Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2208  
Sdílet
| Poslat odkaz

Na cestách

Lidé často touží po změně, a tak z teplých krajů jezdí do vysokých hor za lyžováním a z mírných zeměpisných šířek zase třeba za teplým mořem. Představíme vám taková místa a povíme i proč je jejich klima tak přitažlivé.

1. 7. 2012

Na cesty se dnes vydáme daleko – až k protinožcům. Řeč bude o podnebí nejmenšího kontinentu. Nedá se ale říct, že by tamní podnebí bylo nějak jednoduché nebo fádní. Ostatně i my v Turbulenci často hovoříme o povodních a lesních požárech a suchu, které kontinent občas sužuje. Jaké ale je opravdové počasí?

24. 6. 2012

Albánie – to je tajuplná a turisty málo navštěvovaná země na jihozápadě Balkánu. O tom, že má co nabídnout, přesvědčil Michal Žák. Čekají na vás panenské písečné pláže na pobřeží Jaderského i Jónského moře, přírodní krásy a historické památky. A počasí? Tak trochu podobné tomu v Chorvatsku.

17. 6. 2012

Na cesty tentokrát míříme daleko, až do Indického oceánu a to ještě na jižní polokouli. Navštívíme ostrov, který bývá označován za perlu Indického oceánu – Mauricius. A samozřejmě prozradíme, s jakým počasím se tam můžete potkat.

10. 6. 2012

Ukrajina – obrovská země na východě Evropy a pro většinu Čechů stále trochu zahalena tajemstvím. Přesto si získala oblibu především mezi vyznavači krásné a často liduprázdné horské přírody, putovat tu můžete nejen po stopách známého hrdiny z knihy Ivana Olbrachta, na své si tu přijdou i milovníci historie a taky koupání – jih země totiž omývá Černé moře. A kdy je nejteplejší? I tomu jsme se věnovali tento týden.

3. 6. 2012

Napadlo by vás zajet si na lyže do jižního Španělska? I když si většina z nás spojuje zemi jižně od Pyrenejí s teplým počasím, v pohoří Sierra Nevada najdete zbytky sněhu i v létě. Stačí k tomu vystoupat nad 3000 m n. m. V minulosti tam měli i ledovec. K jeho ústupu kupodivu nepřispělo jenom postupné oteplování klimatu, ale také ubývání srážek a vysychání oblasti.

27. 5. 2012

Na cesty se dnes vydáme na návštěvu největšího středomořského ostrova – Sicílie. Řeč bude nejen o horkém letním počasí, ale taky o zimním lyžování s fantastickými výhledy na moře. Sjezdovky najdete jak severním tak i jižním úbočí její nejvyšší hory a současně nejvyšší činné sopky v Evropě – Etny.

20. 5. 2012

Napadlo by vás, že i teď v druhé půlce května existuje v Řecku místo, kde byste našli sníh? Sídlo řeckých bohů, bájný Olymp, má výšku těsně pod hranicí 3000 m n. m., a tak se tam sníh udrží klidně sedm měsíců v roce. Jinak je ale putování Michala Žáka za klimatem pevninského Řecka plné daleko hřejivějších míst.

13. 5. 2012

Vietnam to je jednoznačně exotická destinace, která stále ještě není zcela zaplněná turisty. Ostatně světu se země otevřela relativně nedávno. I proto tam můžete zažít zcela neobyčejnou dovolenou, která bude plná zajímavých památek, úžasných orientálních vůní nebo tropické přírody. A my doplníme, jaké počasí tam můžete čekat.

6. 5. 2012

Na cesty se vydáme do asi nejznámější kolébky starověké civilizace – do Egypta. Země patří k oblíbeným destinacím nejen českých turistů. Zájem je o tmavě modré vody Rudého moře, žhnoucí slunce, pyramidy nebo i o divokou krásu egyptské krajiny. Prozradíme, s jakým počasím tam můžete počítat.

29. 4. 2012

Na cesty se tento týden vypravíme do země pro nás stále trochu záhadné a neobjevené, do Kolumbie. Země nabízí jedny z nejkrásnějších zákoutí rajského Karibiku, mohutných And nebo tajemné Amazonie. Obdivovat lze jak památky z koloniálních dob, tak i historické skvosty mnohem starší. Podnebí je stručně řečeno tropické, ale jeho podoba se v různých místech země výrazně liší.

22. 4. 2012

Všimli jste si někdy, že Japonsko leží zhruba na stejné zeměpisné šířce jako severní Afrika a Středozemní moře? Michal Žák vám tento týden přiblíží jeho podnebí. Možná vás to překvapí, ale klima se tam středomořskému typu vůbec nepodobá.

15. 4. 2012

Tornádová alej USA – kudy prochází a proč se jí tak říká? Rubriku Cestování tradičně připravil Michal Žák.


Zdroj: Wikipedie, autor: Dan Craggs

8. 4. 2012

Keňská republika je přímořský stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Keňa je známá svými národními parky a velkou vůlí lákat zahraniční turisty. Keňa je pojmenována po nejvyšší hoře Mount Kenya, nacházející se uprostřed státu. Leží v rovníkovém a monzunovém pásmu. U pobřeží je podnebí horké a vlhké. Nejteplejšími měsíci je únor a březen a nejchladněji je tady v červnu a červenci. Michal Žák vám o této zemi prozradí daleko víc.

1. 4. 2012 – Na cestách

Azorské ostrovy – místo, kde se rodí tlakové výše. Jaké je tam počasí a klima?

25. 3. 2012

Rozmanitá příroda, dvě dost odlišná moře, nepřeberné množství cenných historických památek, drsná příroda, ale i pohostinní lidé. To vše nabízí Jordánsko. A k tomu docela zajímavé podnebí.

18. 3. 2012

Napadlo vás někdy, jak velká je Čína a kolik rozdílných typů klimatu se do ní vejde? Michal Žák to právě tento týden rozklíčoval.

11. 3. 2012

Malta je vyspělá, hustě obydlená ostrovní země. Maltské souostroví leží ve strategické poloze ve Středozemním moři 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska. Malta je rozlohou nejmenší stát Evropské unie. Skládá se z ostrovů Malta, Gozo, Comino. Převážná většina pobřeží všech ostrovů je skalnatá. Klima je typické pro tuto oblast Středozemního moře. Mírné a vlhké zimní období. Horké léto s prakticky žádnými srážkami. Jaké počasí vás tam během roku čeká, zjišťoval Michal Žák.

4. 3. 2012

Na cesty jsme se vypravili do země proslavené doutníky i míchanými nápoji – na Kubu. Jaká je a proč stále láká tolik turistů? Odpověděl v reportáži Michal Žák.

26. 2. 2012

Leží na pobřeží Tichého oceánu, a jedná se o nejvíc protaženou zemi na světě – alespoň v severojižním směru. Na severu se dotýká 18. rovnoběžky, na jihu 56. Asi už víte, že řeč bude o Chile. Zemi, poměrně vzdálené, přesto – alespoň pokud jde o podnebí – rozhodně ne nezajímavé.

19. 2. 2012

Michal Žák vás zavede do kopců, kde si možná už třeba v květnu ani nepředstavujeme sníh, a přitom se tam dá skvěle lyžovat. Navíc jen pár hodin jízdy odtamtud se ve stejné roční době můžete vykoupat ve Středozemním moři. Na řadu přicházejí Pyreneje.

12. 2. 2012 – Na cestách

Cenově dostupná exotická destinace na dovolenou spojenou jak s poznáním tak s odpočinkem u moře – i tak se někdy označuje Srí Lanka, pro někoho i nejhezčí ostrov na světě. Charismatické místo s bohatou historií, výjimečnou kulturou a téměř dokonalou přírodou. Na ostrově narazíte na kokosové palmy, cejlonský čaj a nebo slony. A taky na tropické klima, jehož zvláštnosti vám přiblíží Michal Žák.

5. 2. 2012 – Na cestách

Maroko - pro většinu Čechů exotická země, která leží na západním cípu arabského světa. Je to země, která může nabídnout opravdu hodně možností. Můžete se procházet po arabských královských městech, pít kávu v jedné z kaváren v městečku, jež kdysi dávno patřilo třeba Francouzům, můžete navštívit kosmopolitní Casablanku, a nebo vyrazit do pouště či absolvovat vysokohorskou túru v pohoří Atlas. Nabídka je tedy pestrá. A jaké je podnebí? Odpoví Michal Žák.

29. 1. 2012

Michal Žák se po sérii klimaticky celkem hřejivých míst vypravil do archivu za zemí, kde umí být počasí horké i ledové. Rozdíly mezi létem a zimou v Kanadě bývají obrovské. A v Kanadě si také ukážeme vinice na Niagárském polostrově, kde dozrává ledové víno.

22. 1. 2012

Kambodža – země v jihovýchodní Asii, které na rozdíl od sousedního Thajska dlouho zůstávala mimo hledáček turistů. V posledních deseti letech se to ale výrazně mění a stále víc lidí dává přednost této zemi, která možná nenabízí takový komfort jako Thajsko, ale jinak má lákadel pro turisty nepřeberně. Od zlatavých písečných pláží, přes husté džungle, ve kterých můžete potkat i tygra, až po bohaté historické památky. My vám přiblížíme, v které části roku je nejlepší tento kout světa navštívit.

15. 1. 2012 – Na cestách

Omán, oficiálně Sultanát Omán, je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu. Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty, na jihozápadě s Jemenem a na západě se Saúdskou Arábií. Zláká-li vás cesta do této země, vybavíme vás potřebnými informacemi o počasí v průběhu celého roku.

8. 1. 2012

Najdete tam vysoké hory pokryté sněhem, husté a vlhké tropické pralesy, ale i pouště a nejvýše položené splavné jezero na světě. Asi už tušíte, že řeč byla o Peru. Michal Žák vám ukázal, že Chile je země, jejíž podnebí nabízí mnoho tváří.

25. 12. 2011

Cestovat budeme v době Vánoc právě na sever, kde by měl mít svůj domov stařík s červenou čepicí a dlouhými bílými vousy. Tradiční domov Santa Clause je nejsevernější a zároveň nejřidčeji osídlený kraj Finska. Nazývá se Laponsko a na zimu jsou tady zvyklí. Nejnižší teplota zde klesla až pod mínus 51 °C.

18. 12. 2011

Najdete tam vysoké hory pokryté sněhem, husté a vlhké tropické pralesy, ale i pouště a nejvýše položené splavné jezero na světě. Asi už tušíte, že řeč bude o Peru. Cestovat tedy budeme s Michalem Žákem do Latinské Ameriky, do země, jejíž podnebí nabízí mnoho tváří. I tuto reportáž zařadíme do vysílání v novém roce.

11. 12. 2011

Široké pásy nedotčené krajiny plné jezer a lesů, rázovité vesničky, ale i pulsující města, kde se historie snoubí s moderní architekturou. Takové jsou Litva, Lotyšsko a Estonsko. Země na pobřeží Baltského moře mají turistům rozhodně co nabídnout. Možná o návštěvě uvažujete i vy – pak dobře poslouchejte, v následujících minutách vám prozradíme, jaké počasí tam můžete zažít.

4. 12. 2011

Libanon není typickou turistickou destinací, ale určitě má co nabídnout. Země tvořená pouze 50 km úzkým pruhem území, táhnoucím se na pobřeží Středozemního moře, nabízí překvapivě pestrý terén a díky tomu zdejší podnebí není jen nudně středomořské, ale v zimě nabízí i dobré možnosti pro milovníky lyžování nebo snowboardingu.

27. 11. 2011

Jediné místo na světě, kde se tučňáci vyskytují na severní polokouli a kde žijí prehistoricky vyhlížející ještěři nebo obrovské suchozemské želvy. Souostroví Galapágy je na seznamu světového dědictví UNESCO. Klima je tam do velké míry určováno mořskými proudy a hádal by někdo, že je jich hned 5?

20. 11. 2011

Čtvrtý největší ostrov na světě – to je Madagaskar. Je známý především víc než padesáti druhy lemurů. Madagaskar se může pyšnit úchvatnými národními parky a rezervacemi, ve kterých můžete obdivovat třeba obrovské baobaby. Tento romantický ostrov díky své odlehlosti a relativní izolovanosti stále uniká masové turistice, což je pro někoho možná důvod k jeho návštěvě. My vám přiblížíme jeho klima, abyste věděli, s čím při případné cestě musíte počítat.

13. 11. 2011

Pro někoho ostrov bohů, pro někoho ráj na Zemi. Těmito přívlastky se pyšní indonéské Bali. Tropický ostrov, který nabízí po celý rok dostatečně teplou vodu na koupání v moři a k tomu hodně slunce i vysoké teploty. A kdy tam vyrazit? Odpovíme v reportáži.

6. 11. 2011

Země, do které se tentokrát vypravíme v rubrice Cestování, se nachází ve východní Africe v oblasti zvané Africký roh, poblíž jižní části Rudého moře. Dominuje jí rozsáhlá náhorní plošina nacházející se ve středu země, rozdělená na dvě části Velkou příkopovou propadlinou. Výška plošiny se průměrně pohybuje mezi 1 500 a 3 000 m n. m., celý masiv je charakterizován horskými hřebeny rozdělenými hlubokými roklemi a říčními údolími, a to převážně v severní části. Hádáte-li, že vás tentokrát vezme Michal Žák do Etiopie, pak je to správně.

30. 10. 2011

Nejvýše položené hlavní město i splavné jezero na světě, unikátní příroda, vysoké hory, husté deštné pralesy, ale i pouště. Takovéto kontrasty najdete v zemi, která je skoro čtrnáctkrát větší než Česká republika. Podobné rozdíly nabízí i zdejší podnebí. Rubrika Na cestách přiblíží jihoamerickou Bolívii.

23. 10. 2011

Na cesty jsme se tentokrát vypravili do Asie. Na ostrov, který možná není tak často cílem turistů ze střední Evropy, přesto si pozornost zaslouží. Ať už kvůli zajímavé přírodě, horám, moři nebo velmi přátelským lidem. Řeč bude nyní o Tchaj-wanu, respektive o podnebí na tomto ostrově.

16. 10. 2011

Kapverdy, plným názvem Kapverdská republika je ostrovní stát v západní Africe. Skládá se z několika ostrovů, které jsou sopečného původu. I když se může zdát, že každý bude přírodními podmínkami stejný, opak je pravdou. Některý je hustě obydlený a úrodný, další bez lidí a připomíná měsíční krajinu. Turisty láká hlavně teplé a čisté moře, exotická jídla nebo romantické večerní procházky po pláži. Klima ostrovů přiblíží Michal Žák.

9. 10. 2011

Tento týden míří Michal Žák za klimatem Indie. A nebude to nijak lehké, země je tak velká, že se tam potkává hned několik typů klimatu. Asi nejpodstatnějším okamžikem indického klimatu je příchod letního monzunu. Kdy to je, a jak se mu vyhnout?

2. 10. 2011

Po delší době tentokrát opustíme Evropu, i když cestovat nebudeme daleko za její hranice – řeč totiž bude o podnebí v severoafrickém Tunisku. Tedy zemi, kam míří statisíce turistů každým rokem, obyvatele Česka nevyjímaje.

25. 9. 2011

Cestovat budeme na jihozápad Evropy, do západního Středomoří. Zmapovali jsme, jaké počasí a podnebí na vás čeká v jedné z oblíbených turistických destinací, na Baleárských ostrovech.

18. 9. 2011

Mezi vašimi náměty, o které jste nás v létě žádali, bylo i klima Itálie. Meteorologické léto už sice skončilo, ale Apeninský poloostrov omývají v září nejteplejší mořské vody, a tak Michal Žák chystá klimatickou projížďku právě touto jihoevropskou zemí.

11. 9. 2011

K výběru lokality pro nedělní cestování nás inspiroval závěr jednoho vynikajícího českého filmu. Vzpomenete si, o jaký film se jednalo, když vám prozradíme, že tentokrát vyrazíme do Maďarska? A vidíte před očima tu slavnou závěrečnou scénu?

4. 9. 2011

Tentokrát se vypravíme na ostrov, kde najdete nejsušší a taky nejteplejší podnebí ve Středozemním moři. A to na Kypr. Místo, kde Vás během dlouhé letní sezóny čeká takřka zaručené teplo. A podle propagačních materiálů cestovních kanceláří i země samotné prý i velmi mnoho slunečních paprsků. My Vám prozradíme, jestli je to pravda, a přidáme samozřejmě mnohem víc informací o zvláštnostech podnebí i počasí na tomto ostrově.

28. 8. 2011

V rubrice na cestách se podíváme na jihovýchod Evropy do státu, který vznikl 1. června roku 2006 odtržením od Srbska. Jeho pobřeží omývá Jaderské moře a pochlubit se může hned čtyřmi národními parky. Navštívit pohoří Durmitor s kaňonem řeky Tary, Lovćen, Biogradskou Goru a Skadarské jezero je takřka povinností, vypravíte-li se na dovolenou právě do Černé Hory a my vás seznámíme se zvláštnostmi místního klimatu.

21. 8. 2011

Dnes zamíříme do země, kde můžete putovat nádhernou a liduprázdnou přírodou, rybařit na moři, obdivovat úžasné scenérie a nebo jen tak relaxovat v tichu a klidu. Takové je Norsko. Pro neznalé možná jen země, kde často prší a teplo lze zažít jen v sauně. Jestli to tak opravdu je, na to teď odpoví Michal Žák.

14. 8. 2011

Subtropické slunce žhnoucí z jasné oblohy, přes den horko, noci ale docela osvěžující, tak obvykle vypadají letní dny na jihu Španělska v Andalusii. Ale za návštěvu tyto oblasti stojí i v zimě, v pohoří Sierra Nevada si totiž můžete dokonce dobře zalyžovat.

7. 8. 2011

Zelené nivy nížin, syrovost vysokých hor, šum mořských vln, k tomu neobyčejné bohatství architektonických památek – možná vás to překvapí, ale přesně toto všechno můžete zažít jen kousek od vašich domovů, v zemi, se kterou máme dlouhou hranici, v Polsku. Vypraví se tam Michal Žák.

31. 7. 2011

Mezi častými prázdninovými cíli Evropanů je i jedna asijská destinace. Není od Evropy daleko, hned na hranici evropského kontinentu. Řeč je pochopitelně o Turecku. Jeho klima prozkoumáme nejenom na oblíbeném středomořském pobřeží, ale i ve vnitrozemí.

24. 7. 2011

V prázdninových dílech mapujeme zejména ty oblasti v Evropě, kam míří obyvatelé Česka nejčastěji. Zatím jsme vždy navštívili destinace, které omývá moře. Tentokrát ale zamíříme do vnitrozemí. Řeč bude o počasí, které Vás může potkat na březích velkých alpských jezer. Konkrétně těch, která leží na jižní straně Alp.

17. 7. 2011

Na cesty jsme zamířili do východního Středomoří. Podnebí na největším řeckém ostrově pro vás zmapoval Michal Žák. Vybavila-li se vám Kréta, je to správně. Kdy je tam počasí ideální a padá tam vůbec někdy sníh?

10. 7. 2011

Cestovat budeme tento týden s Michalem Žákem za klimatem jižní Francie. Rádi bychom o prázdninách podrobněji probrali místa, kam Češi, Moravané a Slezané nejčastěji míří v době letních dovolených. Každý si tak může porovnat, jestli zrovna počasí, které ho tam potkalo, patří k místnímu normálu.

3. 7. 2011

Cestovat nebudeme příliš daleko. Zmapujeme si podnebí jedné – mezi obyvateli Česka velmi oblíbené – oblasti, podíváme se totiž na chorvatské pobřeží Jaderského moře.

26. 6. 2011

Nový Zéland je stát v jihozápadní části Tichého oceánu. Tvoří ho dva velké ostrovy a spousta menších ostrůvků. Nejbližšího souseda Nového Zélandu, Austrálii, od něj dělí vzdálenost asi 2000 km. Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou leden a únor a nejchladnější červenec. Více zajímavostí vám ve své reportáži přinese Michal Žák.

19. 6. 2011

Na cesty dnes míříme do italské Kampánie, do okolí jejího hlavního města Neapole. Pokud skutečně chcete poznat typicky italské město, vyrazte právě sem. Město pizzy, zmrzliny, opery, rušných tržnic, ale také uliček s prádelními šňůrami, je staré 3 tisíce let, a nabízí proto spoustu historických skvostů. V jeho okolí leží navíc mnoho lákavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu. My Vám nyní prozradíme, jaké tam bývá počasí.

12. 6. 2011

Michal Žák vás pozve na exkurzi do klimatu protinožců. Zaměřil se na Tasmánii, kde právě začíná zima. Myslíte, že se tam dá i lyžovat?

5. 6. 2011

Tentokrát zamíříme do země ne tak vzdálené. Řeč bude o Bulharsku, kam každoročně míří tisíce Čechů především za mořem. Jaké teploty mívá Černé moře v létě a jaké počasí vás bude na dovolené – a to nejen na pobřeží – provázet? Podívejte se.

29. 5. 2011

Cestovat budeme v tomto týdnu do Indického oceánu. Řetězec 19 korálových atolů, které začínají 500 km jihozápadně od břehů Indie a táhnou se v délce zhruba 800 km severojižním směrem, tak to jsou Maledivy. Celkově jsou tvořeny 1196 ostrovy, z nichž je přibližně 200 obydleno. Jaké počasí vás na nich může v průběhu roku čekat, tak nejen to vám nabídne ve své reportáži kolega Michal Žák.

22. 5. 2011

Tentokrát zamíříme do země, která občas bývá označována za ekologický ráj na zemi. Kostarika, země ve střední Americe, nabízí kromě nádherné přírody i to pravé tropické podnebí. Co to konkrétně znamená? Podívejte se.

15. 5. 2011

Sahara je pro nás symbolem sucha a horka. Občas tam ale může být pořádná zima. A zaprší tam vůbec někdy? Odpověď na klimatické otázky o africké poušti chystá Michal Žák.

8. 5. 2011

Na cestu jsme vyrazili na malý nezávislý ostrůvek Isle of Man. Leží uprostřed Irského moře mezi Británií a Irskem. Stálý severozápadní vítr na něj přináší tolik vlhkého vzduchu, že patří k nejdeštivějším místům na Britských ostrovech. Jak se ale přesvědčil i náš štáb, počasí tu může být stejně proměnlivé jako v Česku, předpověď ne vždy vychází a příjemně překvapit vás může i sluníčko a teplo. Víc uvidíte v reportáži Terezy Pultarové.

1. 5. 2011

Cestovat budeme na Aljašku. Aljaška je poloostrov na severozápadě Severní Ameriky, v severozápadní části Kordiller. Název Aljaška byl převzat z Aleutského slova Alyeska, což znamená Velká země. Byla objevena dánským mořeplavcem Vistusem Beringem, který byl ve službách ruského cara. Na Aljašce stále žije mnoho zvěře, příroda je do velké míry zachovalá, a je dokonce možné, že na některá místa lidská noha ještě nevkročila. Michal Žák vás tam ale zavede a přidá i pár rad, jaké počasí tam na vás může čekat.

24. 4. 2011

Tentokrát zamíříme hodně daleko. Až do jižního Pacifiku. Ale zůstaneme u velikonočních svátků, podíváme se totiž, jaké podnebí nabízí Velikonoční ostrov.

17. 4. 2011 – Na cestách

V tomto týdnu se vydáváme do jedné velké jihoamerické země. Najdete v ní největší jezero v jižní Americe a třetí nejdelší řeku. I vodopády jsou tu největší na světě. Cestování nás tentokrát zavede do Venezuely, která nabízí na západě zasněžené vrcholky And, na jihu vlhké amazonské pralesy, na východě plošina Gran Sabana s plochými vrcholky. Kokosové palmy zde lemují karibské pobřeží.

10. 4. 2011

Ani příliš horko, ani příliš chladno – prostě příjemně. Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat portugalské podnebí. Určují to dva základní faktory: jednak ochlazující vody Atlantiku, který omývá západní břehy od země, a jednak vliv Středomoří a nedaleké Afriky, který zemi naopak otepluje. Víc přinesl Michal Žák v rubrice Na cestách.

3. 4. 2011

Michal Žák se už probírá těmi nejpovedenějšími záběry jižní Afriky, aby zdokumentoval podnebí, jaké čeká všechny, kdo se pustí do Jihoafrické republiky.

27. 3. 2011

Kanárské ostrovy se staly jednou z nejoblíbenějších turistických destinací. Důvodů je mnoho – průzračné moře, krásné písečné pláže nebo rozmanitá příroda. A taky příjemné klima. Ostatně, posuďte sami…

20. 3. 2011

Michal Žák vás tentokrát zavede do hor. Lyžařské středisko Whistler u nás proslavila loňská zimní olympiáda. Američané a Kanaďané ale lyžařský ráj navštěvují už od 60. let 20. století. Středisko s dvěma stovkami sjezdovek všech obtížností a výbornými sněhovými podmínkami patří mezi největší a nejpopulárnější lyžařské rezorty v celé severní Americe. A velkou měrou se na tom podílí zdejší klima - každou zimu tam totiž spadne z nebe několik metrů sněhu. Jako naschvál ale v místech, kde obvykle mívají 10 metrů sněhu, měli loni během olympiády sněhu nedostatek.

13. 3. 2011

Proč Češi, Moravané a Slezané tak rádi navštěvují Thajsko? Co na této zemi tolik táhne? V rubrice na cestách odpověděl Michal Žák. Na závěr reportáže přidal i pár tipů: Vzhledem k vysokým teplotám a vlhkosti vzduchu se pro návštěvu Thajska doporučuje jen lehké, nejlépe bavlněné oblečení. I když kvůli účinné klimatizaci se vyplatí nezapomínat na lehké svetříky. Podceňovat bychom neměli ani tropické slunce – sluneční brýle, opalovací krémy a pokrývka hlavy jsou v Thajsku nezbytností! A pak už Vám nic nebrání, abyste si tento tropický ráj vychutnávali plnými doušky.

6. 3. 2011

Rubrika na cestách nás pozve na úplný východ Středomoří. Navštívíme zemi, která je třikrát měnší než Česká republika, ale její klima je velmi rozmanité. Michal Žák čerpal ze svých vlastních zkušeností, které nasbíral při návštěvě této země. Cestujeme do Izraele.

27. 2. 2011

Poprvé navštívíme americký kontinent. A vypravíme se přímo do Mexika, které díky své velikosti nabízí pro každého něco – pláže, pralesy, sopky nebo i polopoušť.

27. 2. 2011

V tomto díle zůstaneme v Evropské unii, i když tato destinace leží docela daleko – letecky vám totiž cesta zabere alespoň 4 hodiny. Navštívíme turisty často vyhledávané souostroví Kanárských ostrovů. Jaké počasí zde můžete během roku očekávat? Opravdu jen slunce a teplo? Nebo zde hrozí i hurikány?

20. 2. 2011

Cestovat dnes budeme na Island. Jestli jste si mysleli, že je tam velká zima, nedejte se mýlit. Absolutně nejnižší teplota, kterou tam změřili, je o víc než 2 stupně vyšší než minimum zaznamenané v únoru 1929 v Česku. Islandské počasí je velmi proměnlivé a čtyři roční období zde můžete prožít během jediného dne. Island je taky označován jako kuchyně evropského počasí.

13. 2. 2011

V rubrice na cestách jsme už prošli klima většiny kontinentů, jenom Evropa zatím chyběla. Dnes to napravíme. A hned zamíříme do nejhornatější části – do země helvétského kříže. Víte, že většina Švýcarů žije v mírném klimatu, jaké známe z Česka? A že 48 z celkem 82 alpských čtyřtisícovek se k nebi tyčí právě ve Švýcarsku? Jaké tam je počasí a jaké klima? Odpoví Taťána Míková.

6. 2. 2011

Cílem cestování v tomto týdnu byl opět ostrov. Tentokrát ostrov v Indickém oceánu, ležící východně od ostrova Madagaskar, v souostroví Maskarény. Ostrov patří Francii, a tak má i francouzsky znějící název – Réunion. Vzhledem k tomu, že zde průměrná teplota neklesá během celého roku pod 20 stupňů Celsia, je Réunion přezdíván ostrovem věčného léta a od Michala Žáka se dozvíte i to, že je zajímavý i rekordními srážkami.

30. 1. 2011

V naší rubrice na cestách jsme se doposud věnovali místům ležícím v tropických oblastech. Dnes dáme přednost spíše zimnímu počasí. Možná se v příštích dnech či týdnech chystáte na hory, ale už jste někdy přemýšleli nad tím, že byste vyrazili lyžovat do Asie? Michal Žák se tentokrát vydá do Japonska, řeč bude o lyžování v prefektuře Nagano.

23. 1. 2011

Michal Žák se tentokrát vydá na Havajské ostrovy, které jsou právem považovány za jeden z rájů na Zemi. Toto izolované souostroví uprostřed Pacifiku nabízí nejen úžasné pláže, skvělé vlny pro surfaře nebo kouzelnou exotickou přírodu. Ale i velmi rozmanité klima – můžete zde zažít tropické teploty, sáhnout si na sníh nebo navštívit nejdeštivější místo na světě. Dozvíte se, kdy sem vyrazit za sluncem a teplým mořem i za těmi pravými vlnami pro surfování.

16. 1. 2011

Michal Žák se tentokrát vydá do Afriky do rovníkové oblasti mezi Tanzanii a Keňu, kde se nachází stále činný vulkán, který má tři zaledněné vrcholy a sahá až do výšky 5895 m. Nejvyšší hora Tanzánie, Kilimandžáro je zároveň i nejvyšší horou Afriky. Kdyby vás tato část světa zlákala k návštěvě, dozvíte se v Turbulenci, jaké počasí vás může v těchto končinách v průběhu roku potkat.

9. 1. 2011

Spousta lidí touží oslavit nový rok jako první. Na ostrovech Kiribati mohou otvírat silvestrovské šampaňské už v době, kdy je v Česku 11 hodin. Přemýšleli jste o tom, jaké při tom mají počasí?

Stopáž: 19 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
26 % 444 hl. jaro 32 % 554 hl. léto 21 % 366 hl. podzim 21 % 368 hl. zima

Celkem 1732 hlasy

Další zdroje