Turbulence

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Sníh ve Španělsku, na Korsice a v americkém Texasu; Jaký vztah mají kosmonauti k počasí? ; Tající sníh; Severozápad Austrálie: tropická cyklóna Rusty

Mozaika

Přehled počasí ze světa bude o sněhu a velké vodě. Husté sněžení zasáhlo na začátku týdne město Amarillo ve státě Texas. Zimní počasí pokračovalo ve Španělsku a nasněžilo i na Mallorce. Sněhovou kalamitu hlásili i z jihu Korsiky. 7000 lidí postihly záplavy na jihu Thajska, kde se po třech dnech lijáků vylila z břehů řeka Sungai Kolok.

přehrát video

Téma

2. března to bylo přesně 35 let, kdy první československý kosmonaut Vladimír Remek letěl do vesmíru. Editu Valentovou při té příležitosti zajímalo, jak moc se v kosmonautice využívá předpověď počasí a jak je pro vesmírné výlety a návraty na Zem důležitá.

přehrát video

Týden ve světě

Zatím nejsilnější tropická cyklóna sezóny 2012 a 2013 zasáhla Austrálii. Jmenovala se Rusty a udeřila na severozápadní pobřeží Austrálie.

přehrát video

Klima pod lupou

Blížící se jaro je spojeno s táním sněhu. Obrovské množství vody tak musí projít potoky a řekami. Voda z tajícího sněhu zvedá hladiny a často přináší i jarní záplavy. Co ovlivňuje tání sněhu a jak se na ně vodohospodáři připravují, to ukáže reportáž Antonína Šimůnka.

přehrát video

Váš námět

Mezi tři nejlépe hodnocené fotografie se tento týden dostaly hned dva snímky od Jiřího Straška. Absolutně nejvíc hlasů získala fotografie sněhového kamaráda, kterou poslal Michal Zajonc.

přehrát video

Nebe nad Evropou

Nebe nad EvropouPříští týden nás čeká inverze. Slunečno bude hlavně na horách, kde se odpolední teploty dostanou nad nulu. V nížinách se bude postupně objevovat mlha nebo nízká oblačnost, ale při malé oblačnosti budou odpolední teploty stoupat až ke 13 stupňům, a to už jsou jarní teploty.

přehrát video

Více na portálu ČT24

  • Teď už bych se jen svezl, říká po 35 letech první český kosmonaut

    2. 3. 2013

    Praha - Na klíčové okamžiky letu si pamatuju i dnes do nejmenších detailů. Ještě donedávna bych na další nabídku letu kývnul bez zaváhání. Dnes už by to vzhledem ke zdraví bylo pouze svezení, zmínil v rozhovoru pro Studio 6 Vladimír Remek, první Čechoslovák a zároveň Evropan, který vstoupil do kosmu. Spolu se sovětským kolegou vzlétli 2. března 1978. Remek tak v kosmu zároveň "reprezentoval" třetí stát, jenž vyslal svého občana do meziplanetárního prostoru. Do té doby se vesmírných misí účastnili výhradně Američané a Sověti.

Stopáž: 15 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Jaké roční období máte nejraději?
25 % 354 hl. jaro 34 % 466 hl. léto 20 % 282 hl. podzim 21 % 300 hl. zima

Celkem 1402 hlasy

Další zdroje