Abeceda ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

To nejlepší z rodinného alba ČT. Série zajímavých reportáží o televizních programech

Abeceda ČT je cyklus zajímavých reportáží o oblíbených pořadech, který se věnuje 60. výročí zahájení televizního vysílání v Česku.

Pod písmenem „R“ se skrývají Rozpaky kuchaře Svatopluka. Pořad nám připomene herec Josef Dvořák, kameraman Jiří Lebeda a k způsobu výběru situací se vyjádří také Alena Činčerová.

O Rumcajsovi a o zkušenostech z natáčení nám sdělí své poznatky trikový kameraman Jiří Větroň a Roman Milerský z Asociace videa a intermediální tvorby. Podíváme se také do Jičína za Janou Benešovou, ředitelkou knihovny, učitelem Richardem Konířem a přijme nás také Petr Hamáček, místostarosta města Jičína.

Pod písmeno „R“ jsme vybrali také publicistický pořad Reportéři. A Reportéři jsou především vedoucí redaktor Marek Wolker a reportéři Michal Fiala s Davidem Havlíkem.

Rozpaky kuchaře Svatopluka

Seriál režiséra Františka Filipa a scénáristy Jaroslava Dietla Rozpaky kuchaře Svatopluka se vysílal v roce 1984. Děj se odehrával v kuchařském prostředí a s cílem uvěřitelnosti se natáčelo v reálných kuchyních za plného provozu. Tomu se muselo vše podřídit, zvlášť osvětlení bylo náročné. V každém díle navíc měli diváci možnost několikrát rozhodovat hlasováním, jak bude část dalšího děje probíhat. Vzorem pro to byl úspěšný projekt Radúze Činčery a Janíka Roháče Kinoautomat. V tomto případě byli diváci v každém vstupu vyzváni, aby rozsvítili žárovku, a výsledky byly vyvozovány ze salda, kolik se v zemi spotřebuje energie. Díky okamžitým změnám v hodnotách zatížení v megawattech se usuzovalo kolik asi diváků v České republice je pro nebo proti.

Reportéři ČT

Reportéři ČT jsou publicistickým pořadem, který se pokouší rozplétat investigativní kauzy. Za zhruba deset let existence přinesl řadu velkých témat, která se stala středem veřejného zájmu. Pravidelně sbírá také ceny za investigativní žurnalistiku. Výběr kauz probíhá na poradě, kde vedoucí redaktor Marek Wolker schvaluje náměty. Často je také nechává autory složitě si je obhajovat, aby se zveřejněné reportáže a informace mohly stát neprůstřelnými. Jak dlouho trvá natočit reportáž? Na některých reportéři pracují i 2 měsíce, jiné se dají natočit za 2 dny.

Rumcajs

Večerníčkový seriál O loupežníku Rumcajsovi je dílem Václava Čtvrtka, který vymyslel poetické příběhy, a Radka Pilaře, jenž jim dal výtvarnou formu. Václav Čtvrtek se sice narodil v Praze, ale už jako malý strávil část dětství v Jičíně, který na něj zapůlsobil tak, že se zde příběhy odehrávají. Od roku 1967 dohromady vzniklo 39 dílů rozdělených na 3 série. Prvních 13 dílů dokonce bylo původně černobílých. Po zahájení barevného vysílání televize a rozhořčených dopisech diváků bylo rozhodnuto o kolorování archivních materiálů: bylo třeba ručně odseparovat jednotlivé figurky od pozadí a vše vyčistit speciálně vyvinutým poloautomatickým programem.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Jaromír Merhaut 13. 9. 2016 00:18

  Zlín

  Taky bych se kouknul na zlínský díl Dva z jednoho města, protože jsem sice účinkoval, ale n…

 • Martina 25. 10. 2015 10:45

  Název filmu?

  Dobrý den, nevíte jak se jmenuje film, kde je role malé zvědavé holčičky, která se na vše ptá a …

 • Jánošík 2. 10. 2015 22:16

  Umíte to přesně dle objednávky...

  V událostech však chybí pravda nebo alespoň nic než fakta. Hrajete to spolu s americk…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 25 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu