56 minut
Sbohem Československo

2/12 Jak jsme si společně i sami zpívali a hráli

Obsah dílu

Ľudomila — Premiéra hry Racek — Schází nám Československo? — Tančírna — Československá populární muzika

Části dílu

00:15
Ľudomila
  V horkém podzimu před dvaceti lety zkoušeli v Slovenském národním divadle Ľudomila. Do premiéry zbývalo pár dní. Společnému státu Čechů a Slováků zbývalo pár týdnů. S předními slovenskými herci jsme si povídali o tom, jak vše prožívají. S mistrem Chudíkem, Božidarou Turzonovovou, Zuzanou Kocúrikovou, Ingrid Timkovou jsme po dvaceti letech bilancovali.
  08:55
  Premiéra hry Racek
   Na půdě Slovenského národního divadla v novém nastudování Čechovova Racka/Čajky se úžasně vzájemně doplňuje český Suchařípův a slovenský Vajdičkův překlad. Byli jsme při premiéře.
   14:05
   Schází nám Československo?
    S Jurajem Kukurou jsme přemýšleli o stejném v době, kdy byl čerstvě nominován na nejprestižnější českou divadelní cenu Thálie. Na prknech Divadla Bolka Polívky se prolíná čeština se slovenštinou běžně, a tak o ztrátách a nálezech rozdělení Československa také s Bolkem Polívkou, Milanem Lasicou i Milanem Kňažkem.
    26:38
    Tančírna
     Stejně tak jsme byli i u fenomenálního úspěchu česko-slovenské manželské dvojice na bratislavské Nové scéně. Ona – Hana Gregorová (principálka a herečka). On – Radoslav Brzobohatý (první herec). Představení Tančírna.
     32:22
     Československá populární muzika
      Říká se, že vše zlé je k něčemu dobré. V případě československé populární muziky to platí také. Omezování českých hvězd šedesátých let v době normalizace neuvěřitelně katapultovalo slovenskou populární hudbu. O tom, jak jsme se k sobě po rozdělení k sobě otočili zády, abychom se za deset let o to intenzivněji našli, si povídáme s Josefem Vlčkem, Pavlem Andělem a Michalem Horáčkem. Jedeme na první koncert na Slovensko s Tomášem Klusem, na česko-slovenské hranici si povídáme s Michalem Malátným. Na stejné otázky odpovídá v Praze Igor Timko. Na koncertě v Pezinku Lucie Bílá. Zachytili jsme i krásnou atmosféru vzájemného souznění na společném koncertě Richarda Mullera a Dana Bárty.
      Přehrát celé video
      Stopáž57 minut
      Další díl
      3/12 Jak šla vlajka na Hradě dolů a zase nahoru

      Napište nám