Abeceda ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

To nejlepší z rodinného alba ČT. Série zajímavých reportáží o televizních programech

To nejlepší z rodinného alba ČT. Série zajímavých reportáží o televizních programech k 60. výročí vysílání v Česku. Pod písmenem „O“ se skrývají Otázky Václava Moravce, pořad Objektiv a kreslený seriál O krtkovi.

Jak se připravují takové otázky, sdělí redaktor Václav Moravec a dramaturgové pořadu Hana Andělová a Čestmír Franěk.

Objektivem nás provedou jeho tvůrci, moderátor Tomáš Šponar a dramaturgyně Vendula Krejčová. Objektiv byl prvním pořadem, který se vysílal z virtuálního studia ČT, a svého času ještě za totality měl pořad Objektiv také zcela unikátní postavení. Lidé mohli vidět, jak to ve světě vypadá.

Zajímavosti o postavičce Krtka sdělí filmový historik Pavel Taussig. Jaký je krtek živočišný druh a zda je doopravdy tak škodlivý, se dozvíme od zoologa Miloše Anděry. Dozvíme se také, jak se Krtek vyráběl pro NASA a jak se vůbec vyrábí takový animovaný příběh.

Otázky Václava Moravce

Václav Moravec o svých začátcích v pořadu říká: „Ty nabídky České televize jsem odmítal z toho důvodu, že mi nepřijde běžné, aby člověk, kterému – kolik mi tehdy bylo, 28, 27 – že člověk, kterému není ani 30, moderuje diskuzní pořad. A když pak přišla nabídka tuším v pořadí třetí od Zdeňka Šámala, ředitele zpravodajství, tak jsem na to kývnul. Protože jsem propadl té hrůze, že se o mně bude říkat, že neustále odmítám. A říkal jsem si, oni už mi to nikdy nenabídnou.“

Objektiv

Objektiv je svět v pohybu, pohyb ve světě, klasik žánru a určitě nejstarší cestovatelský magazín v Česku. Objektiv měl premiéru 11. ledna 1987. Teď v roce 2013 je mu 26 let a dožil se jich, chvála prozřetelnosti a divákům, ve velice slušné kondici. Objektiv, byl první pořad České televize, který vznikl ve virtuálním studiu. První virtuální studio se odehrávalo víceméně v jednom prostředí. Nyní už máme k dispozici dvě patra virtuálního studia a těch prostředí, ve kterých můžeme jednotlivé vstupy natáčet, je asi sedm.

O krtkovi

V roce 1956 pan Zdeněk Miler dostal takovou nabídku, aby udělal pro děti takový populárně naučný film o tom, jak vlastně vzniká nějaká textilie. Přemýšlel, že by to oživil nějakou figurkou. A jednou, když se vracel z procházky, tak najednou o něco zakopl. A když se podíval pod nohy, tak zjistil, že je to krtinec, a bleskl mu nápad, co kdyby to byl krtek. Tak okamžitě utíkal domů, vytáhl z knihovny Brehmův život zvířat a byl velmi smutný, protože ten krtek v reálné podobě je takový velmi nefotogenický. Pan Miler se přece jenom pro ten nápad nadchnul a 14 dní usilovně ho kreslil. On ho proti té realitě velmi pozměnil a natočil film Jak krteček ke kalhotkám přišel.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Jaromír Merhaut 13. 9. 2016 00:18

  Zlín

  Taky bych se kouknul na zlínský díl Dva z jednoho města, protože jsem sice účinkoval, ale n…

 • Martina 25. 10. 2015 10:45

  Název filmu?

  Dobrý den, nevíte jak se jmenuje film, kde je role malé zvědavé holčičky, která se na vše ptá a …

 • Jánošík 2. 10. 2015 22:16

  Umíte to přesně dle objednávky...

  V událostech však chybí pravda nebo alespoň nic než fakta. Hrajete to spolu s americk…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu