? Židovské anekdoty v podání špičkových herců, to je cyklus „Uctivá poklona, pane Kohn“. Jaromír Hanzlík prozradí, proč by se ve Švýcarsku nemohly dělat „Úsměvy“, a také se dozvíme, proč Zdeněk Svěrák z „Úsměvů“ odešel. To vše v Abecedě ČT!

Události

Sledování hlavní večerní zpravodajské relace byl v našich zemích vždycky velký rituál. Dá se tedy říct, že Události v tradičním čase přicházejí s tradiční službou. Příprava každého jednotlivého vydání začíná brzo ráno, kdy se na nejrůznějších místech v republice sejde několik týmů, aby si připravily plán vysílání – je důležité mít jasno, kde všude budou reportéři a jakým tématům se budou věnovat. I zde je třeba rozhodovat o tom, zda to které téma zmínit nebo ne, případně v jaké formě. Do vysílání se jich každý večer dostane zhruba 30. Před časem Události prošly dramaturgickou, obsahovou a vizuální proměnou, aby se více odlišily od zpráv komerčních stanic. Od dubna 2012 je celý pořad vysílaný z virtuálního studia.

Úsměvy

V roce 1994 se na obrazovkách objevil pořad Úsměvy českého filmu. Jak název napovídá, zprvu se cyklus věnoval jen domácí kinematorgrafii. Autorem námětu byl filmový historik Pavel Taussig a prvním moderátorem Zdeněk Svěrák. Z Úsměvů odešel ve chvíli, kdy se začal věnovat psaní scénáře filmu Kolja. Žezlo převzal Jaromír Hanzlík a s jeho příchodem se také rozšířil záběr pořadu mj. o mapování televizního archivu. Každý díl se věnuje určitému tématu nebo osobnosti. Pokud jde o žijícího umělce, zpravidla je hostem ve studiu a povídání je doprovázeno vhodnými ukázkami z jeho tvorby. V letošním roce, kdy Česká televize slaví 60. výročí, se Úsměvy snaží mapovat úsměvným způsobem její začátky.

Uctivá poklona, pane Kohn

Uctivá poklona, pane Kohn, tak zní název pětidílného cyklu s židovskými anekdotami ze staré Prahy z roku 1992. Jak s odstupem času přiznávají tvůrci, z anekdot se příběh staví docela těžko, protože jsou uzavřené. Je třeba vyjít z myšlenky a postav, najít přesah a dobře navázat další. Židovské vtipy se pohybují v napětí mezi tragikou a komikou, což, jak se ukázalo, diváky přitahuje. Aby se předešlo případným nedorozuměním, obsah byl konzultován se židovskou obcí. Dva díly byly také prezentovány na festivalu televizní zábavy ve švýcarském Montreux, kde byly oceněny. Následně cyklus začaly nakupovat i zahraniční televize.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Jaromír Merhaut 13. 9. 2016 00:18

  Zlín

  Taky bych se kouknul na zlínský díl Dva z jednoho města, protože jsem sice účinkoval, ale n…

 • Martina 25. 10. 2015 10:45

  Název filmu?

  Dobrý den, nevíte jak se jmenuje film, kde je role malé zvědavé holčičky, která se na vše ptá a …

 • Jánošík 2. 10. 2015 22:16

  Umíte to přesně dle objednávky...

  V událostech však chybí pravda nebo alespoň nic než fakta. Hrajete to spolu s americk…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu