O česko-slovenském hledání i nacházení mezi herci, divadly a zpěváky, aneb „čo bolí, to prebolí"… Dokumentární cyklus o rozpadu Československa. Scénář a režie Jiří Podlipný

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V horkém podzimu před dvaceti lety zkoušeli v Slovenském národním divadle Ľudomila. Do premiéry zbývalo pár dní. Společnému státu Čechů a Slováků zbývalo pár týdnů. S předními slovenskými herci jsme si povídali o tom, jak vše prožívají. S mistrem Chudíkem, Božidarou Turzonovovou, Zuzanou Kocúrikovou, Ingrid Timkovou jsme po dvaceti letech bilancovali.

Schází nám Československo? S Jurajem Kukurou jsme přemýšleli o stejném v době, kdy byl čerstvě nominován na nejprestižnější českou divadelní cenu Thálie. Na prknech Divadla Bolka Polívky se prolíná čeština se slovenštinou běžně, a tak o ztrátách a nálezech rozdělení Československa také s Bolkem Polívkou, Milanem Lasicou i Milanem Kňažkem.

Na půdě Slovenského národního divadla v novém nastudování Čechovova Racka/Čajky se úžasně vzájemně doplňuje český Suchařípův a slovenský Vajdičkův překlad. Byli jsme při premiéře. Stejně tak jsme byli i u fenomenálního úspěchu česko-slovenské manželské dvojice na bratislavské Nové scéně. Ona – Hana Gregorová (principálka a herečka). On – Radoslav Brzobohatý (první herec). Představení Tančírna.

Říká se, že vše zlé je k něčemu dobré. V případě československé populární muziky to platí také. Omezování českých hvězd šedesátých let v době normalizace neuvěřitelně katapultovalo slovenskou populární hudbu.

O tom, jak jsme se k sobě po rozdělení k sobě otočili zády, abychom se za deset let o to intenzivněji našli, si povídáme s Josefem Vlčkem, Pavlem Andělem a Michalem Horáčkem. Jedeme na první koncert na Slovensko s Tomášem Klusem, na česko-slovenské hranici si povídáme s Michalem Malátným. Na stejné otázky odpovídá v Praze Igor Timko. Na koncertě v Pezinku Lucie Bílá. Zachytili jsme i krásnou atmosféru vzájemného souznění na společném koncertě Richarda Mullera a Dana Bárty.

Stopáž56 minut
Rok výroby 2012
 ST