Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2218  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rozhovor

K aktuálním tématům si každý týden zveme zajímavého hosta, který ho umí vysvětlit.

13. 10. 2013

Před dvěma týdny byla zveřejněna pátá zpráva IPCC – Mezivládního panelu pro klimatickou změnu – a to bylo taky téma našeho rozhovoru se zástupcem Česka v IPCC, Ladislavem Metelkou. Probrali jsme detaily toho, co víme o klimatu a na co se připravit do budoucna.

30. 6. 2013

Tentokrát jsme se podívali na nadoblačné blesky, které jsou právě v letním období na noční obloze občas k vidění. Jak vznikají a jak se jmenují? Nejen na tyto otázky odpovídala Ivana Kolmašová z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd.

9. 6. 2013

Talung – jedna z mnoha sedmitisícovek v Nepálu. Dosud na jejím vrcholu stáli jen tři lidé – vystoupili tam po tzv. normální cestě. Zdeněk Hrubý a Marek Holeček volili cestu novou – vlevo od severozápadního pilíře. A 19. května stáli na vrcholu. Jaké bylo počasí a co komplikovalo výstup? Zeptali jsme se předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hruhého.

14. 4. 2013

Pól chladu, tedy nejstudenější obydlené území na světě – to je Ojmjakon. Vesnička s asi 750 obyvateli leží na Dálném východě v ruské republice Sacha (v Jakutsku). Nejnižší teplotu tam naměřili 26. ledna 1926: -71,2 °C. Letos v únoru se objevily zprávy o tom, že tento rekord byl překonán. Je to pravda? A jak se žije místním na tak, z našeho úhlu pohledu, nehostinném místě? Zeptáme se polárníka Václava Sůry. Z Ojmjakonu před pár dny vrátil.

24. 3. 2013

V Paříži se v minulých dnech konalo Meteofórum – setkání odborníků na prezentaci počasí. Zúčastnila se ho i redakční kolegyně, Taťána Míková. Po telefonu jsme s ní probrali nejen téma letošního Meteofóra, ale i to, jak se liší přístup amerických televizních meteorologů od těch evropských.

17. 3. 2013

23. březen 2013 – to je nejen Světový meteorologický den, ale v ČHMÚ i den otevřených dveří. Bleskovová pozvánka v rozhovoru s Petrem Dvořákem, tiskovým mluvčím ČHMÚ. Otevřeno bude v sobotu 23. 3. nejen v Praze-Komořanech a na Libuši, ale také na všech pobočkách, na většině meteorologických stanic a observatoří.

24. 2. 2013

Za co všechno vděčíme – kromě parádně vysněžených sjezdovek – sněhovým dělům? Fotky halových jevů, které můžeme díky ledovým krystalkům ze sněhových děl pozorovat častěji, než by bylo běžné, připravil Tomáš Tržický z České astronomické společnosti.

27. 1. 2013

Sledovali jste nejslavnější rally světa Dakar 2013? Pak vám zřejmě neuniklo, že počasí v jižní Americe sehrálo hlavní roli minimálně ve dvou etapách této nejtěžší motoristické vytrvalostní soutěže. Víc od Jiřího Zíty, kolegy z redakce sportu, který celou soutěž komentoval z pražského studia České televize.

20. 1. 2013

Rok 2012 skončil před pár týdny, nyní je ta pravá chvíli zhodnotit ho, jaký byl a to z celosvětového pohledu. Pokračuje trend teplých let? Nejen na to odpověděl náš host, kterým byl klimatolog doktor Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu. Připomněli jsme si i ty nejvýznamnější projevy počasí, které loňský rok ve světě přinesl.

16. 12. 2012

Před dvěma týdny skončila hurikánová sezóna v Atlantiku. Jaká byla, čím se lišila od ostatních sezón a která bouře byla nejzajímavější? O tom všem jsme si povídali s naším s hostem. Pozvání do studia přijal dr. Milan Šálek.

25. 11. 2012

Jiří Kolbaba – cestovatel. Co víc dodat? V hledáčku objektivu jeho fotoaparátu se ocitají nejen úžasné přírodní scenérie, ale také vyjímečné počasí.

11. 11. 2012

Prahu navštívil jeden z předních světových expertů na konvektivní bouře - Charles Doswell. Turbulence využila jedinečné příležitosti natočit s ním exkluzivní rozhovor. A kdy bylo zdokumentováno nejsilnější tornádo v Česku? Podle Kosmovy kroniky v roce 1119.

23. 9. 2012

V minulých dnech uplynulo 25 let od podepsání Montrealského protokolu, který omezil výrobu a používání ozon ničících látek. Koncem srpna pak v kanadském Torontu proběhlo Ozónové sympózium. Dost důvodů k tomu, abychom se ozónové vrstvě věnovali i v rozhovoru. Kdy bude ozónová díry minulostí a v jakém stavu je ozónová vrstva nad Českem? Nejen o tom jsme si povídali s doktorem Karlem Vaníčkem, vedoucím Solární a ozónové observatoře ČHMÚ v Hradci Králové.

9. 9. 2012

Do studia přijde všem dobře známý meteorolog Vladimír Vondráček a povídat si budeme o zvlněných studených frontách, které nás mimochodem o letošních prázdninách nejednou zaskočily. Proč je tak složité předpovědět postup vlnící se studené fronty nebo proč na frontální vlně hodně naprší, se dozvíte z rozhovoru.

1. 7. 2012

V příštích dnech uplyne 15 let od katastrofálních povodní v roce 1997 a v srpnu to bude 10 let od těch v roce 2002. Jak na ně vzpomínají meteorologové a hydrologové, co tehdy sloužili a přinášeli informace veřejnosti? Povídali jsme si hned se dvěma hosty – pozvání přijaly hydroložka Pavla Řičicová a meteoroložka Marie Odstrčilová.

24. 6. 2012

Numerický model – nenahraditelný pomocník při předpovědi počasí. Jak dlouho už mají meteorologové k dispozici produkty početní předpovědi počasí? Kolik vážil počítač, na kterém se počasí začalo počítat? Jaká jsou hlavní úskalí numerické předpovědi? To vše v rozhovoru s doc. Michalem Baťkou z Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko fyzikální fakulty UK.

BONUS
Více o početní předpovědi počasí najdete v textu, který pro Turbulenci připravil Doc. RNDr. Michal Baťka, DrCs.

17. 6. 2012

Do studia přijde velezkušený meteorolog Vladimír Vondráček. Povídat si budeme o červnovém počasí a o letošním předčasném příchodu medardovské cirkulace. Dozvíme se, jak moc se můžeme ve střední Evropě na každoroční příchod Medarda spolehnout.

10. 6. 2012

Řekne-li se počasí v Indii, leckomu se vybaví monzuny. Ty ke zdejšímu klimatu opravdu neodmyslitelně patří, není to ale jediná oblast ve světě, kde se s nimi můžete setkat. Objevují se taky na jihovýchodě Asie, ale i v Africe nebo Americe. A to, jestli se s nimi potkáváme i v Evropě, prozradil náš host, klimatolog Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu.

3. 6. 2012

Tentokrát s Lumírem Honzíkem, ředitelem Hvězdárny a planetária v Plzni. Nejenom Země má svou atmosféru, mají ji i některé další planety Sluneční soustavy. Ale pro nás lidi by asi žádná z nich nebyla k přežití. Přesto byste tam našli oblačnost, vítr, větrné víry a dokonce i bouře a polární záře.

27. 5. 2012

22. května uplynul rok od okamžiku, kdy v Joplinu v americkém státě Missourri řádilo obrovské tornádo. Nejen fakta od Michala Žáka, ale také vzpomínky zahraničního zpravodaje ČT Michala Kubala na natáčení v místě přírodní katastrofy.

20. 5. 2012

S doc. Jaroslavou Kalvovou z MFF UK o tom, co vědí klimatologové o klimatu před tisícovkami nebo dokonce miliony let. Jak se vůbec dá přijít na to, jestli bylo na zemi teplo nebo zima v době, kdy tu ještě nebyli lidé?

13. 5. 2012

Pankrác, Servác, Bonifác – kdo by neznal ledové muže. Letos to sice vyjde zřejmě opravdu přesně podle kalendáře, na kolik jsou ale pranostiky vázající se k těmto dnům spolehlivé? A budeme o ledových mužích hovořit i v budoucnu v době globálního oteplování? Nejen o tom s hostem, meteorologem Janem Pavlíkem.

6. 5. 2012

Do studia přijde Petr Dvořák, tiskový mluvčí ČHMÚ a taky letecký meteorolog. Povídat si budeme především o letecké meteorologii. Co musí letecký meteorolog všechno prostudovat nebo co zajímá pilota těsně před startem? To jsou jen některé z otázek pro našeho hosta.

29. 4. 2012

Oblaky na (nejen) jarní obloze – jejich krása, různé tvary, ale i způsoby vzniku probereme s odborníkem na oblaky – docentem Jaroslavem Kopáčkem z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Do soboty nám můžete posílat své fotografie nebo videa, na kterých jste zachytili nějakou zajímavou oblačnost, jejíž vysvětlení byste od našeho hosta rádi slyšeli.

22. 4. 2012

Anketní otázka na tento týden napovídá, že budeme mluvit o tom, kdy vodáci otvírají řeky, jestli vyrážejí, i když třeba ještě sněží, a jestli bude na začátku května dost vody. Hostem je tentokrát Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

15. 4. 2012 – Rozhovor

Optické jevy na vašich fotografiích jsme probírali s Tomášem Tržickým z České astronomické společnosti. Glórie, polární záře, irizace, duhy, cirkumzenitální i supralaterální oblouky…

8. 4. 2012

Do studia na pravidelný rozhovor přijede až z Brna meteorolog Milan Šálek a povídat si budeme o jarních bouřkách. Čím to je, že letos přišly jarní bouřky už 23. března? Při jakých situacích se jarní bouřka zpravidla objevuje? Jak je to s bouřkami na teplé frontě? To jsou jen některé otázky, na které bude host Turbulence odpovídat.

1. 4. 2012 – Rozhovor

Aprílové počasí – to bylo téma rozhovoru s RNDr. Vladimírem Seifertem.

25. 3. 2012

V pátek 23. března jsme oslavili Světový meteorologický den. Při této příležitosti Světová meteorologická organizace se sídlem v Ženevě vyhlašuje téma, které chce blíž představit veřejnosti. Jaké bylo to letošní, o tom jsme si povídali s klimatologem Ladislavem Metelkou.

18. 3. 2012

Hostem Turbulence je tento týden klimatolog Michal Janouch. Účastní se výzkumu v Antarktidě a popisuje podmínky, v jakých tam pracuje.

11. 3. 2012

Pozvání do studia tentokrát přijal Tomáš Vráblík z ČHMÚ. Povídat si budeme o měření teploty půdy a dozvíte se například, jak se teplota půdy měří, jak jsme na tom po letošní mrazivé zimě s rozmrzáním půdy a jestli už je ten vhodný čas na jarní práce.

4. 3. 2012

Tématem rozhovoru bylo tentokrát počasí za polárním kruhem. Hostem byla musherka Jana Henychová – první žena a první cizinka, která s týmem sibiřských husek dokončila nejsevernější závod psích spřežení planety a třetí nejdelší závod na světě norský Finnmarkslopet 1000 km.

26. 2. 2012

Jak se předpovídá počasí na moři a čím se řídí kapitáni zaoceánských lodí při svých plavbách. A z jakého počasí mají největší respekt? Nejen o tom jsme si povídali s Karlem Zemanem, kapitánem dálné námořní plavby.

19. 2. 2012

Lidé ve městech se počátkem týdne letos už po několikáté dusili ve smogu. Naším nedělním hostem byl Jan Macoun, náměstek ředitele ČHMÚ pro ochranu čistoty ovzduší.

12. 2. 2012 – Rozhovor

Do studia přijde meteorolog Jan Pavlík a povídat si budeme o mrazech v Česku. Letos zažíváme arktické dny a v rozhovoru se mimo jiné dozvíte, v kterých letech byla zima v Česku podobná té letošní a kolik arktických nebo mrazových dnů má v průměru středoevropská zima.

5. 2. 2012 – Rozhovor

O lyžování v Česku jsme už letos v Turbulenci mluvili. Tentokrát vás vezmeme na hory do zahraničí. A v té souvislosti jsme volili i anketní otázku na našem webu. A naši hosté? Šéfredaktor časopisu Snow Petr Socha a jeho zástupce Radek Holub.

29. 1. 2012

Český hydrometeorologický ústav má na místě nejzodpovědnější osoby za meteorologii a klimatologii novou osobnost. Náměstkyní pro meteorologii a klimatologii se stala historicky první žena – dr. Pavla Skřivánková. S jakými představami přichází do své funkce, co by chtěla změnit a co považuje ve své práci za nejdůležitější?

22. 1. 2012

Jaký byl rok 2011 ve světě? Pokračuje trend vzestupu teploty? Které části světa potrápily sucha a které naopak povodně? Nejen o tom si budeme povídat s hostem klimatologem Janem Pretelem z Českého hydrometeorologického ústavu.

15. 1. 2012 – Rozhovor

Do studia přijde tiskový mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák a budeme hodnotit uplynulý rok 2011. Jaký byl z hlediska teplot a srážek? Čím překvapil meteorology a klimatology, jaká očekávání se nakonec naplnila a co odborníci naopak postrádali?

8. 1. 2012

Naším hostem byl Milan Judík, ředitel společnosti Sitour ČR. Mluvilo se o letošní lyžařské sezóně, o novinkách, které návštěvníky hor čekají. Mimochodem, s tématem rozhovoru souvisela i naše anketní otázka. Ptali jsme se, které středisko leží v Česku a vlastně i ve střední Evropě v nejmenší nadmořské výšce. A správná odpověď? Jsou to Němčičky u Hustopečí nedaleko Brna. V nadmořské výšce pouhých 180 m nad mořem je tu 350 m dlouhá sjezdovka. Na přírodní sníh či podmínky vhodné pro technické zasněžování tu ale příliš nespoléhají – základním podkladem na svahu je umělá hmota.

25. 12. 2011

Ve studiu přivítáme vánočně naladěného cestovatele a režiséra Petra Horkého. Navštívil už řadu míst, nás ale bude tentokrát zajímat, kde všude ve světě trávil vánoce a konec roku. Prozradíme, že bude velmi zajímavě vyprávět o Kubě, Srí Lance, Albánii a nevynecháme ani Severní pól.

18. 12. 2011

Naším hostem měl být Milan Judík, ředitel společnosti Sitour ČR, řeč měla být o rozjezdu nové lyžařské sezóny. Téma neopouštíme, určitě se k němu vrátíme v příštím roce.

11. 12. 2011

Otázka na zvláštní slovo antropocén napovídá, že se budeme bavit o poměru energie přírodních sil a energie, kterou umí vytvořit člověk. Pozvání studia Turbulence přijal geolog Václav Cílek a povídat si budeme o tom, jestli má lidstvo dost energie, aby mohlo přírodním silám konkurovat, a tak třeba ovlivnit klima.

4. 12. 2011

Sezóna hurikánů na severní polokouli skončila, alespoň ta oficiální. Proto jsme pozvali dr. Jana Pretela z Českého hydrometeorologického ústavu, abychom s ním probrali, jaká ta letošní sezóna nejen v Atlantiku, ale i Pacifiku byla. Modely slibovaly pro Atlantik docela bohatou sezónu – jaká byla realita? A jaká je souvislost mezi hurikány a globálním oteplování – o tom povídal náš host.

27. 11. 2011

Věděli jste, že u každé jaderné elektrárny musí být v provozu i meteorologická stanice? Proč? Odpoví Vladimír Vozobule, šéf observatoří ČHMÚ při jaderných energetických zařízeních.

20. 11. 2011

Do studia tentokrát přijde docent Ivan Štoll z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVÚT. Povídat si budeme o kulovém blesku a z rozhovoru se mimo jiné dozvíte, co to vlastně kulový blesk je, jak vzniká, jaké jsou o něm záznamy v daleké historii nebo co může v budoucnu přinést jeho další výzkum.

13. 11. 2011

Pozvání přijala Lenka Soumarová ze Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně. Povídali jsme si o počasí, ale tak trochu jiném, o kosmickém. Jak se měří sluneční aktivita a jaký má vliv na Zemi nebo jak lze sluneční erupce předpovídat? A jak děje v kosmu ovlivňují naše pozemské počasí? To je jen výběr z témat našeho povídání.

6. 11. 2011

Pro rozhovor jsme vybrali další čistě podzimní téma. Mlhy a nízká oblačnost – noční můra meteorologů. Těžko se předpovídá nejen jejich vznik, ale i to, kdy se rozpustí. Hostem ve studiu bude Mgr. Martin Novák, vedoucí prognózy na pobočce v Ústí nad Labem.

30. 10. 2011

Budeme mít ve studiu i velmi zajímavého hosta. Pozvání přijal letecký meteorolog a taky instruktor létání, pan doktor Jacek Kerum. K oblakům má blízko, a může tak vysvětlit řadu nejasností. Máte-li mezi svými fotografiemi oblak a nejste si jisti s jeho identifikací, pošlete nám ho na facebookovou zeď.

23. 10. 2011

Pro rozhovor jsme vybrali jedno čistě podzimní téma. Možná jste, podobně jako naši facebookoví přátelé, měli to štěstí a pozorovali úžasný mrak, připomínající při troše fantazie létající talíř či dlouhý hladký válec nebo čočku. Jmenuje se Altocumulus lenticularis, v českém překladu vyvýšená kupa čočkovitého tvaru. Nejspíš jste ho viděli někde v blízkosti hor. A možná vás zaujalo, že i navzdory silnému větru zůstává stát na místě. Více o něm a také o vlnovém proudění a fénu s doc. Jaroslavem Kopáčkem z Katedry meteorologie a ochrany prostředí MFF UK.

16. 10. 2011

Do studia Turbulence se po delší době vrací meteorolog Jan Pavlík. Povídat si budeme o nepovedeném létě, dozvíme se kolik letních a tropických dnů přinesly letošní prázdniny. Zeptáme se i na letošní příjemné babí léto a na brzký příchod prvního sněhu do horských oblastí Česka.

9. 10. 2011

Profesorka Kateřina Demnerová nám přijde vyprávět o tom, které z plynů v atmosféře jsou zodpovědné za to, že se na vzduchu kazí potraviny. Co se pak děje, když je jídlo balené v ochranné atmosféře. A z čeho se vlastně skládá ochranná atmosféra? Má něco společného s tou naší, přírodní?

2. 10. 2011

Létání a počasí – dvě témata, která patří neodlučně k sobě. A právě o vlivu počasí na létání, o tom, jak se dokážou piloti vypořádat s různými nástrahami, které jim atmosféra připravuje ať už při startu, přistání i během letu, přišel povídat dr. Bohumil Techlovský, vedoucí Odboru letecké meteorologie ČHMÚ v Praze.

25. 9. 2011

Vzpomínáte si ještě, jak vypadala předpověď počasí v 80. létech? Jak se lišila práce tehdejších moderátorů relací o počasí od té současné, co bylo na jejich práci obtížné a jak se na tom, co meteorologové veřejnosti říkali, podepisovaly politické tlaky. To je jen pár témat, o kterých jsme si povídali s naším hostem, dr. Magdalénou Lípovou.

18. 9. 2011

Otázka na tento týden trochu napovídá, že se budeme zabývat tím, jak počasí ovlivňuje chuť vín. Pozvání do studia přijal Karel Válka, vinohradník, který s révou prožívá celou sezónu, a pak také svoje hrozny sám zpracovává.

11. 9. 2011

Za počasím a klimatem jsme tentokrát v rozhovoru zamířili do Ruska. Jak vypadá ta pravá „ruská zima“? A jak může právě počasí komplikovat práci novináře? Hostem byl Libor Dvořák, bývalý kolega ze zahraniční redakce ČT, nyní novinář Českého rozhlasu.

4. 9. 2011

Léto, alespoň to meteorologické, je u konce. Jaké bylo z hlediska čistoty ovzduší, zejména pokud jde o koncentrace přízemního ozónu? Proč jsme už několik let nezaznamenali smogovou epizodu v létě? A jaká škodlivá látka v ovzduší nás v Česku trápí nejvíc? Nejen na tyto otázky odpovídal náš host, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu pro čistotu ovzduší doktor Jan Macoun.

28. 8. 2011

Na další prázdninové povídání přijde tentokrát do studia Petr Dvořák, meteorolog a zároveň i tiskový mluvčí ČHMÚ. Povídat si budeme o tom, jak se mu změnil život, když se z řadového meteorologa stal právě tiskovým mluvčím. Dozvíme se také, jaká vylepšení plánuje Český hydrometeorologický ústav na svých internetových stránkách nebo to, proč se předpovědi počasí v jednotlivých médiích mohou lišit.

21. 8. 2011

Z otázky na tento týden je jasné, že tématem rozhovoru budou houby v letošním létě bohatém na srážky. Hostem bude Jan Borovička z České mykologické společnosti.

14. 8. 2011

V této Turbulenci zabrousíme na chvíli do světa filmu. Počasí totiž málokdy poslouchá režijní vedení, spíš naopak trápí herce a producentům dokáže udělat doslova a do písmene čáru přes rozpočet. Pak přichází na řadu profese na výsost vážená a důležitá – filmový střihač. A pokyn jemu zní jasně: domaluj mi sem déšť, sem zase sluníčko, tady by to chtělo trochu obarvit ten jinak nudný západ slunce. Jak to vlastně funguje, na to nám přijde odpovídat Luděk Hudec.

7. 8. 2011

Tématem rozhovoru jsou tentokrát noční svítící oblaka. Už dlouho jsme vám slibovali, že si na ně uděláme více prostoru. Ten okamžik nastává právě teď. S Tomášem Tržickým v rozhovoru. Prostor dostanou i vaše obrázky, které přes web či facebook našeho pořadu posíláte.

31. 7. 2011

Nároky vodáků na počasí jsou mnohdy protichůdné: voda se příjemně sjíždí, když svítí slunce. Aby se ale vůbec dalo na vodu vyrazit, musí voda napršet. O aktuální situaci na řekách i o tom, za jakých podmínek je bezpečné se na vodu pustit, si budeme povídat s Vojtěchem Jančarem.

24. 7. 2011

Do prázdninového dílu Turbulence připravujeme rozhovor o cestování do neobvyklých oblastí světa. Náš host navštívil například jižní Afriku, poušť Gobi nebo Grónsko. Dobyl severní pól a poměrně dlouho pobýval na Maledivách. Jaké počasí ho na jeho cestách provázelo, co ho překvapilo a jak snáší středoevropské počasí, to vše se dozvíte od cestovatele a režiséra Petra Horkého.

17. 7. 2011

V rozhovoru byla řeč o počasí ve vysokých horách. Měli jsme k tomu hned dva důvody. Jednak uplynulo 40 let od okamžiku, kdy českoslovenští horolezci vystoupili na první osmitisícovku. Tehdy volili Nanga Parbat, devátou nejvyšší na světě. A druhý důvod? Právě k tomuto kopci teď vyrazila i dvojice českých horolezců Zdeněk Hrubý a Marek Holeček. Na vrchol půjdou velmi náročnou cestou od severu – přes 4600 vysokou Ruplálskou stěnou. S Markem Holečkem jsme ve studiu nejen o počasí v západním Himálaji mluvili těsně před jeho odletem do Islamabádu.

10. 7. 2011

Přemýšleli jste někdy o tom, kdy končí tornádová sezóna v USA? Málokdo by asi čekal, že to bude už na přelomu června a července. Proč? A jaká byla ta letošní? Na tyto i další otázky odpoví v neděli Paul Gross, meteorolog a moderátor detroitské televize WDIV-TV.

3. 7. 2011

Blesky patří mezi jedny z nejúžasnějších jevů, které atmosféra předvádí. Jak vznikají, proč vypadajítak rozmanitě, kde na světě se blýská nejčastěji nebo jaká teplota v blesku bývá. To je výběr otázek, na které odpoví náš host, prof. Jan Bednář z Katedry meteorologie a ochrany prostředí MFF UK.

26. 6. 2011

Do studia tentokrát přijde meteorolog ČHMÚ Jan Pavlík a z jeho povídání se dozvíte například, čím byl výjimečný loňský rok a jaké odlišnosti přinesla první polovina letošního roku ve srovnání právě s rokem 2010. Věnovat se budeme i letošní poměrně významné medardovské cirkulaci a samozřejmě nebudou chybět ani otázky týkající se letošních prázdnin.

19. 6. 2011

Tématem rozhovoru bylo typické letní počasí, které dovoluje pilotům větroňů překonávat mnohasetkilometrové vzdálenosti i v ČR – konvekce a kupovitá oblačnost. Hostem byl doc. Jaroslav Kopáček z Katedry meteorologie a ochrany prostředí MFF UK, dříve aktivní pilot kluzáků.

12. 6. 2011

Francouzský glaciolog a klimatolog Jean Jouzel vysvětlí, které ledovce na zeměkouli nejrychleji odtávají, a jestli existuje i ledovec, který naopak zvětšuje svůj objem. A také nastíní, co to pro lidstvo a naši planetu bude znamenat už v tomto století…

5. 6. 2011

Ve středu začala hurikánová sezóna v Atlantiku. Proč právě 1 června? Jaká ta letošní sezóna bude? A kde je v létě a na podzim největší pravděpodobnost zásahu hurikánem v Karibiku? Nejen na tyto otázky odpovídal náš host, dr. Jan Pretel z Českého hydrometeorologického ústavu.

29. 5. 2011

Na začátku května přešla přes Českou republiku studená fronta a studený vzduch za ní srazil ranní teploty na řadě míst hluboko pod 0. Sněžilo i v nížinách a mrazy poničily vegetaci v České republice, která byla po velmi teplém dubnu v plném rozpuku. Kde byla situace nejhorší, jak ovocné stromy a jihomoravské vinice přežily mrazy a jak s květnovými ranními mrazíky bojovat, tak to budou jen některé z otázek pro našeho hosta. Do studia přijde Jaroslav Rožnovský, klimatolog ČHMÚ.

22. 5. 2011

Opalujete se rádi? V Česku nebo třeba na Jadranu? Jaký je význam UV-indexu? A víte, jak rychle se v různých koutech světa můžete spálit a na čem to závisí? Nejen o tom jsme si povídali s naším hostem, kterým byl dr. Michal Janouch ze Solární a ozónové observatoře ČHMÚ v Hradci Králové.

15. 5. 2011

Doc. Daniela Řezáčová s námi tentokrát probere oblaky trochu jinak, než obvykle. Podíváme se na ně i zevnitř – z čeho jsou složené a kdy a proč vlastně vznikají?

8. 5. 2011

Hostem rozhovoru byl polárník Václav Sůra. Více informací o něm najdete na jeho webových stránkách. Jeho vyprávění o počasí a klimatu v Arktidě doprovodil i ukázkami požárnické výstroje. A divákům nabídl i fotografii bočních sluncí. Inspirovali jsme se i otázkami, které jste nám před vysíláním poslali na facebook či mailem. Mimochodem zazněla i správná odpověď na anketní otázku – 11. dubna po poledni bylo na pólu -32 °C a foukal jen slabý vítr do 5 m/s.

1. 5. 2011

Do studia tentokrát přijde meteorolog ČHMÚ Milan Šálek, který se vrátil z anglického Exeteru, kde se účastnil konference zaměřené na meteorologické radiolokátory a odhadování srážek. Jak se liší měření srážek na pozemních stanicích a právě pomocí radarů, jaké jsou rozdíly, případně chyby při těchto měřeních a kam se bude v budoucnu ubírat radarová meteorologie, tak to jsou jen některá témata připravovaného rozhovoru.

24. 4. 2011

Konec minulého týdne byl v USA ve znamení mimořádného výskytu tornád, která ničila i zabíjela. A právě o tornádech se budeme bavit telefonicky s odborníkem na slovo vzatým, dr. Haroldem Brooksem z Národní laboratoře silných bouří NOAA z Oklahomy. A řeč bude hlavně o výzkumu Tornád. Jaké otázky trápí meteorology zkoumající tornáda? Jak dlouho dopředu lze tornádo předpovědět a proč je vlastně tornádo tak ničivé? To je jen pár otázek, které našemu hostu položíme.

17. 4. 2011 – Rozhovor

Na naší facebookové zdi se objevuje řada fotografií, u kterých je mnohdy velmi obtížné určit, o jakou oblačnost se jedná. Právě proto navštíví nedělní Turbulenci docent Jaroslav Kopáček, jeden z předních odborníků v oboru meteorologie. Budeme se společně probírat těmi nejzajímavějšími fotografiemi. Máte-li dotaz, případně ve své sbírce fotografii, u které si nejste zcela jisti, co jste vyfotili, je tu jedinečná šance využít obrovských zkušeností našeho hosta.

10. 4. 2011

Hostem nedělní Turbulence byl prof. RNDr. Jan Bednář, zástupce vedoucího Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty UK. Je například autorem publikace Pozoruhodné jevy v atmosféře, kde se mimo jiné zabývá i atmosférickou optikou. A právě optické jevy byly tématem rozhovoru.

3. 4. 2011

S RNDr. Vladimírem Seifertem si budeme tuto neděli povídat o zradách, které umí nachystat aprílové počasí meteorologům i každému z nás. Jak se meteorologům předpovídá aprílové počasí? Jaké jsou nejnižší a nejvyšší dubnové teploty v Česku? Je ještě v dubnu na horách sníh? To budou jen některé z našich otázek.

27. 3. 2011

V tomto týdnu jsme oslavili Světový den vody. A právě o něm jsme si povídali s doktorem Josefem Fuksou z Výzkumného ústavu vodohospodářského Tomáše Garyka Masaryka v Praze.

20. 3. 2011

Slunce – hlavní zdroj energie pro všechno, co se odehrává v atmosféře. O tom, jak moc je množství životodárné energie proměnlivé, si budeme povídat s Lumírem Honzíkem, ředitelem Hvězdárny a planetária v Plzni. Dojde samozřejmě i na vaše otázky.

13. 3. 2011

Na facebooku jsou díky vám nádherné fotografie oblaků. V některých případech je určení druhu, tvaru či odrůdy oblaku jednoduché, jindy by se dalo diskutovat. Obecně o oblacích, o unikátních i problematicky určitelných snímcích jsme mluvili s meteorologem RNDr. Jackem Kerumem. S jarem končí i „oblačná okurková sezóna“ – už se těšíme na další vaše fotografie. Určitě se jim budeme věnovat i dalších dílech Turbulence.

6. 3. 2011

Na našem webu zatím převládl názor, že letošní zima byla úplně normální. Jak to vidí meteorolog ČHMÚ Jan Pavlík se dozvíte z pravidelného rozhovoru. Ptát se budeme na teploty a srážky letošní zimy, na zimní povodně i na teplotní rekordy.

27. 2. 2011

Ve středu 23. února jsme si připomněli tragické výročí laviny v rakouském Galtür. Proč k ní došlo? Jak vlastně laviny vznikají a jak se předpovídají a jaký je úkol lavinových psů? Nejen na tyto otázky odpovídal lavinový specialista a horský vůdce Viktor Kořízek. A nepřišel sám, přivedl s sebou i svého lavinového psa Kristýnku.

20. 2. 2011

Pravidelná anketní otázka patřila tropickým cyklónám. Teď je jejich sezóna na jižní polokouli. Co vlastně ovlivňuje jejich vznik? Odpoví v rozhovoru doc. RNDr. Jaroslava Kalvová, CSc., z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

13. 2. 2011

RNDr. Martin Setvák je vedoucím družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu. Jeho koníčkem je tzv. intervalové snímkování oblačnosti. Jeho „timelapse“ patří bezpochyby k těm nejlepším, které můžete vidět. Impozantní meteorologické jevy i „obyčejná“ proměnlivost oblaků – to jsou jeho témata. Představí je v nedělním vysílání. A poradí, jak snímky nejen pořídit, ale i zpracovat. Inspiraci a návod, jak nastavit fotoaparát pro pořízení Vašich „timelapse“ pak můžete čerpat na www.setvak.cz/timelapse/Ricoh_interval-setup.html. V některém z příštích dílů se opět s dr. Setvákem setkáme a okomentujeme právě Vaše úlovky.

6. 2. 2011

V období zimních prázdnin je o lyžování v Česku zvýšený zájem. Pozvání do studia přijal Milan Jurdík, ředitel společnosti Sitour ČR, která prezentuje informace o sněhové pokrývce a o provozu vleků na všech českých a moravskoslezských horách prostřednictvím internetu i obrazovky České televize. Pomáhá tak lyžařům lépe se orientovat při volbě vhodného místa pro zimní dovolenou. Ptali jsme se jednak na současnou situaci na horách a taky, jak mohou provozovatelé středisek v Česku konkurovat střediskům v Alpách.

30. 1. 2011

"Nejvíce mne udivilo, když jsem si mezi vločkami, jež padaly ke konci, povšiml několika takových, jež měly po obvodu šest zoubků, jako by to bylo kolečko vyrobené hodinářem… Nazítří ráno jsem spatřil malé ledové šupinky, velmi tenké, vyhlazené, průsvitné, a přitom vytvarované do dokonalého šestiúhelníku; žádný člověk by nedokázal odvést tak přesnou práci… Nakonec následovaly křišťálové hranolky ozdobené na obou koncích šestilistými růžicemi, jen o málo většími, než byla podstava hranolku.", napsal v roce 1635 v Amsterodamu René Descartes. O sněhových vločkách psal ovšem už v roce 1611 německý matematik a astronom Johannes Kepler ve svém svazku De nive sextangula. O málo později se tvary vloček zabýval i René Descartes, který v únoru 1635 trávil čas v zasněženém Amsterodamu. Při pozorování měl velké štěstí, zahlédl i velmi vzácné hranolky zakončené šestilistými růžicemi. I zkušení pozorovatelé takový tvar vidí jen jednou či dvakrát za život. Mimochodem dvě zcela identické vločky neexistují, každá je originál. Připadá vám to při obrovském množství, které se každoročně snáší na naši planetu jako nesmysl? Není! Stačí se podrobněji podívat na způsob, jakým vločky vznikají, a na to, kolik jich vlastně je. Nejen o tom všem v rozhovoru s docentkou Danielou Řezáčovou z Ústavu fyziky atmosféry.

23. 1. 2011

Rok 2010 byl na naší planetě společně s rokem 2005 nejteplejším od roku 1880, alespoň podle americké organizace NASA. V desítkách států padaly absolutní historické teplotní rekordy – nejtepleji od začátku pozorování bylo například ve Finsku. Jaký vliv na tuto skutečnost má lidská činnost? A s jakými extrémními projevy počasí jsme se na Zemi museli potýkat? Odpovědi nejen na tyto otázky budeme hledat s naším hostem, doktorem Janem Pretelem z ČHMÚ.

16. 1. 2011

Na začátku roku 2011 se v médiích pro mnohé odborníky z oboru meteorologie objevila šokující zpráva. Na východě Spojených arabských Emirátů v Abú Dhabí testovali výrobu deště. Je-li něco takového vůbec možné a jaké jsou skutečné možnosti ovlivnit uměle srážky, to budou otázky pro našeho nedělního hosta, meteorologa ČHMÚ meteorologa Milana Šálka.

9. 1. 2011

Australské záplavy nemohly uniknout nikomu, kdo v posledních třech týdnech aspoň jednou viděl jakoukoli zpravodajskou relaci. Jsou v oblasti zcela mimořádnou událostí, nebo silné deště ke klimatu Queenslandu patří? Do studia jsme pozvali dr. Radima Tolasze předního klimatologa z ČHMÚ.

Stopáž: 19 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 634 hl. jaro 31 % 756 hl. léto 22 % 560 hl. podzim 22 % 565 hl. zima

Celkem 2515 hlasů

Další zdroje